A csütörtöki amerikai makrogazdasági adatok vegyesek voltak, pénteken pedig a fontosabb ázsiai tőzsdék kicsit erősödtek, így az IG munkatársai szerint Európában is mérsékelten erős nyitásra lehet számítani.
Még mindig Ukrajna
A befektetőket továbbra is az orosz-ukrán vita alakulása aggasztja a legjobban, emellett még fontosabb hatása lehet, hogy pénteken az Európai Bizottság közzéteszi e havi gazdasági hangulatmutatóit, megjelenik az e havi német infláció előzetes becslése, az Egyesült Államokból pedig a személyi jövedelmek februári alakulásáról érkeznek adatok.
Stephen Pope, a Spotlight Ideas elemzőcég vezetője elmondta, hogy a jelenlegi környezetben is optimista a nagyobb európai cégek jövőjével kapcsolatban. Részvényárfolyamaik emelkedhetnek, de legalábbis ellenállhatnak a csökkenésnek még az orosz-ukrán helyzet romlása esetén is, mert stabil globális bevételi forrásokkal rendelkeznek.
Így zárt Ázsia
A fontosabb ázsiai tőzsdék pénteken emelkedéssel zártak. A pénteki japán makrogazdasági adatok kedvezőek voltak, a dél-koreai tőzsde éves csúcsra erősödött, Ausztráliában alacsony volt a kereskedés volumene, Kínában a vállalati bevételi mutatók befolyásolták a tőzsdéket.
Tokióban a japán Nikkei-225 index 0,50 százalékos, 73,14 pontos emelkedéssel 14 696 ponton, kéthetes csúcson zárt. A pénteki kereskedés vegyesen alakult, de a tőzsdezárás előtt megerősödött a befektetők részvényvásárlási kedve. Legjobban a brókercégek és a légi fuvarozó társaságok papírjai teljesítettek.
Szöulban a dél-koreai Kospi index 0,15 százalékkal, 3,03 ponttal nőtt, és 1981 ponton fejezte be a napot. A Kospi heti szinten 2,4 százalékkal erősödött, és idén az eddigi legmagasabb értékén zárt. Egyes nehézipari cégek, főleg hajóépítő vállalatok járultak hozzá a Kospi index emelkedéséhez, ezzel ellensúlyozva a vegyes ipari és kiskereskedelmi makrogazdasági adatokat.