Katasztrófa-védelmi gyakorlat (Fotó: BorsodChem) |
A Borsodchem, korábban a tőzsde egyik legnagyobb vállalata az elmúlt években gigantikus veszteségeket ért el: a 2011-es évben például mintegy 42 milliárd forintnyit, de 2013-ban is mintegy 14 milliárdot (pontosabban 44,5 millió eurót, mérlegét már euróban készíti).
Tavaly „csak” 7,85 millió eurónyi, azaz 2,44 milliárd forintnyi volt a mínusz, ám nagyrészt a pénzügyi műveletek, a hitelek kamatai miatt. Üzemi szinten ugyanis 33 millió eurós nyereséget ért el. Vélhetően ha hiteleit tovább le tudja faragni – tavaly is csökkent az értékük –, akkor a cég végre nyereségessé válhat.
Olcsó a Fotex
A Fotex 42,7 millió eurós (mintegy 13,5 milliárd forintos) profitot ért el tavaly a közgyűlési dokumentumai szerint, amiből csak 1,6 millió eurót fizet ki osztalékként (részvényenként három centet), mintegy 40 millió euró tartalékban marad. Ezzel szemben 72,7 millió darab részvénye van a társaságnak, egy részvényre tehát 59 centnyi nyereség jutott tavaly.
Az utolsó árfolyama a luxemburgi tőzsdén viszont 1,175 euró volt, azaz a részvény P/E-hányadosa mintegy 2-es, ami rendkívül olcsónak számít. Persze sok kockázat is kapcsolódik a Pestről Luxemburgba emigrált részvényhez, például ha arról a tőzsdéről is kivezetnék, vagy átvinnék valami még egzotikusabb tőzsdére például valahová a Karib-tengerre.
Mégsem remekelt az Egis
Az Egis 2013 decemberében forgott utoljára a tőzsdén, sokan arra számítottak, hogy ez után majd nagyot fog javulni az eredményessége. Ebben az esetben volt ugyanis logikus, hogy a fő tulajdonos felvásárolja a papírokat. Ám ez nem következett be, a bevétele és az eredménye azóta inkább szerényen mérséklődött, vélhetően jelentős részben az orosz-ukrán helyzet miatt.
Az Egis üzleti éve októbertől szeptemberig tart, a 2013/2014-es évben árbevétele 136-ról 130 milliárdra csökkent, nyeresége pedig 18,8 milliárdról 11,8 milliárdra esett vissza.
A Picket is sújtja az orosz válság
Azok a régi szép idők, amikor még a Pick volt a tőzsde egyik húzópapírja… Ha még tőzsdén lenne, mostanában biztosan nagyot esett volna, mert konszolidált árbevétele tavaly 65,3 milliárdról 49,1 milliárdra esett vissza. Igaz, adózott eredménye, 2,16 milliárd forint nőtt az egy évvel korábbi 1,93 milliárdhoz képest.
Amint a HVG.hu tavaly írta, a sertés- és baromfihús kivitele tavaly nulla közelébe esett vissza, mivel „az afrikai sertéspestis miatt év elején Oroszország uniós szállítási tilalmat rendelt el, majd állat-egészségügyi okok miatt a legnagyobb magyar húsipari cégek (mint a Pick Szeged Zrt., a Master Good Kft.) estek el az exportengedélytől”.
Príma-e a Prímagáz?
A Prímagáz árbevétele tavaly 21,6 milliárd forintról 22,3 milliárdra nőtt, adózott eredménye pedig több mint duplájára, 262-ről 550 millió forintra. Ezt szinte csont nélkül ki is fizették osztalékként, a cég tipikus fejőstehén, stabil osztalékpapír lehetett volna, ha a tőzsdén marad.
Mivel a saját tőkéje 3,2 milliárd forint, erre vetítve az 550 millió nem rossz megtérülés, 17,2 százalék, meglehetősen kedvező. (Ha bank lenne, már extraprofitról kárognának a károgók.)