Napok óta csúcsokra jutnak az amerikai tőzsdeindexek, de most nem a Facebook és az Apple után loholnak a befektetők, hanem rákaptak a bankokra, úgy mint 2007-ben. A bankpapírok az egész piaccal együtt tavaly novemberben, Trump megválasztásakor lőttek ki, és most ismét szárnyalni kezdtek. Szép példa a JP Morgan, 97 dolláron.
JP Morgan |
Európában is emelkedik a legtöbb index, a leglényegesebb piac, Frankfurt ma zárva volt, hisz a német egység napját ünneplik. A hazai tőzsdeindex közel fél százalékot emelkedett, 37 908 pontig. Miután a bankszektor húz ma világszerte, az OTP ment a legjobban, 0,8 százalékkal 10 150 forintig. A Mol 0,4 százalékkal került feljebb 3020 forintig, a Richter 0,2 százalékkal 3022 forintig.
Itt érdemes megemlíteni a másik, túlfűtött piaci állapotra, korlátlan optimizmusra utaló jelet: a Telekom után most másodikként a tőzsdei cégek közül a Mol is székházat épít, ráadásul felhőkarcoló-szerűséget. Átlagos időben a cégek megfontolják, hogy ilyen drága, meg nem térülő beruházásba belefognak-e, a szakadatlan árfolyam emelkedés, a pénzbőség és az optimizmus idejében könnyen rászánják magukat.
A forint továbbra is igen gyenge 312-es eurónál, pedig a bérfelzárkózás és így a munkaerőhiány szempontjából nagyon sokat segítene egy kis forinterősödés. Ha viszont gyengül, akkor emelkedhetnek a végtelenségig a bérek, ha euróban csak lassan emelkednek. Persze egyelőre nem drámai a gyengülés, hisz inkább csak egy sávban van a hazai valuta, annak gyenge széléhez közelítve, de inkább az ellenkezőjét várnánk, 2-essel kezdődő árfolyamot.
Az olajár tovább csökkent, a WTI már közelíti felülről az 50 dollárt, a Brent 55,90. Úgy tűnik, 50 fölött mindig megjelenik a túlkínálat, ezen a szinten már jó üzlet az amerikai palaolaj nagyfokú kitermelése.