A britek október végéig kaptak időt tegnap az EU-tól, hogy megegyezzenek saját magukkal, és kilépjenek, vagy… vagy esetleg mégsem. Bár elvileg korábban, júniusban is megtehetik ezt, ezzel egyelőre nagyban csökkent a kemény, azaz megállapodás nélküli Brexit esélye.
Ennek ellenére az európai tőzsdék ma esnek, a Reuters ezt a gazdasági növekedéssel kapcsolatos félelmekkel magyarázza. A német DAX és több más index 0,3 százalékkal esik, a francia CAC hasonló mértékben emelkedik ugyan, de ez inkább kivétel. A franciáknál pár jó gyorsjelentés nyom sokat a latban. Az amerikai határidős indexek lényegében nullán állnak.
Történelmi csúcsán zárt a BUX index tegnap, 42 226 ponton, és ma tovább emelkedik, 0,3 százalékkal 42 355 pontra. Az OTP sincs messze mindenkori árától, alig több mint kétszáz forint hiányzik hozzá. Ma 12 890 az ára, ami 0,6 százalékos plusz. A Mol csak egytized százalékkal emelkedik 3286-ra, és ha nem is történelmi, de legalább 12 havi csúcsához közelít. A Richter 0,5 százalékkal megy fel.
Küzd a forint
A forintból 321,5-et kell adni egy euróért, ami 30 fillérrel magasabb a tegnap estinél. A keddi inflációs adat mintha újra feljebb lökte volna az árat, amely küzd a valahol épp itt húzódó kétszáz napos mozgóátlaggal.
További árfolyamok itt láthatók
Várhatóan az idén már nem lesz kamatemelés a Fed-nél, ez derült ki az amerikai jegybank aktáiból szerda este. A szervezet inkább óvatos és kivár, mintha így tennének ma a részvénybefektetők is. Az EKB sem változtatott a kamatkondíciókon, szintén passzívnak bizonyult. Az amerikai-kínai tárgyalásokról pedig Steven Mnuchin főtárgyaló azt mondta, előrehaladásokat érnek el. Bár, megint igazi konkrétumok nélkül.
Galambok és hullámok
“Galamb jegybankokról” beszél az Equilor reggeli hírlevele, a másikban pedig azt írják, hogy “meghatározó szintnél az euró-forint árfolyama”. Tegnap visszatért a 200 napos mozgóátlag alá az euró/forint, “így a kérdés még nincs eldöntve, de ma ismét gyengülni kezdett a hazai fizetőeszköz. Amennyiben a 200 napos mozgóátlag áttörése szignifikáns lesz, további emelkedés jöhet a 325-ös szint irányába. Ellenkező esetben negatív korrekció indulhat” – írták.
A venezuelai olajkitermelés tovább csökkent, az ország nagy részében már nemcsak áram, víz sincs. Az IEA szervezet jelentése is azt emeli ki, hogy a kínálat szűkül a világban az idén (Irán és Venezuela elleni szankciók, OPEC-megállapodás), a kereslet meg leginkább hullámzó, bizonytalan. Az olaj mindezek ellenére ma fél százalékos mínuszban van, igaz, mostanában sokat emelkedett már.
Zuhant a Lyft
Nagyot esett tegnap a Lyft, valamivel több mint tíz százalékot. A frissen tőzsdére vitt papírt az Uber tőzsdei tervei rántották le. A Tesla viszont felfelé araszol, mivel az amerikai politikusok körében felmerült az elektromos autózás szövetségi szintű adókedvezménye.