A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 72 pontos, 0,15 százalékos csökkenéssel, 46 490 ponton zárt kedden. A vezető részvények vegyesen teljesítettek: az OTP 0,27, a Mol pedig 0,86 százalékot veszített értékéből, míg a Magyar Telekom 0,59, a Richter pedig 0,61 százalékot erősödött.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei >>
Mi mozgatta ma a befektetők kezét?
Sághy Balázs, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek elmondta: átlagos forgalom mellett hektikus napon van túl a magyar piac. A kereskedés hangulatát egyrészt az határozta meg, hogy az amerikai adósságplafon kérdésében még mindig nincs egyezség, mindez pedig globálisan nyugtalanítja a befektetőket, emiatt az amerikai és az európai kereskedésben is csökkenés látható - mondta. Hazai piacbefolyásoló esemény volt a jegybank keddi kamatmeghatározó ülése, amelyen irányadókamat-változtatás történt, ami hozott egy kis piaci volatilitást. Irányt nem adott, viszont óvatosságra intette a befektetőket és gyors pozíció változtatás látszott minden eszközön, devizákon és részvényeken is - fejtette ki az elemző.
Sághy Balázs kitért arra is, hogy sajtóhírek szerint az OTP Bank fontolgatja a romániai leányvállalatának értékesítését, mert nem tudott elég nagyra nőni, ezért az OTP vezetése keresi a kiszállási lehetőségeket a román piacról - fogalmazott az elemző. Enyhe negatív hírnek nevezte a Mol esetében a pakisztáni olajmezőn történt támadást, amely ugyan "egy kicsit nyugtalanító", de a termelést nem befolyásolta, Mol alkalmazottak nem sérültek meg.
Sághy Balázs úgy vélte, ezek az apróbb, de negatív hírek is befolyásolhatták a részvények árfolyamát. A Richter erősödése a szekértő szerint annak a bejelentésnek köszönhető, hogy a Richter értékesítheti Brazíliában a Grünenthal gyógyszergyártó nőgyógyászati készítményeit, erről a felek aláírták a megállapodást.
Hullámvasúton járt a forint, Matolcsy György volt a gépkezelő
A forintot valóban alaposan meghullámvasutaztatta ma a jegybank: az alapkamat ugyan nem változott, az irányadó, egynapos betéti rátát azonban októberi bevezetése óta először csökkentették: 100 bázisponttal 18 százalékról 17 százalékra. A döntést követő sajtótájékoztatón Matolcsy György elnök úgy fogalmazott: megkezdődött a kamatkondíciók normalizálása. Miközben Matolcsy György és az MNB alelnöke, Virág Barnabás ismertették a döntés hátterét, a forint gyors tempóban erősödött, rövid idő alatt 3 egységgel csökkent az euró jegyzése a bankközi devizapiacon. Miután azonban véget ért a sajtótájékoztató, ugyanilyen gyorsasággal el is vesztette az erősödés nagy részét a magyar deviza.
Az euróárfolyam napi csúcsa 377 forint fölött volt a kora délutáni órákban, a napi mélypont pedig 374 forint alatt délután fél 4 tájban. Innen újra 376 forint fölé emelkedett a jegyzés. Később, 18:15-kor 375 forinton állt az euró jegyzése a Privátbankár Árfolyamkereső adatai alapján: