Michael Bloomberg Fotó: EPA/Shawn Thew |
Pénteken az európai piacokon inkább kivárás volt jellemző, ám a tengerentúlon emelkedéssel zártak a tőzsdék. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 107,36 ponttal, 0,39 százalékkal, 27 873,65 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutatója 6,64 ponttal, 0,21 százalékkal nőtt, és 3110,18 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 13,67 ponttal, 0,16 százalékkal emelkedett, és 8519,89 ponton zárt. Hétfőn az európai piacok is felfele indultak, Londonban 0,36 százalékkal nyitott magasabban az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 0,66 százalék erősödéssel kezdett, Párizsban 0,48 százalékkal emelkedett nyitáskor a CAC-40 index.
A magyar piacon kivárás volt az első órában, és a vezető papírok a pénteki záró értékük körül mozogtak, a BUX pedig hajszálnyi veszteséget mutatott.
Lássuk mi az, ami tovább lendítheti a tőzsdéket, vagy milyen információk hozhatnak bizonytalanságot.
1; Sokadszor is célegyenesben a kereskedelmi megállapodás
A kínai Global Times ma reggeli Twitter-bejegyzésében jelezte, hogy a negatív sajtóhírekkel ellentétben az Egyesült Államok és Kína nagyon közel áll a kereskedelmi megállapodás első fejezetének lezárásához, idézte az információt reggeli hírlevelében az Equilor. A kínai kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy a megállapodás aláírását követően azonnal folytassák az egyeztetéseket a második, majd a harmadik fejezetet érintő kérdésekben. Az első fejezet tartalmazza azokat a kérdéseket, melyeket a legkönnyebb megoldani, a kínai agrárimport, a szellemi tulajdon védelme és a kínai piac liberalizációja felé tett lépések. Ide kapcsolódik az a hír, hogy a kínai kormány megemeli a kiszabható büntetési tételeket a szellemi tulajdont és védjegyoltalmakat megsértő vállalatok ellen.
2; Erős kihívót kaphat Trump
Michael Bloomberg amerikai milliárdos üzletember vasárnap közleményben erősítette meg, hogy a Demokrata Párt jelöltjeként indulni kíván a 2020-as amerikai elnökválasztáson. A Twitteren közzétett közleményben a 77 éves vállalkozó leszögezte: azért indul a demokraták elnökjelöltségéért, hogy legyőzze Donald Trump jelenlegi és újrainduló elnököt, és "újraépítse Amerikát". "Hiszek benne, hogy egyedi üzleti, kormányzati és filantróp tapasztalataim lehetővé teszik számomra a győzelmet" - fogalmazott a kommünikében Bloomberg, aki korábban New York polgármestere is volt. Leszögezte azt is, hogy "a tét nem lehetne magasabb, muszáj győzelmet aratnunk". Bloomberg, aki márciusban még azt állította, hogy nem indul a Demokrata Párt elnökjelöltségéért, sőt, visszavonul a politikától is, november elején az egyik munkatársa révén már tudatta újságírókkal, hogy fontolgatja az indulást, november 21-én a déli Alabama államban be is nyújtotta az elnökjelöltségért folytatandó küzdelemhez szükséges dokumentumokat.
3; Ellenzéki győzelem Hongkongban
Elsöprő sikert arattak a demokrata párti jelöltek vasárnap a hongkongi helyhatósági választáson, amelyen a fél éve zajló kormányellenes demonstrációk közepette rekordszámú szavazó adta le voksát - olvasható a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán. Helyi idő szerint reggel kilenc óráig a demokrata párti jelöltek a 18 kerületből 17-et nyertek meg, ezzel több mint 278 helyet szereztek a 452 kerületi bizottsági helyből. Az elnyert 17 kerületi bizottság a 2015-ös választások óta mind kormánypárti irányítás alatt állt. Reggel 7 óráig a Pekinget pártoló tábor mindössze 42 helyet tudhatott magáénak, míg 24 helyet független jelöltek nyertek el. A részvételi arány rekordot döntött: a szavazatra jogosultak 71,2 százaléka, 2,94 millió ember adta le voksát. Négy évvel ezelőtt a részvételi arány 47 százalék volt. A választási adatok szerint a hongkongi lakosság körzettől függetlenül a demokrata párti jelölteket részesítette előnyben - a város tüntetések által érintett részein ugyanúgy, mint az egyéb szavazókörzetekben. A választási eredményre a helyi tőzsde meglódult, a Hang Seng index 1,5 százalékkal nőtt.
4; Pengeélen táncol a forint
Az euró jegyzése a péntek esti 334,40 forint után hétfő reggel nyolc órakor 334,66 forinton állt. Emelkedett a dollár és a svájci frank jegyzése is, a dolláré 303,35-ről 303,48 forintra, a svájci franké 304,04 forintról 304,41 forintra.
A magyar fizetőeszköz a délelőtt során sem tudott erőt mutatni, és egyre közelebb kerül a lélektani 335-ös szinthez. Amennyiben az elesik, a forint jó eséllyel célba veszi az eddigi történelmi mélypontját, a 336,20-as szintet.
5; Beszakadt a Tesla, pedig óriási az érdeklődés az új kocsijára
Pénteken a befektetők erős pesszimizmussal fogadták a Tesla új pickupját, amely a futurisztikus külső mellett a motorterében igazi szörnyet rejt. Ugyanakkor a jármű bemutatója kínosan alakult, hiszen a törhetetlennek mondott üveg nem bírta a tesztet. Ennek ellenére óriási az érdeklődés a kocsira, és rengeteg előrendelés érkezett.
Két nappal a Tesla új autójának bemutatása után már csaknem 150 ezer rendelés érkezett a Cybertruckra. Elon Musk szombati Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy eddig 146 ezer megrendelés érkezett a platós autóra, a vásárlók 42 százaléka a dupla, 41 százaléka a tripla, 17 százaléka pedig az egymotorosból kért.
A Los Angeles-i autó kiállításon bemutatott új Tesla pickup ára 39 ezer 900 és 69 ezer 900 dollár között mozog. A cég adatai szerint a triplamotorral ellátott Cybertruck több mint 6 ezer kilogramm teherrel, 800 kilométert képes megtenni egy feltöltéssel. Cybertruck hárommotoros változatának a gyártása 2022-ben, a másik két modellé 2021-ben kezdődik.