Miután hetekig szinte álltak a soha nem látott magasságban az amerikai indexek, pénteken váratlanul nagyot estek. Ilyen beszűkülések után ez gyakori, viszont a piac erejét mutatja, hogy tegnap majdnem ugyanakkorát vissza is pattantak.
S&P 500 |
Az induló esés oka részben a demokrata elnökjelölt, Hillary Clinton egészségi állapotával kapcsolatos aggodalmakkal hozható összefüggésbe, de ami a fontosabb: a jelek szerint hamarabb véget érhet a kamatmentes világ, mint eddig gondolták. Az alacsony, esetenként nulla vagy negatív kamatok lassan ugyanis több kárt okoznak, mint hasznot.
Ez utóbbi tényező jelentőségére utal az is, hogy Amerikával szemben Európa ma nem pattan fel, hanem lényegében a tegnapi esés során kialakult szinteken kereskednek. Feltehetően az EKB pénzszórási őrülete is előbb véget érhet, visszatérhetnek az értékelhető kötvényhozamok, így a már nem olcsó részvényekből eladogatnak a befektetők.
A BÉT-en sincs érdemi mozgás, leginkább az OTP-t érdemes megvizsgálni. A papír az előző napokban áttörte a nagy 7400 forintos szintet, de nem távolodott el tőle, a tegnapi esésben pedig vissza is tért alá, és most lényegében rajta van, 7395 forinton. Így a kitörés sorsa egyelőre továbbra is kérdéses, mindenesetre ez már nem egy klasszikus kitörés, a hogy a Richteré sem lett az tavaly, noha ott a papír örökös csúcsra ért.
Euró/forint |
A forint viszonylagos stabilitást mutat, miután a tegnapi rossz hangulatban a korábbi 308-309 közti szintről a jól megszokott 310-re tért vissza az euróhoz képest. A lengyel zloty már kicsit gyengébb: 4,35 az euróval szemben, noha korábban a 4,30 környéke volt jellemző.
Az olaj esett egy kiadósat annak hatására, hogy a tervezett, a kitermelést majdan limitáló OPEC megegyezés előtt mindenki csúcsra járatja kitermelését, hogy minél magasabb szinten kelljen kötelezettséget vállalnia. Így a világ termelése rekord szinten van, a túlkínálat erős. A WTI 45,20 dollár, a Brent 47,30. Így azért egyelőre továbbra is él a 45-50 közti sáv, ami hosszú ideje egyensúlyinak tűnt.