Az elmúlt időszakban érdemi forinterősödést láthattunk, a múlt hét végén 385 alatt is járt az euró a magyar fizetőeszközzel szemben. Igaz azt követően megtört a lendület és hétfőn már 390 körül volt a keresztárfolyam. Ebben a helyzetben reálisan merül fel, hogy érdemes-e most eurót venni? A lehetséges fogatókönyveket az mfor.hu elemezte.
Az utóbbi napokban a nagy jegybankok, így az amerikai Fed, az Európai Központi Bank és az angol Bank of England is kamatdöntő ülést tartott. Ezeken a várakozásoknak megfelelően kamatot emeltek, ám ennél fontosabb volt, hogy a korábbi héja magatartást (ami alatt a közgazdászok a határozott kamatemelés és pénzkínálat szűkítést értik) felváltotta egy megengedőbb galamb álláspont. Jellemzően úgy vélekedtek a jegybankárok, hogy amennyiben az infláció további lassulását látják, akkor visszafogják a kamatemeléseket, sőt akár valamikor még kamatcsökkentés is lehet. Erre reagálva a múlt szerdán és csütörtökön komolyabb dollárgyengülést láttunk, ami általában segít a feltörekvő devizáknak, így a forint is erősödött. Pénteken viszont kedvező amerikai munkaerőpiac adatokat publikáltak, ami dollárerősödéssel és forintgyengüléssel járt.
A forint a mostani helyzetét annak is köszönheti, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kialakított egy duális kamatrendszert, a jegybanki alapkamat mellett ugyanis a bankok a náluk lévő összességében akár ezer milliárdokra is rúgó likvid eszközöket jegybanki betétbe köthetik le, amelyek kamata 18 százalék. Így a szakértők szerint az alapkamattal szemben ezt érdemes irányadó kamatnak tekinteni jelenleg. Ráadásul az egynapos és egy hetes betétek mellett a jegybank alelnöke, Virág Barnabás a Monetáris Tanács legutóbbi ülését követően azt jelezte, hogy diszkontkötvény és a hosszú futamidejű betéti eszköz rendszeres alkalmazásáról is határoztak. Így az MNB február 1-től heti rendszerességgel tart diszkontkötvény-aukciókat, ráadásul a már korábban elindított egy hónapos, hosszú lejáratú betéti tendereket szintén folytatja.
Az MNB alelnöke azt is hangsúlyozta, hogy a Monetáris Tanács továbbra is változatlanul tartja a monetáris kondíciókat. A jegybank kitart a türelmes kamatpolitika mellett. Ezzel a befektetőknek azt üzente, hogy egy ideig megmarad a forint kamatelőnye. Amennyiben viszont az infláció Magyarországon is erőteljesebben csökken, úgy az kamatvágásokkal jár majd. A szakértők szerint márciusban indulhat el a kamatcsökkentés, és az ősz elején érhet össze az irányadó- és az alapkamat. Ezt követően pedig a jegybank tovább vághatja a kamatokat, ahogy csökken az infláció, így az év végére akár 10 százalékos is lehet az alapkamat. Ha pedig eltűnik a mostani kamatelőny az azzal járhat, hogy a befektetők elkezdik a profitot realizálni, megfordítva az eddigi forinterősödést, így ismét könnyen nyomás alá kerülhet a magyar fizetőeszköz, ami gyorsan ismét 400 feletti euróárfolyamot hozhat.
Így a következő időszakban, amíg a magas magyar kamatok élnek és a befektetők tetőző EKB és Fed kamatot várnak, stabil maradhat a forint, vagy akár még erősödhet is. Aki tehát eurót szeretne venni, annak érdemes ezt az időszakot kihasználni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.