Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
Az amerikai tőzsdék ma újra nyitva lesznek, de sok jó nem várható. Több kedvezőtlen adat miatt lehet aggódni. A forint folytatja a gyengülést.
Kedden ünnep miatt zárva tartottak az amerikai tőzsdék, ám ez az előjelek alapján nem hoz varázsütésre fellendülést. A vezető ázsiai tőzsdéken visszaesést láthattunk, Japánban kisebb, 0,25 százalékos gyengülés volt, Kínában 1, a hongkongi tőzsdén pedig 1,6 százalékos.
Meglehetősen visszafogottan indult a nap a nagy európai piacokon is, hiszen a frankfurti, a párizsi és a londoni tőzsde indexe is fél százalék körüli eséssel kezdett. A magyar piac felülteljesítőnek számít, hiszen másfél óra kereskedést követően szerény, 0,2 százalékos pluszban állt a BUX. 100 pontos emelkedéssel 50 300 körül mozgott az irányadó magyar tőzsdeindex. Ez elsősorban a Mol erősödésének köszönhető, az olajpapír 0,9 százalékkal emelkedett 3030 forintra. Pluszban kezdett a Richter is, 8350 forint körül forgott, ez fél százalékos pluszt jelent. Visszaesett ugyanakkor az OTP, amely ismét a 12 000 forintos szint alá csúszott. Az Opus és a Magyar Telekom stagnált, a 4iG fél százalékkal gyengült. Komolyabb elmozdulás egyébként a kisebb papírokban sem volt szerda délelőtt.
Gyenge kínai adat miatt aggódnak
Az európai részvénypiacokon a befektetők a kínai gazdasági fellendülés megtorpanására utaló további jelek miatt aggódtak. A szolgáltatóipar is egyre gyengébb formát mutat Kínában, így júniusban tovább lassult a növekedési ütem, a Caixin szolgáltatóipari PMI index 53,9 pontra csúszott vissza. Májusban még 57,1 ponton állt a mutató, továbbá az elemzői várakozások 56,2 pontos eredményt jósoltak, így jócskán elmaradt a várakozásoktól a ma hajnalban közzétett PMI adat.
Tetézte a bajokat, hogy az eurózóna és annak legnagyobb gazdaságinak végleges júniusi szolgáltatási és összetett beszerzési menedzserindex adatai (PMI) az előzetes számoknál gyengébben alakultak. A szolgáltatószektor ugyan továbbra is növekedést jelez előre, ám a termelői számok gazdasági stagnálásra utalnak. Ráadásul van egy olyan csavar is a történetben, hogy az energiaárak visszaesését követően Európa-szerte a dráguló szolgáltatások miatt relatív magas még mindig az infláció, ha pedig ez a szektor erős teljesítményt mutat, az könnyen azzal járhat, hogy tovább emelkednek az árak. Ebben az esetben pedig a kamatemelések folytatódhatnak, a magasabb kamatkörnyezet viszont recessziót idézhet elő. Ördögi körnek tűnik mindez, így nem csoda, hogy a befektetők óvatosak.
Tovább esik a forint. Fotó: Depositphotos
A befektetőket az is aggasztja, hogy milyen hatással járhat az USA és Kína közötti gazdasági küzdelem újabb fejezete. Az Egyesült Államok ugyanis a legfejlettebb félvezetők kínai exportját betiltotta, amire válaszul Peking kulcsfontosságú chipgyártó anyagok USA-ba irányuló exportjának a korlátozását rendelte el. Ez nem csak a technológiai szektor számára jelenthet problémát, hanem jelzésértékű is, hogy a világ két legnagyobb gazdasága között ismét kiéleződhet a kereskedelmi konfliktus.
A Fed jegyzőkönyve is a fókuszba kerülhet
Szerdán késő délelőtt publikálják az euróövezet májusi termelői árindexének alakulását, amely a várakozások szerint az inflációs nyomás enyhülését mutatja majd. Ugyanakkor, ahogy fent hangsúlyoztuk, az utóbbi időben a szolgáltatások váltak inflációs szempontból a fő veszélyforrássá, így a termelői árindex alakulása negatív meglepetés esetén lehet komoly hatással.
A befektetők figyelme este a Federal Reserve júniusi ülésének jegyzőkönyvére irányulhat. A legutóbbi ülés ugyan a szigorítás szüneteltetését eredményezte, miközben két további kamatemelést helyeztek kilátásba. A részletek azonban ezúttal fontosak lehetnek.
Tovább esik a forint
A keddi gyengülés után szerda délelőtt is esett a forint árfolyama, az euró ellenében 378 feletti keresztárfolyamot is láthattunk. Nem segíti a magyar fizetőeszközt, hogy nyomasztó költségvetési hiány alakult ki az év elején, amely várhatóan nem átgondolt stratégia végrehajtására, hanem kapkodásra készteti majd a magyar kormányt. A fokozatos kamatcsökkentés a jegybank felől azért teret ad a forintgyengülésnek, így az idei évet jellemző csökkenő trend is megfordulhat, igaz a 400-as szint még mindig biztonságos távolságban van.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén.
A befektetők kezdenek kissé érzéketlenné válni a Trump-féle újabb és újabb büntetővámokkal kapcsolatos bejelentésekre – bár a kereskedelmi háború fokozódása folyamatosan ott van a levegőben, inkább tárgyalási trükknek tűnik az ügy napirenden tartása. A fegyvergyártók hasítanak, a 4iG újra a SpaceX-szel tárgyal, a forintnak túl nagy falat a 400-as álomhatár.