Tegnap véget ért a harmadik negyedév, a világ főbb tőzsdéi számára 2011 óta a legrosszabb. Ez abból a szempontból nem meglepő, hogy azóta szakadatlan emelkedés volt, így valamikor kell egy korrekció is, ami már kevésbé jó hír, hogy a jellege az emelkedő trend megtörésére utal.
A legfontosabb indexek, az S&P 500, a Nasdaq Composite és a német DAX egyaránt az első félévben tetőztek, egyúttal ekkor érte el csúcsát a Kínában fújt méretes tőzsdei lufi. Kína aztán szakadni kezdett, a főbb piacok viszont csak lassan ereszkedtek, inkább csak sávoztak augusztus közepéig. Akkor viszont hirtelen összeomlottak, az összes nagy támasz szint letört, és azóta sem tértek igazán magukhoz a börzék.
Az S&P 500 a negyedévet 2080 pont körül kezdte, 50 ponttal az abszolút tető alatt, és 1920-on zárta a tegnapi nagy, 2 százalékos emelkedés után. Ez kissé kerekítve 8 százalékos esés, ebben az indexben valóban csak nagy korrekciókban, sőt inkább medvepiacokon látni ilyet, most 4 évet kellett várni rá. Hogy ez egy eső trend kezdete, vagy csak az emelkedés korrekciója, esetleg elakadása, arról itt értekeztünk.
S&P 500 |
A Nasdaq 5000 és 4600 ponttal hasonló képet mutat, itt legfeljebb annyi az érdekesség, hogy az 5000 pont környéke immár 15 éve az áttörhetetlen tető, és egyelőre most sem sikerült megbirkózni vele, tulajdonképpen ez lehet a mostani helyzet kulcsa, miután a egyértelműen a Nasdaq vezette a mostani sokéves emelkedő trendet.
A DAX 11 200-ról 9600 pontig zuhant a félév során, ami már 14 százalék, sokkal rosszabbul fest, mint az amerikai piacok. Ráadásul a tető is jóval feljebb, 12 500 pont környékén volt, így ahhoz viszonyítva már 23 százalék, konzervatívabb megítélés szerint ez már medvepiac. Kétségtelen, hogy a DAX eleve sokkal mozgékonyabb, mint Amerika, feltehetően azért, mert csak 30 komponens alkotja. A mostani esethez még a Volkswagen botrányt is hozzá kell számítani, miután a papír súlya önmagában sem kicsi az indexben, az autóipari cégeké együtt pedig egész jelentős.
DAX |
Ma mindenesetre folytatja a német index a szerdai fordulatot követő tegnapi emelkedést: 1 százalék pluszban, 9760 ponton tartózkodik. Ázsiában a Nikkei is folytatta a szakadatlan esés utáni korrekcióját, 2 százalékos emelkedéssel 17 720 pontig jutott. A negyedév vesztese természetesen a ma zárva tartó Kína: 5000 pont körüli tetőzés után 3000 pontig szakadt a sanghaji index, ez akárhogy is nézzük, 40 százalék.
A BÉT-en ma szinte semmi nem történik, a legnagyobb érdemi mozgás a Mol 0,65 százalékos erősödése. A negyedév folyamán az OTP év eleji ereje kitartott, stabilan 5000 forint fölött maradt a papír. Ezzel szemben a Mol feladta a korábban elért 14-15 ezer forintos szintet, és visszacsúszott 12 ezerig, ahol az évet kezdte.
Ma az olaj egy kicsit erősödött, de szigorúan csak az utóbbi időben kialakult sávon belül: 46 ill. 49 dollár a két olajfajta. Az arany kissé gyengélkedik: 1112 dolláron áll.
A forint viszont újra teljes lendülettel megpróbál felkapaszkodni: a gyenge tőzsdei negyedév ellenére egész jól tartotta magát az elmúlt hónapokban, ha egy kicsit jobb lesz a hangulat, jó eséllyel áttörheti a 307-nál húzódó nagy ellenállást. Most egyelőre a 312,9 az euróhoz képest, tegnap itt még nem tudott megkapaszkodni, talán ma már kitart az erő.