Katona Zsolt vezérigazgató a Tőzsde korábbi rendezvényén. MTI Fotó: Marjai János |
Katona Zsolt, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója szerint egyelőre nem érzékelhetők a brókerbotrányok közép- és hosszú távú hatásai, illetve azok negatív következményeit ellensúlyozza néhány kedvező fejlemény. A BÉT szerdai éves rendes közgyűlésén a pozitív fejlemények között említette, hogy emelkednek a részvényárak, javult a likviditás és Magyarország mindhárom nagy hitelminősítőnél már csak egy szinttel van a befektetésre ajánlott kategória alatt.
A bizalmat kell helyreállítani
A vezérigazgató elmondta: a botrányok rányomják bélyegüket mind a tőzsde, mind pedig a magyar tőkepiac helyzetére. A Hungária Értékpapír Zrt.-re, a Quaestorra, és a Buda-Cashre utalva ugyanakkor hozzátette: ha ez a három cég kiesik a BÉT tagjai közül, azt a BÉT nem érzi meg, mivel a Buda-Cash-t leszámítva nem voltak jelentős tényezők a forgalmat illetően. Sokkal nagyobb veszélyt jelenthetnek a befektetői bizalomra a cégek pénzügyi nehézségei, a botrányok, ezért a befektetői bizalom mielőbbi helyreállításán kell dolgozni - jelezte Katona Zsolt.
Az eredmény és a forgalom csökkent, jött Norbi - ez történt 2014-ben
A Budapesti Értéktőzsde Zrt. adózott eredménye 2014-ben 520 millió forintra csökkent az előző évi 565 millió forintról, a társaság tavalyi eredmény után részvényenként 95 forintos osztalékot fizet június 4-től.
A napi átlagos részvényforgalom 2014-ben közel 20 százalékkal, 7,8 milliárd forintra csökkent. Ennek elsődleges oka az volt, hogy a megromlott orosz-ukrán viszony miatt a befektetők kevésbé részesítették előnyben a régiót, ami a BÉT forgalmára is rányomta a bélyegét. Ez a 2003-2004-es forgalomnak felel meg, de az idei, jelentősen emelkedő forgalmi adatok alapján már úgy tűnik, hogy 2014-ben elérték a visszaesés alját Katona Zsolt szerint.
Az azonnali részvénypiacon a forgalom 58 százalékát az OTP adta, majd a Richter következett 19 százalékkal. A Mol a forgalom 13, a Magyar Telekom 7 százalékát, az FHB pedig 1 százalékát adta.
2014-ben az Update részvényeket vezették be a tőzsdére, miközben három kivezetés volt (Optisoft, TCB, Pannonflax), valamint 13 tőkeemelés történt 10 milliárd forint értékben.