Szerdán vegyesen zártak az európai piacok. Az európai gyűjtőindexek közül az FTSE EuroFirst 300 index 0,05 százalékos csökkenéssel, a Stoxx Europe 600 index 0,01 százalékos emelkedéssel zárt. Frankfurtban 0,28 százalékkal végzett alacsonyabban a DAX index. A londoni FTSE-100 index 0,34 százalékkal zárt magasabban, a párizsi CAC-40 index 0,18 százalékos emelkedést ért el. Milánóban 0,12 százalékos, Madridban 0,32 százalékos indexemelkedéssel fejeződött be a tőzsdenap. A magyar tőzsde egyértelműen alulteljesítő volt, miután a BUX értéke 1 százalékkal csökkent szerdán.
A tengerentúlon is óvatosak voltak a befektetők, igaz, ott legalább minimális emelkedéssel zártak irányadó tőzsdei mutatók. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 39,24 ponttal, 0,11 százalékkal, 35 405,5 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutatója 11,17 ponttal, 0,25 százalékkal emelkedett, és 4497,4 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 22,1 ponttal, 0,15 százalékkal emelkedett, így 15 041,9 ponton végzett.
A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a csütörtöki és Európában a péntek délelőtti kereskedés is lagymatag lehet. A kivárás indoka a ma kezdődő Jackson Hole szimpózium, ami az Egyesült Államok jegybankjának, a FED-nek az egyik legfontosabb éves eseménye.
A rendezvényt végül virtuálisan rendezik meg, miután az Egyesült Államokban jelentősen megugrottak a koronavírus esetszámai a delta variáns terjedése miatt. A legfontosabb beszédre - hazai idő szerint - holnap 16 órakor kerül sor, Jerome Powell bejelentheti az eszközvásárlási program szűkítését, illetve annak várható menetrendjét, írta reggeli hírlevelében az Equilor.
A JPMorgan befektetési igazgatója szerint itt a remek alkalom arra, hogy az amerikai jegybank komoly bejelentéseket tegyen, és lassan befejezze a költségvetés finanszírozását az eszközvásárlási programon keresztül. Úgy látja, ha a jegybankok 2008 óta nem torzították volna a piaci folyamatokat a beavatkozásokkal, most 2 százalékos alapkamat, és 3 százalékos 10 éves hozam lenne az Egyesült Államokban.
Talán nem igényel komolyabb magyarázatot, hogy ezen szintek mellett a tőzsdékre szinte biztosan kevesebb összeg ment volna, és az irányadó indexek sem lennének a mostani szinteken.
Pesszimistábbak lettek a németek
Az a gazdasági folyamatokat követők számára egyértelmű, hogy idén világszerte gazdasági kilábalást láthatunk, melynek eredményeként a GDP-mutatók látványosan nőnek, és a vállalati profitok is megugorhatnak. Ezeket ugyanakkor jellemzően már beárazták a piacok, így a jövőbeni várakozások szerepe megnőhet. Így az előremutató jelzőszámok nagyobb figyelmet kaphatnak. Egy ilyen jelent meg csütörtökön Németországban, amely gyengébb kilátásokat jelez előre.
A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent az index az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak. Az index összetevői közül a jövedelmi várakozások javultak ugyan, a mutató értéke az előző havihoz képest 1,5 ponttal 30,5 pontra emelkedett szeptemberre vonatkozóan. A fogyasztók költekezési hajlandóságát számszerűsítő mutató értéke viszont 4,5 ponttal 10,3 pontra csökkent, a gazdasági környezet alakulásának a megítélését számszerűsítő mutató értke pedig 13,8 ponttal esett 40,8 pontra.
A fogyasztói hangulat romlását az infláció növekedésére vezette vissza a közleményben Rolf Bürkl, a GfK fogyasztói szakértője. Júliusban az évesített infláció 3,8 százalékra, 13 éves csúcsra emelkedett Németországban.
Nincs nagy mozgás a piacokon
Talán a német hangulatidex is hozzájárult ahhoz, hogy a DAX csütörtökön gyengébben kezdett, a német tőzsde legfontosabb indexe 0,3 százalékkal marad el a szerdai záróértékétől. Ezzel egyébként nem lóg ki a sorból, hiszen hasonló nagyságú gyengülést mutat a párizsi (CAC 40) és a londoni tőzsde (FTSE 100) indexe is. Ennél egy kicsit nagyobb mértékben csökkent az index Madridban, míg hasonló mértékű az esés Milánóban.
Ami a magyar tőzsdét illeti, a BUX mozgását stagnálásként lehetne jellemezni, hiszen 0,4 százalékos veszteséggel kezdett a mutató, de az első óra végére ledolgozta ezt, és a szerdai zárószint körül áll. Vegyesen teljesítenek a vezető részvények, hiszen az OTP kisebb pluszban kezdett, míg a Richter 0,6 százalékkal gyengült. Lefele tartott az első órában a Mol is, az olajvállalat papírja 0,3 százalékot veszített. Némileg meglepő módon kis pluszban van a Magyar Telekom, amely egy szerdai bejelentés szerint komoly konkurenciát kaphat.
Mint arról szerdán a Privátbankár is beszámolt, Magyarország egyik legnagyobb és a közép-kelet-európai régió meghatározó távközlési és telekommunikációs infrastruktúra szolgáltató vállalata jöhet létre a magyar állam és a 4iG Nyrt. stratégiai partnerségének köszönhetően. A távközlési gigaholding létrejöttének feltételeként együttműködési megállapodást kötött Mager Andrea, az Antenna Hungária Zrt. tulajdonosi jogait gyakorló nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter és a 4iG Nyrt.
Érdemes megjegyezni, hogy megállapodás értelmében a tőkepiaci társaság a tulajdonába kerülő, távközlési profillal működő társaságokat apportálja az Antenna Hungária Zrt.-be. A tranzakciókkal a 4iG többségi tulajdont szerezhet az Antenna Hungáriában. A felek a nemzeti távközlési vállalat profiljának megfelelő társaságok apportjáról várhatóan az előzetes megállapodások véglegesítését, valamint az AH Zrt. átvilágítását és 2021. október közepéig történő vagyonértékelését követően határoznak majd. A megállapodás nyertese a befektetők szerint a 4iG, amelynek csütörtökön délelőtt 3,5 százalékkal ugrott meg az árfolyama. Ráadásul a cég papírjai már szerdán is nagyot mentek, a részvény kedden még 646 forinton zárt, ma pedig 724 forinton is született rá üzlet.
Megtorpant a forint erősödése
Biztatóan alakult a magyar fizetőeszköz árfolyama az elmúlt napokban, hiszen az euróval szemben végre áttörte a 350-es szintet. A befektetők értékelték az újabb kamatemelést, és az elemzők további lépéseket várnak az év végéig, ami tovább erősítheti majd a forintot.
Ugyanakkor csütörtökön, úgy tűnik, pihenő jött, hiszen kismértékben gyengült az euróval szemben a forint. Ennek kapcsán az Equilor elemzői azt írták, hogy a tegnapi kereskedésben az euró-forint árfolyama a 347,50-es támasz közelében fordult. Amennyiben meg tud kapaszkodni 348 felett, hamarosan korrekciós hullám indulhat felfelé. A dollár-forint árfolyamában a 295-296-as támasz-zónára érdemes figyelni, mely a napokban tartja a jegyzést.