Miközben a futball Európa-bajnokságon a legjobb válogatottak küzdenek meg egymással, a gazdasági életben ugyanilyen küzdelem folyik a gazdasági fejlődés és a befektetők bizalmának elnyeréséért.
A növekedési lehetőségek, a befektetési kockázatok, valamint az adott ország tőzsdei értékeltsége alapján egyértelműen Anglia és Németország látszik legesélyesebbnek a döntőbe jutásra - mondja – mondja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. Ami azonban befektetői szempontból ennél lényegesebb, hogy a kontinens tőzsdéi meglehetősen alulértékeltek, ez pedig a közép- és hosszú távon gondolkodni tudó befektetők számára kedvező lehet.
A hosszú távú növekedési potenciál, a befektetési kockázatok, valamint az adott ország tőzsdei értékeltsége alapján felállított rangsor győztese egyértelműen - az EB-re meglehetősen szedett-vedett válogatottal érkező - Anglia. Ezt követően a gyors növekedési mutatóval rendelkező eurózóna országokat találjuk a tabellán, míg a sereghajtók azok a perifériás országok, amelyek vagy már túl vannak, vagy nagy eséllyel a közeljövőben rászorulhatnak IMF/EKB segítségre.
Adatok: K&H Alapkezelő |
Távol a kontinenstől, az a jó
Ami azonban befektetési szempontból a leginkább fontos és szembetűnő, hogy a részvényárfolyamok csökkenésének eredményeként az európai tőzsdékről általánosságban elmondható, hogy jelenleg olcsók, alulértékeltek. Azok számára tehát, akik közép-, hosszútávon tudnak gondolkodni, a mostani időszak jó alkalom lehet a beszállásra – teszi hozzá Horváth. |
A fenti táblázat azt mutatja, hogy az adott ország milyen növekedési környezetet biztosít a vállalatok, vállalkozások számára (versenyképességi rangsor, Világbank - Ease of doing business 2012-es felmérés alapján), mennyire kockázatos befektetési célpont (CDS felár), valamint a tőzsdei árfolyamok jelenleg mennyire alul- vagy felülértékeltek (P/E ráta). A befektetői, gazdasági környezet vizsgálatának eredménye alapján Anglia nyerheti el a „befektetői bajnoki címet”, ami egyrészt a kedvező gazdasági környezetnek, másrészt az önálló – Európai Uniótól független – gazdaságpolitikának köszönhető, amely nagyobb mozgásteret nyújt a brit gazdaság számára. A szigetország mellett Németország, Hollandia és Franciaország ért el kedvező eredményt, így bármennyire is közhelynek számít a „Kis pénz, kis foci” mondás, érdekes látni, hogy a résztvevő országok gazdasági háttere mennyire hozható párhuzamba válogatottjuk szereplésével.
Hol a legjobb üzletet kötni?
Hasonló listát készített a céginformációval foglalkozó Dun & Bardstreet (D&B), ők a résztvevő országokat leginkább a cégeik alapján hasonlították össze: kivel üzletelünk szívesebben, egy svéd vagy egy görög céggel? A D&B-nél a csúcson Németország és Svédország van, hiszen nemzetközi összehasonlításban itt a legalacsonyabb az üzletkötés kockázata. Franciaországban, Angliában, Hollandiában és Dániában hasonlóképpen alacsony a veszteség valószínűsége. A kilátások már sokkal kevésbé kedvezőek Olaszországban, a Csehországban és Lengyelországban, ahol az üzleti kockázat miatt körültekintés szükséges. Írország, Spanyolország és Portugália cégeivel már sokkal kockázatosabb üzletet kötni, míg annak, aki Oroszországban, Ukrajnában, vagy Görögországban szeretne üzletelni, egészen óvatosnak kell lennie.