6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Nehéz ügy ma tőzsdére vinni egy kkv-t, ha egyszer a piacon nincs likviditás, szenvednek a brókercégek, a feltételek nehezen teljesíthetőek, a költségek magasak, és még a vállalatok sem ismerik a lehetőségeiket.

Lengyelország: nem buborék ez, de lehet meglepetés

A Privátbankár.hu Tőkepiac 2014 konferenciájának panelbeszélgetésén Jaroslaw Derylo, a Wood & Co Befektetési Diviziójának igazgatója arra felvetésre, hogy sokak szerint a lengyel tőzsdén éppen egy buborék fújódik, azt mondta: a helyzet nem ilyen drámai, a probléma messze nem ilyen nagy. A szakember szerint kifejezetten jó a befektetési bázis, ami stabil alapot ad a növekedésnek.

 

 

Persze lesz majd meglepetés, amikor a piacról az új szabályozásnak köszönhetően egyszer csak eltűnik az egyik nagy szereplői kör: a magánnyugdíjpénztáraknak ugyanis mérsékelni kell a részvénykitettségüket. Azt egyelőre ugyanis nem lehet tudni, fokozatos lesz a kivonulásuk, vagy hirtelen tűnnek el a piacról – ez még okozhat zavarokat.

A konferenciáról készül anyagainkat itt olvashat illetve nézheti meg:

Ha a válság földrengés volt, most jön a cunami

Ki lesz a gyorsabb, a bróker vagy a magánbefektető?

Túl nagy a bankok szerepe? Ideje a szerkezetváltásnak

El vagyunk bankosodva, több tőkepiac kéne


Magyarország úttörő a piac tönkretételében is

A panelbeszélgetésen Jaksity György, a Concorde Értékpapír vezetője elmondta: Magyarország úttörő volt a tőkepiacok régiós történetében. Az országban nyílt az első tőzsde, nálunk volt az első nyilvános tőzsdei kibocsátás, és az első nyugdíjreform is – sajnos azonban úttörők vagyunk abban is, hogy hogyan tesszük tönkre a piacot.

 

 

A nyugdíjpénztárak államosítása ennek egy nagyon fontos mérföldköve volt – Jaksity György szerint ez a vég kezdete, úgy látja: nem visszafordítható a folyamat, a likviditás folyamatosan szűkül a piacon – ezt pedig nagyon nehéz megállítani. A nyugdíjpénztárak kivonása mellett egy másik tényező is terheli a magyar piacot: egy globális jelenség, melynek keretében bizonyos, korábban fontos szereplők eltűntek a piacról. A hagyományos befektetési banki, brókeri modellek kezdenek ugyanis kikopni: a vállalatcsoport bevételi struktúráját vizsgálva azt látják: a brókercégek szinte eltűntek a budapesti tőzsdéről, aminek legnagyobb szereplőjévé vált a Concorde

Nem csoda,  hogy ilyen körülmények között nincs nyilvános tőzsdei kibocsátás: nincs meg a szükséges likviditás, nincs lehetőség brókercégként a forgalmi jutalékból megélni. 2012-ben a Concorde 3 nagyon jó vállalattal dolgozott együtt a tőzsdei kibocsátáson, de végül csak egyet sikerült eljuttatni a tőzsdére, azt is nagyon nagy nehézségek árán. Az elmúlt évtizedben ide jutottunk, és a helyzet várakozásaik szerint nem is nagyon fog javulni.

Tudja-e a kkv, hogy hogyan fejlődhet?

Katrin Herrling, a Brain & Co igazgatója szerint amikor azt kérdezzük, a közepes méretű vállalkozások tőkéhez jutását hogyan segíthetnénk, azt is meg kell nézni: eléggé élő az európai kkv-piac? Egy tanulmány szerint az elmúlt 6-7 évben a kkv-k szenvedtek a legjobban Európában, és bár minden országban vannak sikersztorik, nem sikerült létrehozni azt a színes kkv-szektort, ami a tőkepiac alapját adja. Márpedig ha ezt nem sikerül felpörgetni, nem tudunk választani arra, miért nem fejlődnek gyorsabban a kkv-k – amelyek között gyakran előfordul, hogy egy családi vállalkozás vezetése nem hajlandó kiadni a kezéből az irányítás egy részét - , akkor a régiónk nem tud olyan szintre jutni, mint Európa többi része.

 



Probléma az is, hogy sokszor maguk a cégek sem értik a folyamatokat: nem tudják, hogy egy  tőkeinjekcióval hogyan működhetnének jobban. Nem ismerik azokat a lehetőségeket, amelyeken keresztül tőkéhez juthatnának.

Kérdés az is: van-e elég befektető? Sokszor visszafogja a őket a bonyolult szabályozás, a kemény tőkekövetelmények és a befektetésre alkalmas vállalatok szűkössége  ezeken azonban lehetséges lenne javítani.  Ha azonban nincs meg a kkv-kat előrevivő lehetőségek halmaza, nem áll össze a finanszírozási struktúra – ha pedig nincs elég finanszírozható kkv, nem jöhet létre az egészséges az ökoszisztéma.

Sok cég megijed a tőzsdétől – kicsik kíméljenek?

Peter Koblic, a prágai tőzsde vezéigazgatója elmondta: a cseh tőkepiac speciális eset: a '90-es évek privatizációs hulláma idején volt olyan nap, amikor 2 ezer cég került tőzsdére. Közülük sok csődbe ment, de azért volt, ami fel tudta venni a lépést. Az orosz válság, kínai válság idején pedig megnőtt a jelentősége az átláthatóságnak, a befektetők a transzparensen működő cégeket kezdték favorizálni.

 

 

 

1000 vállalatot fél év alatt kiszórtak a tőzsdéről – jellemző, hogy az ő papírjaikkal összesen 5 tranzakció született. A következő években még 400 vállalatot vezettek ki, amelyekkel gyakorlatilag nem volt kereskedés.

Mostanában Csehországban is nehéz tető alá hozni új kibocsátásokat: a cégek gyakran megijednek a követelményektől, a befektetők sem tolonganak. A brókercégek szerveznek időnként ipo-kat is, de ezekből gyakorlatilag nem lehet megélni. Koblic úgy látja: náluk sokkal inkább egy közvetítés nélküli, speciális piacra lenne szükség, de az EU ezt nem igazán támogatja, inkább a szigorúbb felügyeletet erőltetik a brókercégekre.

Jaksity György hozzátette: egy tőzsdei kibocsátás megszervezése olyan, mint egy hadsereget mozgatni egy éven át, miközben még nyereséget akarunk elérni: jogászok, a cégvezetés, kutatók, kereskedők, szabályozók hadát kell folyamatosan koordinálni, miközben még arra is figyelni kell, hogy a költségek alacsonyak legyenek. A tapasztalatok szerint a cég kapitalizációjának legalább 50 millió dollárosnak kell lennie ahhoz, hogy elérje a kritikus méretet, ami a tőzsdei bevezetéshez szükséges.

Drága dolog tőzsdére menni?

Katrin Herrling szerint: a vállalat mérete valóban korlátozó tényező. A tipikus ipo-nak pedig vannak költségei, de vannak olyan cégek, amelyek innovatív megoldásokat kínálnak erre: egy holland példát említett, amikor egy főleg középméretű vállalatokkal foglalkozó brókercég a teljes átvilágítás helyett csak a a cashflow-generáló eszközöket világítja át  – a tőkepiacokat így kevesebb mint 50 ezer eurós költséggel is el lehet így érni.

Petr Koblic szerint kérdés, hogy ez elég-e a befektetőknek: egy sörfőzde például megkereste őket, céljuk az volt, hogy nem teljes dokumentációt állítanak össze, csak a cseh szabályoknak megfelelő átvilágításon esnek át (nemzetközi sztenderdek helyett). Kiderült azonban, hogy a megkeresett befektetők inkább nemzetközi szabályok szerint összeállított adatokkal, minden információ birtokában, teljes transzparencia mellett hajlandóak befektetni egy cégbe.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG