6p
Nem vár nagyobb összeomlást a forint árfolyamában a KBC Equitas, de gyengülésre számít. A Richtert és a Molt nem tekinti vételi célpontnak, az OTP túl bizonytalan, a Magyar Telekom viszont vonzónak tűnik. A kicsik közül a Rába, a Danubius és a TVK a favorit.

Magyarországon a főbb makromutatók terén kedvező a kép, az ország jó értelemben lóg ki a mezőnyből. Az infláció azonban mesterségesen alacsony, emiatt arra számítanak, hogy ez emelkedik idővel. Az erőteljes kamatvágás meghatározó, emiatt gyengülő, de nem zuhanó forintra számítanak. Nincs okunk nagyobb forintösszeomlást várni, mint 2012-ben, amikor az utcán álltak sorba az emberek, hogy devizát vásároljanak – mondták el a KBC Equitas sajtóbeszélgetésén.

A Richter kiesett a pixisből

A kötvénybefektetések szerintük az idén már nem fognak olyan jól teljesíteni, mint az utóbbi egy-két évben. A BUX index forgalmában pedig valószínűleg már megvolt a mélypont, innét valószínűleg felfelé tart majd. Azok a papírok, amelyeket az Equitas egy évvel ezelőtt a magyar piacon szeretett (gyógyszergyártók, kispapírok), általában szépen teljesítettek, abba az irányba mentek, amerre várták, egyedül az OTP okozott csalódást.

A Richterrel kapcsolatban már nem olyan optimisták, már nem kedvencük, mert nagyon gyenge volt a gyorsjelentése. Sőt már több negyedéven keresztül látszott egy erőteljes költségoldali nyomás, romlik a profitabilitása. A menedzsment is pesszimista, csökkenő eredményt várt euróban, Ukrajnára pedig nem is fogalmazott meg várakozást. Az új gyógyszerek bevezetése csúszik, az Aberdeen mint nagy tulajdonos is csökkenti részesedését.

Telekom igen, Mol még mindig nem

A Magyar Telekomot annál inkább kedvelik, úgy látják, már minden rossz beépült az árba, ami korábban kockázati tényező volt. Eközben a legolcsóbb európai telekomcég lett, és ez esetleg a Deutsche Telekomnak is megtetszhet. Nem tartják véletlennek, hogy egyre erősebbek a kivásárlási spekulációk. Persze a szabályozói kockázatok továbbra is fennállnak a cégnél, mint egy esetleges újabb rezsicsökkentés.

A Molt még mindig kerülik, a tavaly júniusi eladási ajánlást fenntartják. Kedvezőtlen az európai finomítói környezet, a kitermelési szegmens is gyenge. Nagy kérdés, mi lesz az INA-val, erről azonban az elemzők nehezen tudnak véleményt mondani, mivel annyira átpolitizált kérdésről van szó. Ha eladják a részesedést, akkor nagy kérdés, milyen áron teszik azt meg. Ha jó lenne az ár, akkor az egy komoly ralit is eredményezhetne.

Mi lesz veled, OTP?

Az OTP nagy kérdőjel az Equitas számára. Bár a többi európai bankkal összehasonlítva vonzó és alulárazott részvény, de számosak a kockázati tényezők. A devizahiteles-probléma, a kamatmarzs szűkülése és az ukrajnai folyamatok is negatív irányba befolyásolhatják a bank profitkilátásait. Pozitív lenne viszont, ha ismét jelentősebb akvizíciót hajtana végre.

A kisebb részvények közül a Danubiust, a Rábát és a TVK-t tartják jó vételnek. A Danubius eredményessége válság előtti szinten van, a szállodaipari környezet kedvező és igen értékes az ingatlanvagyona is.

Lélektani határ alatt a kamatok

A Rába erős eredmény-növekedést tudott produkálni és új megbízásokat szerzett, és nem számít drágának. A TVK az európai konjunktúra egyik nyertese lehet, ambíciózus beruházási tervei vannak és a szektortársakhoz képest is olcsó.

A betéti kamatok nagyon fontosak a magyar lakosság számára, ám tavaly 4,5-5,0 százalék körül átléptek egy olyan lélektani határt, amely alatt a háztartások már alternatív megoldásokat keresnek. A 2013-as évben a befektetési alapok rekordévet zártak, a kötvényalapok voltak az egyik nagy nyertes kategória. (Lásd korábbi cikkeinket.) Ezek azonban a közeljövőben már várhatóan nem fognak annyira jól teljesíteni – vélik az Equitas elemzői.

A magyar lakosság teljesen lemaradt a nemzetközi részvénypiaci rallyról, a részvényalapokból továbbra is inkább vette ki a pénzét, a háztartások közvetlen részvényállománya is folyamatosan csökken.

Már nem hír a tapír

Pedig, ami a nagyvilágot illeti, a 2013-as év remek év volt a fejlett részvénypiacokon. Az eddigi sztorik, mint a tapír, azonban már nem meglepőek, újabb sztorik körvonalazódnak. Főleg a növekedés és az infláció – mondták el.

Nem szakadhatunk el sokáig a tankönyvektől, ha expanzív monetáris politika van és emellé megérkezik a növekedés, akkor az inflációnak jelen kell lennie a rendszerben, nem maradhat annyira alacsony. A statisztikákban még mindig nincsen nyoma, de a várakozásokba egyre inkább bevonul. Erre utal az arany emelkedése is, az infláció megjelenésekor automatikusan ehhez az eszközhöz nyúlnak a piaci szereplők.

Felrobbanóban a BRIC

A Fed visszavonulásával a könnyítésektől a kötvényhozamok emelkednek. A részvényeknek azonban egyelőre nem árt a hozamemelkedés, a tapasztalatok szerint ez csak hozzávetőleg öt százalékos kötvényhozamok felett szokott bekövetkezni. A részvénypiaci kilátások jók az amerikai és az európai piacokon is. Az értékeltségek azonban egyre magasabbak, a korrekció nem akar jönni, csak egészen visszafogott megbicsaklások vannak. Ez viszont eléggé sokáig is eltarthat, volt már rá példa, hogy hét és fél évig tartott – tették hozzá.

A BRIC felbomlik, mindenütt sajátos problémák vannak, itt infláció (India), ott árnyék-bankrendszer (Kína), amott a lemorzsolódó olajár (Oroszország). A kisebb feltörekvő piacok, mint Argentína, Venezuela vagy Törökország is nagy gondokkal küzdenek, amelyeket a gazdaságpolitika rendszerint inkább csak tovább súlyosbít. De pontosan ezek a problémák teremthetnek remek befektetési lehetőségeket, lehet, hogy 2014 végén, lehet, hogy 2015-ben, nem tudjuk – így az Equitas.

Éljenek a sztorik!

Az európai részvények értékeltsége kedvezőbb, az európai periféria piacai (például Spanyolország, Olaszország) stabilizálódtak. A K&H Equitas egyedi sztorikat keres a részvénypiacokon, mint a technológiai óriások (EBay, GGoogle), telekom-felvásárlási sztorik (Telekom Austria, esetleg Magyar Telekom).

Amit tavaly ilyenkor várt a brókercég a piacoktól, nagyjából bejött, néhány különbséggel. Az inflációs nyomás például még mindig nem jelent meg a világban, a fejlett piacokon nem érkezett meg a korrekció, sőt még az idén év elején sem. Magyarországon pedig az inflációt várták magasabbra.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27100 26670 27180 0,00% 0 0 7 426 913 160 HUF 2025-06-30 17:07:08
MOL 2954 2940 2970 -0,07% 0 0 1 600 874 024 HUF 2025-06-30 17:06:46
MTELEKOM 1780 1774 1796 -0,89% 0 0 623 849 168 HUF 2025-06-30 17:05:14
RICHTER 10000 9905 10140 -1,09% 0 0 2 366 504 360 HUF 2025-06-30 17:11:45
OPUS 597 581 605 +0,17% 0 0 186 650 782 HUF 2025-06-30 17:06:20
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Véget ért az első félév – pompásan sikerült a finálé
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 06:12
Az első félév utolsó tőzsdenapján emelkedéssel zártak az amerikai piacok. A forint erős, hajnalban 400 forint alatt volt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit művelt a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:26
A hétfői forintárfolyam felemás képet mutatott. 
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanok voltak a befektetők, elmaradt a fényes hétkezdés Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:01
Estére ellaposodott a hangulat.
Részvény / Deviza / Áru Erőteljesen ébredt Amerika – így indul a kereskedési hét
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:54
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Lengyel, magyar – két tőzsdei jó barát
Eidenpenz József | 2025. június 30. 15:07
Sok év emelkedés után húzós időszak jöhet a nemzetközi részvénypiacokon, felértékelődik majd a jó vagyonkezelők szerepe. Az európai gazdaság megindulhat, ami a magyar részvényeket is felértékelheti, amelyek egyébként sem drágák. Interjú Gyurcsik Attilával, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok ok volt eddig az örömre Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 14:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,15 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru 392 forintig gyengülhet az euró?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 12:48
Ha kedvező marad a hangulat a következő hetekben. Akad azonban kockázat is – véli Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Részvény / Deviza / Áru A Mol hátát nézi az OTP és társaik
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:58
A vezető budapesti részvények közül csak az energetikai regionális multi papírjai álltak pluszban a fél 12-es pillanatfelvételkor.
Részvény / Deviza / Áru Még fényesebben csillog az arany, rossz irányba indult a BUX
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:22
Az ázsiai tőzsdék lassan zárnak, az európaiak viszont csak most pöröghetnek fel. 
Részvény / Deviza / Áru Még jobban verejtékezni fog, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:23
Több forintot kell fizetni hétfőn az uniós pénzért, de a dollárért és a svájci frankért is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG