A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 331,87 pontos, 0,94 százalékos csökkenéssel, 35 064,75 ponton zárta végül a kereskedést. Ahogy arról reggel írtunk, az elemzők az OTP-re irányították a figyelmet, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője, Varga Zoltán szerint ugyanis a bankpapír árfolyama meg tud ragadni a 10 ezer forintos határ felett. Erre azonban a mai negatív hangulatban az OTP is rácáfolt a várakozásokra, a papír végül 9950 forintig esett, az árfolyam 1,29 százalékkal esett.
A friss árfolyamokért kattints ide! >>> |
A Mol árfolyama 1,15 százalékkal 2584 forintra csökkent, míg a Magyar Telekom fontos szintet tört le nap közben, az árfolyam végül 1,72 százalékkal 399 forintig csúszott le. Egyedül a Richter tudta tartani magát a viharban, a gyógyszerpapír szerény emelkedéssel, 0,1 százalékos pluszban, 5020 forinton várja a keddi nyitást. A forint átmeneti erősödést követően zárásra ismét a múlt hét csütörtökön látott 326-os sávig gyengült az euróval szemben.
A legfrissebb árfolyamokat itt találod a Privátbankár.hu-n. >>> |
Osztalékot fizetett az Erste
Az Erste Bank közleménye szerint a pénzintézet átutalta tulajdonosainak az osztalékot, ennek keretében az állami tulajdonú Corvinus Zrt. és az EBRD is hat-hat milliárd forintot kapott, tudta meg a Privátbankár.hu. Az osztalék a jegyzett tőke 27,3 százalékát jelenti, míg a saját tőkének 12 százalékát teszi ki. Az Erste Bank Hungary saját tőkéje 2017 végén 339,3 milliárd forint volt, 20,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, ami a részvényesi érték növekedését is jelzi.
Jelasity Radován a bank elnök-vezérigazgatója az osztalék kifizetése kapcsán elmondta: az egyszeri tételek nélkül tavaly a bankszektor 10-11 százalékos tőkearányos megtérülést ért el, és az Erste Bank célja, hogy nyereségességét középtávon ezen a szinten tartsa. A pénzintézet 2018-ban is számol az egyszeri tételek kedvező hatásával, ám azt várja, hogy adózás utáni nyeresége, ha nem is éri el a tavalyi rekord szintet, a bankszektor tavalyi átlaga körül lesz, tette hozzá az elnök-vezérigazgató.
Szakadt Európa, ütik Amerikát is
Európában kivétel nélkül szabadesésbe kezdtek a fő részvényindexek, London 2,24, Frankfurt 2,46, Párizs 1,92, Madrid pedig 1,78 százalékkal zuhant zárásig. A vezető amerikai indexek csökkenéssel kezdtek a hétfői nyitásban, a 30 vezető iparvállalat Dow Jones (DJIA) indexe 0,62 százalékkal, az S&P 500 0,53 százalékkal, a technológiai részvények Nasdaq Composite indexe pedig 0,78 százalékkal esett a kereskedés első perceiben.
Ahogy a többi piacra, itt is a nemzetközi kereskedelmi konfliktusok eszkalálódása nyomja rá a bélyegét a kereskedési hangulatra. Ráadásul Washington egyes hírek szerint megnehezíteni készül, hogy Kína tulajdonra tegyen szert amerikai technológiai cégekben, ez további nehézséget jelent a technológiai cégek árfolyamának.
Megint esik az olajár
Az olajárak a pénteki viharos emelkedés után süllyedésnek indultak. Az OPEC és néhány, a szervezeten kívüli nagy termelő, így Oroszország a múlt héten bejelentette, hogy júliustól mintegy napi 1 millió hordóval, a globális kereslet 1 százalékával növeli a termelést. A piacon azonban nem számítanak nagyobb és tartós áresésre, azért sem, mert a termelés növelésének célja a készletek stabilizálása, nem pedig túlkínálat előidézése.
Kora délutánig a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónkénti (159 liter) ára 0,3 százalékkal 68,79 dollárra csökkent. A globális referencia minőség, az északi-tengeri Brent típus jegyzése 1,5 százalékkal 74,41 dollárra ment le.