Egyelőre jól alakultak a piaci események a héten. A legfontosabbak a makroadatok és a jegybanki közlések voltak. A japán jegybank újabb 2000 milliárd jennel bővítette a kötvényvásárlási programját, az amerikai Fed pedig ugyan nem jelentette be a QE3-at, mégsem zárkózik el előle teljesen. A német konjunktúramutató és az amerikai kiskereskedelmi beszámoló kifejezetten jó lett és egyelőre kifogta a szelet a világméretű recesszió miatt aggódók vitorlájából. A görög kötvénycsere-program jól sikerült, már amennyire egy ilyen csődesemény jó lehet, de úgy tűnik, hogy Athén nemzetközi partnerei egyelőre kontroll alatt tartják az eseményeket.
Bár egyelőre úgy tűnik, kitart a jókedv és a bizalom a tőzsdéken, nem árt óvatosnak lenni a hosszú hétvégén. A legfontosabb amerikai és európai makroadatokon ugyan túlvagyunk és a heti nagy jegybanki bejelentések is megvoltak, érdemes lesz figyelni a politikai és pénzügyi bejelentésekre Kínából, ahol egyébként szombaton és vasárnap is közölnek adatokat, illetve monetáris döntéseket. A kínai gazdaság iránya nem csak a következő napokban, hanem hónapokban is meghatározhatja a kereskedés irányát és a kockázatvállalási hajlandóságot. A váratlan esemény tegnap hajnalban következett be, amikor az ország miniszterelnöke szokatlanul nyíltan beszélt Kína gazdasági problémáiról.
Ven-Csia-pao a kínai parlament idei első ülésszakának zárásakor tartott beszédében politikai megújulásról beszélt és meglepő módon komoly aggodalmát fejezte ki az ország ingatlanpiacának állapota miatt. Azt mondta, hogy egyelőre nem csökkentek olyan mértékben az ingatlanárak, hogy azt mondhassuk: megfelelő mértékűre hűlt az ingatlanpiac, emiatt egyelőre meg kell tartani azokat a korlátozó intézkedéseket, amelyek visszafogják a hitelfelvételt és ezáltal az árak emelkedését. A kormányfő egyben nyugtatni igyekezett a közönségét az önkormányzatok adósságával kapcsolatban. Ven szavai ugyanakkor szokatlanul őszinték voltak egy kínai vezető szájából, egyben erősen növelték a Kínával kapcsolatos aggodalmakat. A piaci szereplők szerint elképzelhető, hogy a következő napokban újabb monetáris szigorításról dönthetnek a kínai pénzügyi döntéshozók, ezek egy része közvetlenül az ingatlanpiacot, közvetetten a keresletre épülő piaci eszközöket, nyersanyagárakat, a szektorhoz kötődő részvényeket érinthetik negatívan. A kínai ingatlanpiacról szóló korábbi részletes tanulmányt itt találja.