A részvénypiac heti forgalma 44,67 milliárd forintot tett ki az előző kereskedési héten elért 75,77 milliárd forint után. A Budapesti Értéktőzsde fő indexe, a BUX ugyanakkor a csökkenő forgalom ellenére is erősödni tudott, végül péntek este 39 709 ponton állt meg, ami az előző heti záró értékénél 429,25 ponttal, 1,09 százalékkal volt magasabb. A vezető részvények árfolyama az OTP kivételével gyengült.
Beszivárgott a Hálaadás?
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint a magyar piacok alapvetően követték a tengerentúli és a nyugat-európai eseményeket. A csökkenő forgalmat így elsősorban az amerikai hálaadás napi ünneppnek köszönhetjük, ugyanakkor a Fekete Pénteken látott optimizmus kevésbé tudott átragadni a budapesti tőzsdére, a külföldi befektetők ugyanis – az ünnepre készülve – távol maradtak a tőzsdéktől.
A hét második felében egy enyhe, negatív korrekciós hullám volt megfigyelhető az európai piacokon, a magyar blue chipek összességében egyedi impulzus hiányában trendkövetőnek bizonyultak: a vezető részvények közül egyedüliként az OTP árfolyama emelkedett, 3,59 százalékkal, a papír így végül 10 380 forinton zárt pénteken, heti forgalma pedig meghaladta a 15,77 milliárd forintot. A Magyar Telekom árfolyama egy hét alatt 0,43 százalékkal, a Richter árfolyama 0,37 százalékkal, míg a Mol 0,31 százalékkal gyengült a héten, az okokról itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>
Kevés volt a kamatdöntés?
A piaci állóvizet a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának kamatdöntő ülése kavarta fel egy kissé, igaz, hozták a papírformát: a jegybank ugyanis nem változtatott a kamatszinteken, ugyanakkor két új eszközt jelentett be, amelyek segítik a fix kamatozású hitelek arányának növekedését. Az elemzők szerint ezen intézkedések hatására jelentősnek mondható hozamcsökkenés indulhat majd a 3 és 5 éves állampapír-piaci hozamok esetében, de a 10 éves lejárat piacán is érzékelhető változás lehet. A befektetők egyébként szinte azonnal reagáltak, a bejelentés hatását már a csütörtöki aukción is érezni lehetett.
A bejelentést követően a forint látványosat gyengült, ezt azonban a hét végére sikerült leküzdenie, és az utolsó kereskedési napot 311,88-on zárta. Matolcsyék bejelentése egyébként egyelőre nem szentírás, olyannyira, hogy a bankok is véleményt mondhatnak róla, a londoni elemzőházak pedig már ízeire szedték a jegyzőkönyvet, erről korábban itt írtunk bővebben. >>>