A francia mellett a holland választásoknak is szerepe volt, és ami a döntő: egyre jobb gazdasági adatok jönnek, a zóna egésze növekszik, a munkanélküliség csökken. Persze a 19 ország között nagy eltérések vannak, de legnagyobb részüknél pozitívak a folyamatok. Mindenesetre megindult a tőkebeáramlás, az alapok kezdik felkapni magát az eurót, és az euróban kibocsátott értékpapírokat.
Beleszerettek
A Morgan Stanley szerint március óta 7 milliárd dollár áramlott európai, tőzsdén jegyzett alapokba, mégpedig úgy, hogy nem kötöttek az árfolyamra hedge, vagyis az árfolyammozgás ellen védő ügyleteket. A befektetési bank a Bloomberg szerint most az európai közös devizának a jennel szembeni erősödésére spekulál.
Az euró idén eddig több mint 6 százalékot emelkedett a dollárhoz képest, ami 2007 óta a legjobb éves teljesítmény. A bankok kezdenek is beleszeretni: a Credit Agricole, az UniCredit és az ING megemelték az árfolyamra vonatkozó előrejelzéseiket, az ING például 1,20-ra várja a kurzust jövő év közepére, míg most 1,12 körül van.
Trendforduló?
Van is honnan emelkedni: az előző három évben (döntően 2014 végén) 23 százalékot esett az euró, nem kis részben annak köszönhetően, hogy az EKB akkor indította el kötvényvásárlási, vagyis fedezetlen pénzkibocsátási programját, amikor Amerika már befejezte azt (sőt, Amerikában nemsokára kezdődik a pénz visszavonása). Amerikában a kamatemelési ciklus is megindult, így logikusnak tűnt a dollár emelkedésére játszani, de miután ezt a többség így vélte, és bezsákolt belőle, nem maradt már további vevő, így a dollár erősödése elakadt.
Euró/dollár Friss árfolyamok >>> |
Most pedig, hogy megindult a zöldhasú gyengülése, sokan úgy gondolják, hogy az csak átmeneti, így remek vételi alkalom kínálkozik. Lépten-nyomon kérdezik is a befektetők, hogy hol a dollár alja, mikor fordul már a trend? Ez arra utal, hogy óriási dollár vételi pozíciók épülhettek ki, melyek az euró további erősödése esetén olyan veszteségesek lesznek, hogy megkezdődhetnek a veszteséglimitáló lezárások, újabb lökést adva az euró erősödésének.
Vásárlóerő
Ami az egyik lényeges fundamentumot, a vásárlóerő-paritást illeti, az OECD adatai alapján az euró közel 20 százalékkal alulértékelt a dollárhoz képest. Összehasonlításként: az angol font, a kanadai dollár és a jen ugyanilyen számítás szerint kb. 8-10 százalékkal alulértékelt a dollárhoz képest, ugyanakkor az ausztrál dollár és a dán korona 7, a norvég korona 10, a svájci frank pedig 20 százalékkal felülértékelt az amerikai valutával összevetve.
Ha már árfolyamparitást nézünk, nem hagyhatjuk ki a forintot sem. Az OECD szerint, ha vásárlőerő-paritáson lenne a hazai valuta az amerikaival, mindössze 130 forint lenne a dollárárfolyam, vagyis 146 forint lenne az euró, kevesebb, mint a mostani árfolyam fele. Ha Németországgal lennénk vásárlóerő-paritáson, akkor már 190 forint lenne egy euró. Ha tehát az euró egy kicsit alulértékelt, akkor a forint nagyon.