(Fotó: Eidenpenz József) |
Szinte csak egy dolog emelkedett meredeken a részvénypiacokon, a volatilitást jelző VIX index, az árfolyamok erősen lefelé tartottak. A német DAX index vitte Európában a prímet, négy százalékos eséssel, nem is csoda, hiszen a Volkswagen cégre csúnyán rápirítottak a USA-ban a téves fogyasztási adatok miatt.
Lehet, hogy nem áll meg az USA-ban a botrány, már az ausztrálok is kellemetlen kérdéseket kezdenek feltenni. De a többi nyugat-európai index is három százalék körüli mértékben esett, ami elég soknak számít egy nap alatt, ritkán van ilyesmi.
Még a Richter is lejtőre került
Budapesten a BUX index 2,5 százalékos esése még egészen tűrhető volt, az OTP viszont 4,2 százalékkal zuhant, egész nap folyamatosan lefelé tartott. A Mol is belehúzott a végén, két százalékos esést hozott össze. A Richteren a múlt heti örömteli bejelentés sem segített, az is eredmény, hogy csak 1,4 százalékkal esett. A Telekom 1,6 százalékos süllyedést szenvedett el.
További árfolyamok>>>>> |
Az amerikai tőzsdék is mínuszban nyitottak, 1,5-2,0 százalék közötti volt az esés fél hat körül. Az Investing.com ezt főleg a nyersanyag-kitermelő cégek áresésével magyarázza. A kamatemelés körüli bizonytalanságot is előveszik, de hát az hosszú hónapok óta bizonytalan tényező.
Erősebb a dollár és a frank
A dollár mindenesetre eléggé lendületesen erősödött az euróhoz képest, a svájci frank is erősebb lett, a forint meg kissé gyengébb. Nagyot esett a kőolaj, kisebbet az arany és az ezüst is.
Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele szerint holnaptól új világ jön a forintpiacon. A 2 hetes betét helyett ugyanis a 3 hónapos betét lesz a fő instrumentum a központi banknál, miközben az ÁKK szűkíti a 3 és 12 hónapos diszkontkincstárjegyek kibocsátását.
Még tovább süllyedhetnek a hozamok
A bankok így mehetnek az overnight betétbe, vagy vehetnek hosszú kötvényt, amit elswapolhatnak az MNB-vel. A három hónapos hozam (0,33 százalék) már az egynapos betét (0,35 százalék) hozama alatt van, és ez a kínálat szűkítésével még lejjebb kerülhet. Ugyanis vannak olyan piaci szereplők, amelyek az MNB betéti instrumentumaihoz nem férnek hozzá, így kénytelenek rövid állampapírokat venni vagy bankba tenni a pénzt. Így még lejjebb kerülhetnek a rövid hozamok.
További árfolyamok>>>>> |
A hozamfelárunk soha nem látott szintre, 70 bázispont környékére csökkent a német a hozamok felett. Ez pedig forintgyengítő hatású tényező. A külföldiek kezén még mindig 4200 milliárd forint értékben van magyar állampapír. (Egy másik hasonló véleményről itt írtunk.)
Shortoljunk amerikai részvényeket
Még messze van a válságos időkben mért 2200 milliárd forintnyi értéktől. Vagyis még van olyan pénz, amit ki lehet szorítani az országból, és az euró vásárlásaival gyengítheti a forintot – írja a brókercég.
A KBC Equitas szerint a shortolást érdemes megfontolni az amerikai részvénypiacon. Hiába halasztotta el a kamatemelését a Fed, a részvénypiacok ebből már nem tudtak erőt meríteni a korábbi csúcsok eléréséhez. A feltörekvő piaci lassulás és a profitkilátásokban mutatkozó kockázatok mellett az amerikai részvénypiac értékeltsége magasnak tűnik – írják.
A Mol magához térhet
Emiatt összpiaci szinten az eladási lehetőségeket érdemes keresni. „A technikai kép alapján most van arra lehetőség, hogy akár kedvező hozam-kockázat arány mellett vehessünk fel pozíciót short oldalon” – mondja a brókercég.
A Volkswagen vásárlását túl kockázatosnak tartják, a Molnál viszont a cég szerint „akár lassan vége is lehet a mélyrepülésnek”.