A DAX már második napja esik, de aggodalomra még sincs ok, mivel még mindig 11 570 pont körül van, vagyis a közel két hét alatt elért nyeresége nagy részét megtartotta, így ez eddig csak egy ésszerű korrekció. A görög ügyek lecsendesülése talán túlzott örömmámort váltott ki a piacból, túl sokat emelkedtünk, így ésszerű ebből egy kicsit visszaadni.
Friss árfolyamok >>> |
Kétségtelen, hogy a görög válságnak volt olyan szakasza, ami egész ijesztő volt, és ahhoz képest az elért eredmény megnyugtató. Ugyanakkor azért nyitva maradt a kérdés, hogy középtávon hogyan kezelhető és finanszírozható a görög gazdaság. Az esedékessé váló törlesztéseket nyilván fizetni fogják az új hitelekből, lesznek beruházások is, és a bankokat is feltőkésítik, de nem lehet tudni például, hogy meddig kell feltartani a tőkekorlátozásokat.
Tegnap a görög bankszövetség elnöke, egy volt miniszter azt javasolta a lakosságnak, hogy tegyék vissza a pénzüket a bankokba, hisz most már minden rendben lesz, és különben is, akkor tudnak majd működni a bankok. A lakosság ezt leginkább rossz viccnek tartja, egy meginterjúvolt banki ügyfél feltette a kérdést: azért tegyem be a pénzem, hogy napi 60 eurónként felvehessem? Márpedig a lakossági hangulat sokáig ilyen lesz, így a tőkekorlátozások nem szüntethetők meg. Ha viszont fennállnak, nem gördülékeny a külkereskedelem, nem nő, sőt inkább csökken a gazdaság. Ez viszont azt eredményezheti, hogy nem folynak a be az államhoz azok a bevételek, amik biztosítanák az elsődleges költségvetési többletet, vagyis azt, hogy az állam az adósságszolgálat nélküli költségeit fedezni tudja a bevételeiből.
Gondok tehát lesznek még bőven, ezért még érezhető némi óvatosság a piacokon. Amerika is lefordult tegnap, igaz, ott is időszerű volt a korrekció, miután elképesztő emelkedést láthattunk az előző bő egy hétben. Közben teljes gőzzel megindult a gyorsjelentési szezon, és ez most ez a meghatározó. Az IBM eredményével elégedetlen volt a piac, a papírt nyakon is öntötték, és mint nagy súlyú komponens, jól le is húzta a Dow Jones indexet, ami így 18 ezer pont alá esett. A Nasdaq és az S&P 500 jóval kisebb, fél százalék körüli mértékben gyengült.
Kína úgy tűnik, teljesen elcsendesedett, lezajlott az első nagy eladási hullám, majd belépett az állam, mint óriási vevő, és feltehetően tartja most a szinteket.
A BÉT vegyes képet mutat: az Richter 0,8, az OTP 0,7 százalékot esik, viszont a Telekom fél százalék pluszban van. A forint ugyanakkor jól tartja magát, a tegnapi száguldás után viszonylag keveset adott vissza a nyereségből, így most 308 forintot kell adni egy euróért.
Az arany és az olaj folytatja a gyengélkedést: előbbi már csak 1090 dollár (nem csodálkoznánk a 3 számjegyű árfolyamon sem), a WTI típusú olaj 50 dollár, a Brent 56-ra csökkent.