Az argentin peso összeomlása egyáltalán nem meglepő dolog, miután az ország addig költötte a pénzt fedezetlenül, amíg nem maradt egy centje sem, így már csak akkor lenne valamije, ha az IMF azonnal utalna. Ahhoz viszont az argentin kormánynak is intézkedni kéne, mondjuk a költségvetést egyensúlyba hozni, leánykori nevén egy Bokros-csomagot útjára indítani.
Dollár/argentin peso. |
Argentína többet fogyaszt mint megtermel, ahogy azt a Kádár-rendszerben mondták, és valóban mi is ezt tettük akkor, de minket örömmel hiteleztek abban a reményben, hogy nálunk az összeomlás magát a kommunista társadalmi rendszert is összedönti, és milyen igazuk lett. Azóta sok minden történt, de most egyensúlyban a költségvetésünk, nagy a fizetési mérleg többletünk, így a túlköltekező országok csődje nagy gondot nem tud okozni, legfeljebb a kisebb piaci turbulenciák jelentkeznek.
Ennek megfelelően gyengült tegnap a forint, 327 is volt az euróval szemben, ma azonban máris jobb a helyzet, 325,90 a kurzus. A forintot igazából csak az gyengíti, hogy gőzerővel váltjuk forintra a devizaadósságot, erre megy a fizetési mérleg többlete, de hát így rövidesen elfogy a devizaadósság, így hosszabb távon forinterősödést várunk.
Tegnap az amerikai tőzsdék korrigáltak egy kicsit a korábbi nagy vágta után, ma Európa is mínuszban, a BUX 0,6 százalékot csökken, bár a heti teljesítménye így is nagyon szép: 36 200 ponton kezdtük a hetet, és most 37 ezer körül vagyunk. Másfél százalékot esik a Mol 2848 forintig, viszont a Richter emelkedik 1,3 százalékkal 5515 forintig.
Richter |
A gyógyszerpapír ezzel teljesen kikerült a veszélyzónából, melyben 5 ezer forint alatt volt, úgy tűnik, ott sok tőkeáttételes befektető kirázódott (akik pénzük többszöröséért vettek részvényt), így ez ál-letörés lett, és azóta elég jól eltávolodott az ár a kényes szinttől.
Az OTP 0,7 százalék mínuszban van 10 280 forinton, a Telekom 411,5 forintig csökken, az Opus másfél százalékkal van lejjebb 556 forinton.