Az elmúlt napok vélhetőleg nem úgy alakultak, ahogyan azt Elon Musk, napjaink egyik legnagyobb hatású vállalatvezetője megálmodta. Két cégénél is rossz hírek láttak napvilágot. Ezek pedig hatással voltak a vállalatok részvényárfolyamára, így végső soron a multimilliárdos üzletember vagyonára is.
A SpaceX Starship űrrakétával már a hét elején gondok adódtak, hiszen hiába állt készen a kilövésre, el kellett halasztani a kilövését. Ráadásul akadt ennél nagyobb gond is, hiszen amikor – emberi személyzet nélkül - végre útnak indult a valaha épített legnagyobb és legerősebb űrrakéta, akkor a felszállást követően csupán 4 percig maradt a levegőben, utána felrobbant. A robbanás ellenére a vállalatnál pozitívan kommunikálták a történteket, és jelezték, hogy Elon Musk korábban nagyon óvatos volt a teszt kapcsán. Márciusban ugyanis azt mondta, már annak is örül, ha a rakéta nem robbantja fel az indítóállomást. A SpaceX főhadiszállásán így tulajdonképpen sikerként értékelik, hogy a rakéta felszállt az indítóállásról.
Nem volt jobb a helyzet a Tesla esetén sem, amely csütörtökön közölte negyedéves számait. Az elektromosautó-gyártó adózott eredménye 24,2 százalékkal, 2,51 milliárd dollárra, részvényenként 73 centre csökkent az idei első negyedévben az egy évvel korábbi 3,3 milliárd dollárról, részvényenként 95 centről. Némileg javítja az összképet, hogy az egyszeri tételek nélküli részvényarányos eredmény az elemzői várakozásoknak megfelelően 85 cent lett. A Tesla bevétele 23,8 százalékkal, 23,23 milliárd dollárra nőtt, ami szintén némileg elmaradt a prognózisoktól, hiszen az elemzők átlagos várakozása 23,6 milliárd dollárról szólt. A befektetők véleményét elég jól kifejezi, hogy a cég részvényei 10 százalékkal zuhantak az eredmények hatására.
A Tesla-részvényeknek egyébként ez volt az idei évben a legnagyobb napi esése, ami Elon Musk vagyonából is komoly összeget vett el, hiszen csütörtökön 12,6 milliárd dollárral esett vissza a tulajdonrészének értéke. Így tovább nőtt a különbség közte és a pillanatnyilag a világ leggazdagabbjának számító Bernard Arnault között. Napjaink elsőszámú krőzusa a luxusiparban utazik, a francia üzletember LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE legfontosabb részvényese, és vállalkozásainak értékét 211 milliárd dollárra becsülik. Ezzel szemben Elon Musk vagyona a csütörtöki esés után 164 milliárdra csökkent.
A Bloomberg számításai szerint Musk csütörtöki 12,6 milliárd dolláros vagyoncsökkenése a legnagyobb egynapos zuhanást jelentette számára az idén. Érdekesség, hogy a Tesla dollárban kifejezett csütörtöki értékvesztése 56 milliárd dollár volt, így hosszú idő után cégértékben visszaelőzte a Meta, amely a Facebook anyavállalata. Ezt a tényt azért érdemes hangsúlyozni, mert az utóbbi időben a Meta sem volt a befektetők nagy kedvence.
Musk vagyonának két legnagyobb elemét jelenleg a Tesa és a SpaceX részvények jelenti, előbbi részesedés 67 milliárd, míg az űrkutatási cégben lévő 49 milliárd dollárt ér. Vélhetőleg utóbbival hasonló értékű lehetne a Twitter értéke is, ha nem lettünk volna tanúi Musk vezetői ámokfutásának a közösségi médiavállalatnál. A korábban 44 milliárd dollárért megvett platform ugyanakkor sokat veszített az értékéből, miután a cégvezető miatt nagyon sok munkatárs, és hirdető fordított hátat a vállalatnak.