A tőzsdén jegyzett európai vállalatok nyeresége általában nőtt az idei második negyedévben az elmúlt év azonos időszakához képest, ám a fogyasztói és egyéb gazdasági kilátások árnyékot vetnek a folytatásra.
A Reutersnek a céges jelentésekről készült összefoglalója szerint a bővülés üteme 4,3 százalék lehet, a vállalatok közel 55 százaléka túlteljesítette az elemzői várakozásokat. Ennek egyik mellékhatása, hogy azokat a cégeket, amelyek nem hozták a várakozásokban szereplő számokat, megbüntették a befektetők. Medián adatok szerint 4,4 százalékkal csökkent részvényeik ára negyedéves gyorsjelentésük megjelenése után. A jól teljesítőket pedig a legjobb esetben is csak 2 százalékos drágulással jutalmazták a tőzsdei befektetők – derült ki a Morgan Stanley bankház adataiból.
A piaci szereplők áprilisban elkezdték rotálni pénzüket a ciklikusan jó üzletet kínáló cégektől a veszteségek ellensúlyozó, biztonságot jelentő vállalatok felé. Ez a trend az elmúlt hetekben felerősödött, mivel a befektetők gyengébb növekedés szimatolnak. Az autó-, az utazási és pihenési szektor cégei általában a gazdasági hangulatváltozásokat követik, míg a közszolgáltatók és a fogyasztási javakat kínálók egyenletes bevételeiknek köszönhetően a biztos tippek közé tartoznak.
A ciklikus szektorok cégeinek papírjai április közepe óta 2,2, a biztonsági ágazatok vállalatokéi 10 százalékkal drágultak. Ha a kemény gazdasági recesszió lehetősége elhalványul, akkor magukhoz fognak térni az előbbi körbe tartózó vállalatok részvényei is – mondta Emmanuel Cau, a Barclays bank Európával foglalkozó stratégája.
Az egyik ágazatnak sikerült, a másiknak nem
A Burberry, a Hugo Boss és más luxuscikkgyártók megszenvedték a kínai gazdaság gyengélkedését. Az ilyen termékek iránti kereslet 20 százalékkal a Covid előtti szint alatt maradt. Ha a pekingi kormány a fogyasztást ösztönző intézkedéseket hozna, akkor az európai luxuscikkgyártók is fellélegezhetnének a nehéz évek után.
A bankok viszont már fellélegeztek azt követően, hogy tíz éven át a nagy jegybankok extra enyhe monetáris politikája lefaragta kamataikat és ezzel profitjukat. Az ágazat profitja 15 százalékkal nőtt éves összehasonlításban április és június között, miután az első negyedévben is 13 százalékkal bővült. Ez arra utal, hogy az öreg kontinens rászolgál a nevére, az a technológiai szektor alakulása.
Miközben az Egyesült Államokban a legfiatalabb kunszthoz, a mesterséges intelligenciához fűzött remények hajtják a gazdaságnak ezt az ágát, az európai tech cégek nyeresége 30 százalékkal csökkent 2024 második negyedévében 2023 második három hónapjához képest. Az ágazat legnagyobb európai cége, az ASML nettó profitja 19 százalékkal esett, amit a cég vezetése azzal magyaráz, hogy 2024 „átmeneti év” a vállalat történetében. Jövőre 40 százalékos növekedés jöhet, ami feledtetné az idei kudarcot.