A kazincbarcikai Borsodchem kínai tulajdonosa januárban még úgy nyilatkozott a VG.hu-nak, hogy „jó ötlet volt a Borsodchem felvásárlása”. A számok azonban nem minden területen ezt mutatják, ugyanis tavaly mind veszteségét, mind adósságállományát növelte, saját tőkéje pedig jelentősen csökkent. A társaság gazdálkodását nagymértékben befolyásolhatta a szeptemberben 200 millió eurós beruházással átadott TDI-üzem, amelynek pozitív hatásai tavaly csak részben jelentkeztek.
A 2011-es pénzügyi kimutatások szerint, amelyeket már euróban készítettek el, a társaság árbevétele 829 millió euró volt, a mai 303 forintos euróáron átszámolva ez 251 milliárd forint, ennek háromnegyede export. Az előző évi értéket a friss eredménykimutatásban nem közölték, de a 2010-es mérlegek szerint 2010-ben 192 (2009-ben 160) milliárd forint volt, tehát tavaly szépen, 30 százalékkal nőtt az árbevétel.
Másfélszeres lett a veszteség
Katasztrófa-védelmi gyakorlat a |
A veszteség még jobban növekedett, a 2010-es 93 millió eurós, 28 milliárd forintos mínusz tavaly majdnem másfélszeresére, 139 millió euróra, azaz 42 milliárd forintra emelkedett. Csak az üzemi veszteség 79 millió euró volt, amihez 54 milliós pénzügyi veszteség járult, ami nagyrészt a hitelek kamata lehet. A társaság hosszú lejáratú kötelezettségállománya ugyanis 963 millió euróról 1,07 milliárdra nőtt.
A társaság saját tőkéje – év elején 70,0, év végén 46,6 millió euró - a veszteségek miatt mínuszba fordult volna, feltehetően jórészt ezért tavaly szeptemberben 70 millió eurónyi (21 milliárd forintnyi) tőkeemelést hajtott végre a tulajdonos.
Az olcsó palagáz is sújtja
A Wanhua a gazdasági környezet javulását várta 2011-re, ezeket a várakozásokat azonban az európai adósságválság tette semmissé - mondta Jiansheng Ding, a BorsodChem Zrt. elnök-vezérigazgatója áprilisban a NAPI Gazdaságnak. A TDI-üzletág forgalma például 2011-ben több mint öt százalékkal csökkent, de az MDI-termékek iránti érdeklődés növekedése is elmaradt a várttól. A PVC-üzletág még nagyobb veszteséget szenvedett el, ugyanis az Egyesült Államokban palagázból állítják ezt elő, az energiahordozó ottani áresése pedig a végtermékek árát is jelentősen csökkentette. Ez az európai piacra is nagy hatással volt, az itteni előállítás jelentősen költségesebbé vált - írják.
A Wanhua Industrial Group mint szakmai befektető 2011. január 31-én szerzett teljes irányítást az – évekkel korábban a tőzsdéről kivezetett - BorsodChem Zrt. felett az FCH Kft.-n keresztül (First Chemical Holding Kft.). A társaság egyedüli részvényese tavaly szeptember 29-én a cég alaptőkéjét 72 euró összeggel megemelte, 69 999 928 euró összeget a társaság tőketartalékába helyezett – írja a mérleg melléklete. A társaság 100 darab 0,72 EUR névértékű törzsrészvényt bocsátott ki, egyenként 700 000 eurós áron. „Az alaptőke-emelés teljes egészében nem pénzbeli hozzájárulás rendelkezésre bocsátásával valósult meg” - írja a melléklet.