Dollármilliárdos üzlet, a legális marihuána-biznisz gyorsan tovább bővül – idézi német és osztrák lapok az Arcview Market Research elemző vállakozás írását az APA/DPA hírügynökségek alapján. A cikk szerint 12,50 dollárért (mintegy 3500 forintért) lehet kapni az USA-ban olyan csokis sütit, brownie-t, amelynek 40 milligramos THC-tartalma a rutinos marihuána-szívókat is meglehetősen feldobja. (Például a Globe Farmacy gyógyszertárban, Arizonában.)
A marihuána-üzlet virágzik, 50 államból 23-ban engedélyezték már, igaz, sok helyen csak orvosi célokra. (Erről nemrég itt írtunk, arról pedig, hogy több amerikai fiatal füvezik, mint cigizik, itt.) A forgalom tavaly 4,6 milliárd dollárról 5,4 milliárdra nőtt, ez 17 százalékos bővülés. Ennek jelentős része nem is maga a marihuána, hanem kiegészítői, hordozói, sütemény, üdítőital, tinktúra, kenőcs.
Több fűbolt, mint kávézó
A fellendülés tovább tart: 2016-ra 24 százalékos növekedést várnak, 6,7 milliárd dollárra mehet fel a forgalom. Sőt, 2020-ra a 21,8 milliárdot is elérheti. Ezért sok kisvállalkozás is megjelenik a piacon. Vannak kimondott sikertörténetek és sztár-befektetők is, mint Snoop Dogg, a hip-hop énekes, aki a zenével keresett pénzének nagy részét a fűbizniszbe fekteti. Többek között marihuánás e-cigarettában utazik.
Mivel azonban az USA szövetségi törvényei szerint a marihuána még mindig illegális, a vállalkozások finanszírozása nehézségekbe ütközik, a bankok nagy ívben elkerülik az üzletágat. A magas adókból és licenszdíjakból jól keresnek viszont a legalizáló szövetségi államok. Az úttörők közé tartozó Colorado állam, amelyben már több kannabisz-üzlet van, mint Starbucks-kávézó, 2015-ben 135 millió dollárt szedett be, 77 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Leestek az árak a feketepiaci szintre
Washington államban a legalizálás utáni 25-30 dollárról 10,30 dollárra, a feketepiaci szintre esett a legális marihuána grammjának ára, sőt bizonyos esetekben 8 dollár körül is előfordul – tudósított az Mjinews.com. Annak ellenére, hogy az eladásokat még mindig magas, egységesen 37 százalékos adó terheli tavaly júliustól. Korábban magasabb volt az adó, a termelő, a nagykereskedő és a kiskereskedő egyenként fizetett 25-25-25 százalékot.
Részt lehet-e venni átlagemberként a marihuána-üzletben? Az USA-ban szinte minden területen vannak nyilvános, tőzsdei cégek, miért pont ebben az üzletágban ne lennének. Egész sor cég részvényét meg lehet venni a tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedelemben, kérdés, milyen sikerrel.
Gödörben a fűindexek
A marihuána-papírokra már szektorindexek is vannak, az MJIC Marijuana Index Global Composite szerint az utóbbi egy évben meredeken estek a fűrészvények. Az index 652 pont is volt tavaly tavasszal, most 175 pont. Hasonló képet mutat a Viridian Cannabis Index, amely 2014-ben még 38 százalékkal emelkedett.
Tavaly viszont – az első negyedéves emelkedés ellenére – végül 32 százalékkal esett, alulteljesítve a vezető amerikai részvényindexeket. Az Mjinews.com szerint korábban fenntarthatatlanul magasan voltak a szektor értékeltségei, túl voltak árazva a részvények. Kevés a tőkéje, likviditása a cégeknek, amint említettük, a hagyományos finanszírozási formák egy részétől el vannak zárva, ehelyett a részvényesek tőkéjét hígító tőkepiaci finanszírozásra kényszerülnek. Mindez negatívan hatott a tőkestruktúrájukra, mérlegeikre.
Óvakodj a Chumától
„Zöld mámornak” nevezi a marihuána-részvények iránti felfokozott érdeklődést a Die Presse. Január elején a német Bafin pénzügyi felügyelet ingerküszöbét is elérte már ez az új mánia, és a Chuma Holdings nevű marihuána-vállalkozás részvényeivel kapcsolatos fokozott óvatosságra intették a befektetőket. A cég papírjait e-mailekben ajánlgatták a befektetőknek, de a Bafin arra gyanakodott, hogy az ajánlatok megtévesztőek, téves adatokon alapulhattak.
(Források: Die Presse, N-Tv.de, Die Presse, Marijuanaindex.com, Mjinews, Mjinews.)