A HDZ előretörését a Mol szempontjából akár pozitív fejleményként is lehetne értékelni, abban a reményben, hogy végre pont kerülhet az INA-konfliktus végére - írja a Világgazdaság.
A napilap cikke emlékeztet: a horvát politikusok párthovatartozástól függetlenül rossz szemmel nézték, hogy 2009-ben az akkori kormány átengedte a Molnak a horvát nemzeti olajcég, az INA feletti irányítás jogát.
(Fotó: INA) |
A Világgazdaság által megkérdezett elemzők szerint lassíthatja az ügy rendezését, hogy a horvát választások után nem tud majd önállóan kormányt alakítani egyik párt sem, koalíciós tárgyalásokra lesz szükség – közölte az Equilor Befektetési Zrt. A választás eredményéről bővebben ebben a cikkünkben is olvashat >>>
A Mol-részvények szempontjából az INA-részesedés már nem annyira létkérdés, mint volt évekkel ezelőtt. Az alacsony olajárak miatt ugyanis a kutatás-termeléssel szemben a Molhoz hasonló integrált olajcégek nyereségének nagyobbik részét a finomítás hozza. Márpedig az INA-nak e téren nincs igazán hozzáadott értéke, a Mol finomítói eredménye az INA hozzájárulása nélkül az elmúlt években összességében magasabb lett volna - írja a Világgazdaság.
A választási eredmények százszázalékos feldolgozottsága alapján a HDZ a diaszpóra képviselőivel együtt 61, az SDP irányította koalíció pedig 54 mandátumot szerzett vasárnap a 151 tagú törvényhozásban. Így sem a HDZ, sem az SDP nem tud önállóan kormányt alakítani, mivel egyikük sem tudott elegendő szavazatot begyűjteni. |