Nem kaptak válaszokat
A horvát kormány és a Mol képviselői közötti ötödik tárgyalási fordulót követően kiadott közleményben a Mol hangsúlyozta, hogy válasz nélkül maradtak azok a kérdések, amelyek miatt Zágrábba utaztak, de továbbra is nyitottak a tárgyalások folytatására.
"A Mol tárgyalási delegációja ismét jóhiszeműen érkezett Zágrábba, hogy a horvát kormány képviselőivel közösen válaszokat találjon számos fontos kérdésre" - állt a Mol közleményében. Megjegyzik azt is: sajnos Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter nem közölte a horvát kormány álláspontját az INA FB vállalatirányítási javaslatáról, ahogy azt sem erősítette meg, hogy a horvát kormány valóban előfeltételnek tartja azt, hogy a Mol nem-konszolidáltan tüntesse fel az INA-t pénzügyi jelentéseiben.
Talán majd legközelebb
A közlés után gyengült a Mol a tőzsdén, 1 százalék körüli veszteségével ma eddig a leggyengébben teljesítő bluechip. Friss árfolyamok >> |
Sajnálatos az is a Mol szerint, hogy ismét nem sikerült üzleti ügyekről tárgyalni, és hogy a miniszter korábbi, a szabályozási környezet megváltoztatásáról szóló ígéreteivel kapcsolatban sem tett javaslatot.
"Mivel e felsorolt ügyek kiemelten fontosak az INA további fejlődéséhez, úgy érezzük, hogy ma nem jutottunk előrébb" - áll a közleményben.
A Mol hangsúlyozta azt is, hogy az INA közgyűlése egy hónappal ezelőtt teljes támogatásáról biztosította a vállalat vezetését és stratégiáját. Ennek szellemében a Mol továbbra is az INA fejlesztését támogatja, hogy a horvát vállalat még sikeresebbé tudjon válni. A Mol továbbra is nyitott a tárgyalások folytatására - áll a közleményben.
Miről beszéltek volna szívesen a horvátok?
Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter a tárgyalások előtt azt mondta: reméli, hogy most, miután megszületett az Ivo Sanader korábbi horvát miniszterelnök ellen az INA-Mol-ügyek egyesített perében hozott jogerős ítélet - amelyben a bíróság kimondta, hogy a volt horvát kormányfő pénzt fogadott el a Moltól, hogy az megszerezhesse az irányítási jogokat az INA felett - a tárgyalások legfőbb témája újra a vállalat vezetési módjának megváltoztatása és a részvényesi megállapodás lesz.
"Őszintén remélem, hogy (a magyarok) a tárgyalások első napjától kezdve elfogadják ajánlatunkat, méghozzá az új részvényesi szerződésről és az INA új igazgatásáról szóló javaslatot" - mondta néhány napja Vrdoljak.
Vrdoljak a tárgyalások után is megszólalt; péntek délután azt mondta: amíg mindkét félnek megvan a részesedése az INA-ban, addig van remény a megoldásra. A horvát kormány nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy a horvát bíróság jogerős ítéletben kimondta: Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök kenőpénz fejében engedte át az INA fölötti irányítási jogot a Molnak. A horvát kormány ezért új (társasági) szerződést fog előterjeszteni, amelyben módosítanák az INA részvényeseinek a viszonyait. A Mol részesedésének a horvát állam általi visszavásárlását firtató kérdésekre Vrdoljak azt felelte, "ha olyan egyszerű lenne, már megvalósult volna".
Esetleg az oroszok?
Abban az esetben, ha a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások eredménytelenek lesznek, és a horvát kormány továbbra is egy állami irányítású INA-t szeretne, a Mol el fogja adni részesedését – közölte korábban a Mol. A magyar olajvállalatnak 49,07 százalékos, míg a horvát államnak 44,84 százalékos részesedése van az INA-ban, az irányítási jog a Molé.
Közben nemrég arról láttak napvilágot sajtóértesülések, hogy a Mol már a Gazprommal is tárgyal - a Világgazdaság a Vecernji List-re hivatkozva arról tudósított, hogy ha a magyar miniszterelnök és az európai döntéshozók belegyeznek, a Mol eladná 49%-os részesedését az INA-ban a Gazpromnak. Ezzel egy időben a horvát kormány is értékesítene 19%-nyi tulajdonjogot, amivel 25% plusz egy részvényre csökkenne befolyása.