Az amerikai makroadatok és a német kancellár szavai mozgatták ma a tőzsdéket. Nagy mozgások nem voltak, inkább az óvatosság és a hétvégi pozíciózárások irányították a befektetők kezeit.
Nagyjából a várakozások szerint alakultak az amerikai makroadatok. A jó hírek és Angela Merkel beszéde ellenére visszafogottak a tőzsdék, a dollár viszont erősödik.
A vártnál és az előző adatnál is jobban, három havi csúcsra nőtt az amerikai fogyasztók bizalma augusztusra. A Michigan Egyetem által kezelt mutató 73,6 pontra emelkedett a júliusi 72,3-ről, miközben a MarketWatch várakozása szerint 71,8 százalékra kellett volna csökkennie. A mutató azt jelzi, hogy a fogyasztók mennyire bíznak a saját pénzügyeik jóra fordulásában és hogy hogyan várják a gazdasági környezet alakulását. A válság előtt 87 pont körül mozgott a mutató, azóta kisebb nagyobb pontossággal jelzi a válsághírek tükröződését az amerikai gazdaságban.
Egy másik adat a vezető gazdasági indikátorok emelkedését jelezte júliusról. A Conference Board által kezelt mutató a várt 0,3 százalékot kissé meghaladva, 0,4 százalékra nőtt.
Az adatok közlése után erősödött a dollár az euróval szemben, ismét csak alig van 1,23 fölött. A New York-i tőzsdeindexek nem reagáltak egyelőre a hírekre, visszafogott emelkedés van.
A forint árfolyama sem változott érdemeben, az eurót 279 forint körül jegyzik
A kereskedés hangulatát az amerikai adatokon kívül alapvetően Angela Merkel szavai irányítják. A német kancellár kiállt az EKB tervezett programja mellett és sürgette is a gyors megoldást. A szabadságáról visszatérő Angela Merkel Ottawában a kanadai miniszterelnökkel, Stephen Harperrel találkozott. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Merkel először szólalt meg majd' egy hónapnyi hallgatás után. A német kancellár támgotja Mario Draghi EKB-elnök azon elképzelését, hogy a központi bank a másodlagos piacon újraindítaná a kötvényvásárlási programját, hogy lehűtse a nehéz helyzetben lévő eurózónatagok kötvényhozamait (ez elsősorban Spanyol- és Olaszországot érinti).
Merkel kifejtette, Németország az EKB-val együtt azon van, hogy megvédje a közös pénzt. Mint mondta, "az adósságválság kezelésében az idő szorít minket, de úgy érezzük, az ügyek nagy részében elindultunk a helyes úton". Merkel a jövő héten beleveti magát a munkába - az európai adósságválság szempontjából nagyon sok fontos találkozó lesz ugyanis a következő héten. Antonisz Szamarasz szerdán Berlinben tárgyal Merkellel, valószínűleg először kerül terítékre hivatalosan, hogy Görögország haladékot kaphasson a segélycsomagért vállalt ígéretek teljesítésében (Athén plusz két évet akar). Szamarasz jövő héten Francois Hollande-dal is találkozik, csütörtökön pedig német-francia csúcs lesz. Itt eldőlhet, kap-e haladékot Athén, görög kormánykörök szerint a kiigazítások feszes tempójú levezénylése kontraproduktív lehet, ráadásul még jobban vissza fogja a gazdaság teljesítményét, mely év végén így is 7%-ot zsugorodhat. Augusztus 29-én Mario Monti olasz kormányfő utazik Berlinbe, őt szeptember 6-án Mariano Rajoy spanyol kormányfő követi.
A BUX a jól indító OTP kezdeti emelkedése ellenére lekonyult a nap végére, a bankpapír, kiemelkedő, 10 milliárdos forgalomban gyengült végül, 1,7 százalékkal 3680 forintra, a Mol 0,5 százalékkal csökkent 16500 forintra, a Richter 0,7 százalékos mínuszban zárt 40025 forinton, a Magyar Telekom pedig 418 forinton zárt, 1,2 százalékkal olcsóbban mint tegnap.