5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Új és új csúcson a BUX index, a forint erősödése viszont megfordult, amiben a konkurens zloty hátszelének is lehet szerepe. Az európai tőzsdéknek is jól megy, a német DAX is új rekordokra tör. Az ásványi kincsekre vezetik vissza Donald Trump kardcsörtetését, bezár a nagy sikerű short-vadász társaság. A Wall Street nagyágyúja bízik a bitcoin erejében.

Jó a hangulat Európában, a fontosabb indexek egy százalék körüli emelkedést mutatnak, a német DAX megint rekordot döntött. Annak ellenére, hogy a csütörtöki zárás mínuszos lett az USA-ban, pedig várakozás feletti eredményeket jelentett a Morgan Stanley, és a Bank of America számai sem voltak rosszak aznap. Az amerikai határidős indexek pénteken azonban megint 0,3-0,4 százalékkal felfelé mennek.

Most a State Street és a Citizens Financial Group jelentéseire figyelnek leginkább az Egyesült Állmokban. A vártnál jobb lett a reggel közzétett kínai GDP. Hétfőn ünnepnap lesz az USA-ban, így nem lesz kereskedés, ám aznap iktatják be Donald Trump elnököt.

Az euró árfolyama lengyel zlotyban és forintban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró árfolyama lengyel zlotyban és forintban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index újabb 0,7 százalékkal megy fel, ami majdnem 84 700 pontot jelent és természetesen újabb történelmi rekordot. Az OTP Bank egy százalékkal, 23 420 forintra ment fel, a Richter 0,3, a Telekom 2,2 százalékkal drágult meg. A Mol viszont fél százalékkal esik.

Pénteken 413 fölé ért az EURHUF kurzus, jelenleg 413,10, míg a dollár 400,90 forint. Drágul valamelyest az olaj és a földgáz, lefelé korrigál az arany és az ezüst a csütörtöki emelkedés után.

Tiszavirág-életű volt a forinterősödés

Csütörtökön és péntek hajnalban is gyengült valamelyest a forint az euróval szemben. A román után a lengyel jegybank is tartotta a kamatokat januárban és szigorú hangvételű közleményt tett közzé, ami pedig kevésbé teszi vonzóvá a magyar devizát a régiós versenytársakkal szemben. A következő egy hétben fontosabb hazai adatközlés nem várható, így a nemzetközi mozgásokra fókuszál majd a forintpiac – írta az Erste Befektetési Zrt.

Ezzel látszólag a korábbi hetekben látott minta maradt fenn, amikor néhány nap lecsorgás után ismét egy határozottabb gyertyával indult meg felfelé az euró/forint a napi grafikonon – vette észre a K&H Értékpapír. A forintnak nem segíthetett az sem, hogy a dollár tegnap kisebb erősödést mutatott az euróval szemben.

Bár a paritás (egy euró=egy dollár) egyelőre még mindig távolabb van, mint pár napja.

Hátszelet kapott a lengyel zloty

Nem vágott a lengyel jegybank, a várakozásoknak megfelelően 5,75 százalékon tartotta a kamatszintet, a közlemény a korábbinál héjább (szigorúbb) hangvételű volt – ismertette az Equilor Befektetési Zrt. A döntéshozók várakozása szerint ugyanis a következő hónapokban is a toleranciasáv felső széle felett marad az infláció az országban, a lakossági energiaárak és a jövedéki adó emelése miatt.

Árfolyam

Adam Glapinski jegybankelnök délután sajtótájékoztatót tart, de korábban úgy fogalmazott, hogy csak 2026-ban lát esélyt további kamatvágásra. (A zloty árfolyamáról lásd a fenti grafikont.)

Jön a nagy ásványikincs-háború?

A kritikus ásványkincsek a két szuperhatalom közötti rivalizálás új frontvonalává váltak az Ahead of the Herd blog szerint. Donald Trump ellenséges megközelítése, vámháborúja, agresszív fellépése még szövetségeseivel szemben is nagyrészt az ásványi anyagokról szól.

Valószínűleg Kína lesz a Trump-féle „kereskedelmi háború 2.0” elsődleges célpontja – írja a Goldman Sachs. Az indíték jól dokumentált, az, hogy megszabaduljon a Kínától való függőségtől a kritikus ásványi anyagok globális ellátási láncában.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az ország például 2022-ben a világ lítiumkínálatának nagyjából 60 százalékát adta és az összes lítium-ion akkumulátor háromnegyedét állította elő. A Kongói Demokratikus Köztársaságban folytatott bányászati tevékenységén keresztül a világ kobaltellátását is szorosan kézben tartja. Az ország a ritkaföldfémek előállításának közel 90 százalékáért is felelős, valamint az elektromos autók akkumulátoraiban használt grafit száz százalékáért.

Bezár a nagy short-bazár

A short (eladási, esésre játszó) üzleteiről és merésznek látszó elemzéseiről híres-hírhedt Hindenburg Research beszünteti tevékenységét, pedig az rendkívül sikeres volt. Az alapító Nate Anderson egyszerűen már nem akarja folytatni. A cég egyik legismertebb esete az Icahn Enterprises (IEP) volt, ugyanis amióta 2023 májusában a Hindenburg nekiesett, Carl Icahn holdingjának tőzsdei értéke 18 milliárd dollárról mindössze 4,9 milliárdra zsugorodott.

A Wall Street bízik a bitcoinban

A kriptovaluták ismét emelkednek, a bitcoin 102 ezer, az ether 3400 dollár fölé ért. A JPMorgan szerint a bitcoin 2025-ben is meg fogja őrizni a dominanciáját. Piaci részesedése jelenleg 55 százalék, de ez fennmarad majd, amit az intézményi befektetések, az „infláció elleni fedezet szerepe” és a MicroStrategy cég 42 milliárd dolláros bitcoin-felvásárlási terve táplál.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A Layer 2 (második rétegű) technológiák fejlődése is erősíti a BTC versenyképességét, míg a szabályozási bizonytalanság lassítja az altcoinok (a bitcoin alternatíváinak) növekedését. A JPMorgan előrejelzése szerint ezért a bitcoin hosszú távon is megőrzi majd vezető szerepét az iparágban.

A fiatalok kriptós nyugdíjat akarnak?

A Z és az Alfa generációs fiatalok nagy számban a kriptovaluta-befektetéseket választanák nyugdíjazási alternatívaként. A Bitget kriptotőzsde felmérése szerint húsz százalékuk a kriptovalutákhoz kötött nyugdíjakat részesíti előnyben, míg negyven százalékuk már be is fektetett kriptovalutákba.

Emellett a válaszadók 73 százaléka szerint a hagyományos nyugdíjrendszerek elavultak, 78 százalékuk pedig az alternatív nyugdíjrendszereket részesítené előnyben.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27740 27990 +0,18% 0 0 4 482 366 980 HUF 2025-07-11 17:06:55
MOL 3030 3012 3030 0,00% 0 0 1 304 371 794 HUF 2025-07-11 17:05:26
MTELEKOM 1782 1766 1782 +0,34% 0 0 338 535 800 HUF 2025-07-11 17:05:33
RICHTER 10200 10170 10340 -0,87% 0 0 1 074 288 620 HUF 2025-07-11 17:05:46
OPUS 599 595 599 -0,17% 0 0 72 318 652 HUF 2025-07-11 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Hírek nélkül a Magyar Telekom tudott a legtöbbet erősödni
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,36 pontos, 0,08 százalékos csökkenéssel, 99 921,45 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika is minuszban nyitott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:59
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Eltűnt a parkett a BUX alól
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,84 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Szemétből kincs: eluralták az amerikai értéktőzsdét a mémrészvények?
Sasvári Péter | 2025. július 11. 14:29
A mémcoinok után itt vannak a mémrészvények! Egyes befektetők figyelme a biztonságos hozamokat produkáló cégek (mint például a „magnificent seven”) helyett szándékosan a volatilis, sőt, sokszor konkrétan alulteljesítő cégek részvényei felé fordult. Ezeket nevezik – a mémcoinok után – mémrészvényeknek. De mi a logika emögött, és mennyire veszélyes ez a spekulatív trend?  
Részvény / Deviza / Áru Felszedték a parkettet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:38
A kezdeti jó hangulat elilant a tőzsdén, fél 12-kor bukóban volt a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Bizakodhat, akinek magyar részvénye van
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:13
Míg az ázsiai piacok vegyesen mozogtak, addig a BUX az előző napi záróértékénél magasabban nyitott.
Részvény / Deviza / Áru Trump csúcsra lökte az első számú kriptodevizát
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:09
Rekordszinten a bitcoin jegyzése.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:48
Gyengült a forint jegyzése reggel.
Részvény / Deviza / Áru Végre jó hír érkezett Trump háza tájáról
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 06:23
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG