Minden idők legnagyobb kibocsátása
2104 nyarán és őszén a befektetők vadásztak az új kibocsátású részvényekre, és különösen mindenre, ami kínai. 35 év őrületes növekedés után Kínát tekintették a korlátlan lehetőségek hazájának, a kínai vállaltokat aranybányáknak, és persze a kínai részvényeket ingyenebédnek. Így aztán remek lehetőség adódott, hogy az Alibabát teljesen extrém árazással borítsák a piacra, de bármennyi részvény adtak, a vevőknek semennyi sem volt elég.
Először óvatosságról beszéltek és egy szerényebb árazást akartak, de a végén már fütyült erre a kibocsátó, mondván, ha elviszik aranyáron, minek olcsóbban adni? Már attól sem félt senki, hogy az fog történni, mint először a Facebooknál: hogy a kibocsátási ár alá esnek a részvények. Mindenesetre egy dologgal bebiztosították magukat: a korábbi részvényeseknek megtiltották, hogy egy darabig eladják papírjaikat. Kb. 400 millió részvénynél ez az idő fél év volt, viszont az óriás tételnél, 1,6 milliárd részvénynél 1 év, és ez most fog lejárni. Jövő héten már szabad a vásár.
Elkezdtek számolni
Ez önmagában nem lenne túl zavaró, ha azóta nem józanodott volna ki a piac. A kibocsátás után még ment az őrület: a 68 dolláron kibocsátott papírokat 95 dolláron kezdték tépni, később még 120-on is jártak. Aztán jött az idei nyár, kipukkadt a kínai tőzsdelufi, egyúttal lassulni kezdett a kínai gazdasági növekedés üteme, így már mindjárt nem minden arany, ami kínai.
Alibaba, 1 év |
Hirtelenjében elkezdtek számolni az elemzők és a befektetők, és arra jutottak, hogy nem kellene olyan nagy növekedést árazni a részvénybe, amikor Kínával a növekedés szó most épp nem cseng össze. Ha viszont nem áraznak növekedést a cégbe, akkor a fundamentálisan számolható reális árfolyam jóval alacsonyabb, mint ahol a papír eddig forgott, vagy mint ahol kibocsátották.
Aláesett
Nos, az árfolyam ennek megfelelően szépen le is szánkázott az elmúlt időszakban, és a kibocsátási árat is alulmúlta, nem is kicsit. Most 62 dolláron áll, 10 százalékkal a kibocsátási ár alatt. Ez az a pont, amikor egy ilyen részvény igazán veszélyessé válik, hisz mindenki, aki a kibocsátásban vagy azóta vett (és persze még megvan neki a papír), bukóban van. Mindenki ideges, stopokat húznak, és könnyen beindul a veszteségminimalizálási lavina, a mélybe küldve a részvényt. Általában is az egyik legkritikusabb pont, amikor egy újonnan kibocsátott a részvény a kibocsátási ár alá esik: ilyenkor szinte kötelező eladni.
Most mindennek a tetejébe közeledik a korábbi tulajdonosok tilalmának lejárata. 1,6 milliárd részvényt adhatnak el boldog tulajdonosaik, és jó esély van rá, hogy közülük nem kevesen már alig várják a pillanatot. Ha pedig így van, akkor még igen komoly áresés várhat a papírra, amely már így is a felére esett eddigi csúcsáról.
Lehet még olcsó
Ha az öntés tényleg brutális lenne, és a papír még egyszer megfeleződne, akkor viszont már megfontolandó lehet a vásárlás. A cégnek nem megy rosszul, csak egyszerűen csodát vártak tőle. Adott áron jó vétel lehet, ezért ha a pánikban 30-35 dollárig találna szakadni, érdemes megfontolni a vételt. Most viszont kerüljük, különösen a hatalmas részvénytömeg piacra érkezése előtt.