Az ibanFirst elemzése szerint a szeptemberi óriási Fed-csökkentés óta a 30 éves amerikai kötvényhozamok 40 bázisponttal emelkedtek, míg korábban 10-50 bázisponttal csökkentek.Az emelkedés annak köszönhető, hogy a piacok már nem várnak gyors kamatcsökkentést a Fedtől, mivel a munkaerőpiac ellenállónak bizonyult.
A magasabb hozamok hatással vannak a globális pénzügyi feltételekre, és világszerte növelik a hitelfelvételi költségeket.
Ezáltal a törékeny költségvetési helyzetű országok, mint például Magyarország, nagyobb befektetői ellenőrzés alá kerülnek, olvasható a pénzforgalmi intézmény elemzésben.
A súlyos külső adósságteher mellett Magyarország nagyon érzékeny a globális tőkeköltségek bármilyen emelkedésére. Pániküzemmód még nincs, de a magyar piac folyamatos pénzügyi instabilitása mindenképpen figyelmeztetés a döntéshozók számára: ideje csökkenteni az adósságot.
„Véleményünk szerint 2025-ben a legnagyobb kockázatot a magyar gazdaság számára nem Trump vámpolitikája vagy az európai gazdasági növekedés lassulása jelenti, hanem a globális hozamemelkedés, amely hatással lehet az ország pénzügyi feltételeire és a befektetői bizalomra is”, mondta Alin Latu, az iBanFirst romániai és magyarországi országigazgatója.
A jó hír az, hogy a devizapiac egyelőre immunisnak tűnik a növekvő politikai kockázatokra és a költségvetési aggodalmakra. A főbb párok implikált volatilitása 2024-ben átlagosan kevesebb mint egy százalék.
Ami az USD/HUF és az EUR/USD párost illeti, a tőkebeáramlás most az árfolyamokat meghatározó tényező. 2024 novembere óta az amerikai pénzügyi piacokra – főként részvényekbe – beáramló tőke 140 milliárd dollárra ugrott. Ugyanakkor az európai piacokról mintegy 14 milliárd dollár távozott.
A befektetők a magasabb hozam és az alacsonyabb kockázat miatt az amerikai részvénypiacot részesítik előnyben, ami az amerikai dollár árfolyamát felfelé hajtja. A dollár jelenleg kilenc százalékkal túlértékelt a főbb társaival szemben és 2025 nagy részében e szint közelében maradhat.
Az USD/HUF keresztárfolyama 2024 januárja óta 12 százalékkal emelkedett. Elemzők további emelkedési potenciált látnak, és 2025 közepére 420-as szintet jeleznek előre. Az EUR/HUF árfolyamnál szintén emelkedést várnak, 2025 közepére 425-ös szint jöhet.
Az EUR/USD esetében az elemzők 2025 elejére 1,0350-es mélypontot jósolnak, majd az év hátralévő részében 1,05 és 1,10 közötti árfolyamra számítanak. Az erős dollárkörnyezet várhatóan továbbra is fennmarad, olvasható az elemzésben.