Ma csökkent a “vírusoptimizmus” a tőzsdéken, miután Európa fontos országaiból olyan számok érkeztek, amelyek nem mutatnak annyira egyértelmű csökkenést. Valamelyest romlottak a napi adatok az olasz, spanyol, brit számok szerint. Az USA-ban tart a járvány gyors terjedése, 14 800 halottnál és közel 435 ezer fertőzöttnél tartanak.
Tegnap este Bernie Sanders vermonti szenátor kiszállt a novemberi elnökválasztásért folytatott demokrata jelölési harcból, így Joe Biden volt alelnök maradt nyeregben. Ez jó hír a tőzsdéknek, mert Sanders eléggé szélsőséges gazdasági elképzeléseket vallott. Távozása hozzájárulhatott ahhoz, hogy az USA indexei 2-3 százalékos pluszt hoztak össze tegnap a végére.
Trump Katrinája vagy Vietnámja?
Az amerikai Képviselőház Felügyeleti és Reformbizottsága szerint Donald Trump elnök kormányának nem sikerült elegendő egyéni védőeszközt és orvosi felszerelést elosztania a koronavírus ellen védekező tagállamok számára. Egyre többen hánytorgatják fel, hogy az elnök kezdetben bagatellizálta a járványt és ellenfeleinek aknamunkájaként, az ellenzék rémhíreként (“fake news”) állította be. Később téves nyilatkozatokat tett vagy a valóságosnál alacsonyabbnak állította be a veszélyt.
Ez megalapozhatta sok ember halálát és a vírus gyors terjedését. Emiatt sokan arra számítanak, hogy a járvány lesz “Trump Vietnámja”, avagy Katrina-hurrikánja. Az a folyamat, amely során kudarcot vall és amelybe óhatatlanul belebukik. (Lyndon B. Johnsonra is utalva, akinek elnöki ideje alatt a vietnami háború eszkalálódott a hatvanas években.)
Kötéltánc Európában
Európában eközben pár ország, Ausztria, Csehország és Dánia lazít elsőként a koronavírus okozta karanténon. “Kísérletük kötéltánc: úgy akarják újraindítani a gazdasági-társadalmi életet, hogy közben kordában akarják tartani a járványt” – írtuk délelőtt. (A nagy kísérlet: így állhat helyre az élet Európában) A tőzsdék mindenesetre ma is szerény optimizmust tükröznek. Európában fél-egy százalék az emelkedés, bár a brit mutató – talán a miniszerelnök javuló állapota miatt – 1,7 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexe stagnálnak vagy 1-2 ezrelékkel nőnek a hét utolsó tőzsdenapján.
Itthon a BUX index 1,3 százalékkal emelkedik, a Mol vezeti a mezőnyt három százalékos emelkedéssel. A Richter és az OTP 0,7-0,7 százalékos pluszban van, a Telekom kissé süllyed. A korábbi vad száguldás után szerényebb, egy százalék alatti pluszban van az Opus. A forint tovább erősödött, már csak 355,70 az euró, újabb 2,5 forinttal lejjebb a tegnap estinél.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Milliók munka nélkül
Az ármozgások a hosszú hétvégén kívül azért is lehetnek visszafogottak, mert a befektetők várják az újabb munkanélküliségi adatokat az Egyesült Államokból. Az előző két jelentés szerint tízmillió ember keresett munkanélküli-ellátást a koronavírus-válság közepette. A múlt héten az elemzők becslése alapján további 5 millió munkanélküliségi kérelmet nyújthattak be.
Az olaj ma is 2-3 százalékos pluszban van, miután ma megtartják videokonferenciájukat az OPEC tagjai és az orosz, esetleg az amerikai partnerek. Amerikai politikusok nyílt levélben szólították fel Szaúd-Arábiát a kitermelés csökkentésére, és lényegében megfenyegették, hogy ennek elmaradása esetén felfüggesztik a katonai-politikai együttműködést. Közben Szaúd-Arábia tűzszünetet hirdetett Jemenben. A szaúdi nemzeti vagyonalap pedig állítólag egymilliárd dollárért vásárolt nemzetközi olajtársaságok részvényeiből.
Ma folytatják az EU pénzügyminiszerei is a tegnap eredmény nélkül megszakadt tárgyalásukat, video-csúcstalálkozójukat.