Jelentett a Twitter
Közzétette negyedéves számait a Twitter, azaz pontos fordításban Csicsergő. Az árbevétele 61 százalékkal 502 millió dollárra emelkedett, a felhasználók száma 8 millióval 316 millióra növekedett. Egyszeri költségek nélkül ugyan lett 7 cent nyereség részvényenként, de összességében 137 millió dollár veszteséget hozott a cég.
Eddig még nem is volt nyereséges a felhasználói által rövid üzeneteket, vagy inkább kinyilatkoztatásokat, „csicsergéseket” közzétevő közösségi oldal, ami viszont már baj. Ebből így nem látszik, hogy lehetne egy újabb Facebook. Ilyen sok év után már illene nyereséget termelni, ráadásul a papír árfolyamába, a cég piaci kapitalizációjába elég méretes jövőbeni profit van beárazva. Úgy, tűnik, a piac is méltatlankodik: kisebb csapkodás után a papír 32,4 dolláron, 11 százalékos mínuszban zárt a hivatalos kereskedés utáni piacon.
Amerika egyébként tegnap szépet pattant, ami öt nap szakadatlan esés után már időszerű is volt. Ráadásul az S&P 500 index a 200 napos mozgóátlagról pattant, olyan szépen, hogy azt a technikai elemzési tanfolyamokon mintapéldaként lehet mutatni.
S&P 500, egy hónap. Tankönyvi felpattanás a 200 napos mozgóátlagról, melyet a piros vonal jelöl |
Bukott a Baidu
Nagyot zakózott a Nasdaqon forgó "kínai Google", a Baidu. Eredménye csak kissé lett rosszabb a várakozásoknál, árfolyama mégis 15 százalékot zuhant, lehet, hogy főleg azért, mert mostanában minden cégre rájár a rúd, ami kínai. A Baidu volt az egyik legnagyobb sikertörténet a 2008-as válság óta: árfolyama a tavaly év végi csúcsig 20-szorosára emelkedett.
Nyit a görög tőzsde
Az EKB jóváhagyta, hogy megnyisson a görög tőzsde több mint egy hónapos szünet után. Ez a modernkori tőzsdetörténelemben rekordhosszúságú időszak, de hát a fejlett országokban ilyen komoly tőkekorlátozások sem szoktak történni. Márpedig a tőzsde a szabad tőkegyűjtés és tőkeáramlás temploma, így logikus, hogy korlátozások mellett nem tud megfelelően működni.
A tervek szerint a görög polgárok nem is tudnak majd szabadon kereskedni: az eddigi információk szerint például csak értékpapírszámláikon lévő pénzük erejéig vásárolhatnak részvényeket, bankszámlájukról oda nem utalhatnak. Külföldről viszont utalhatnak oda, és készpénzt is befizethetnek a számlájára. Gyanítható, hogy nem sokan fognak élni ezzel a lehetőséggel.
Hála viszont a globalizációnak, ha elég körültekintő volt a görög polgár, akkor a Sziriza kormány sok kárt okozó regnálása alatt fogta a pénzét, külföldre vitte, és most bármilyen kereskedési platformon adhat és vehet.
A görög piac viszont kockázatos terep lesz: nem lehet tudni, mikor kell újra bezárni a tőzsdét, simán megy-e majd a mentőprogram, vagy megint megreked valahol. Így vélelmezhető, hogy csak a rendkívül kockázatkedvelő alapok fognak a vételi oldalra állni, és nyilván az említett kockázatok miatt méretes diszkontot fognak kérni az eladóktól. A külföldi piacokon forgó görög papírok mindenesetre jókorát zuhantak időközben, így feltehetően nagy mínuszban nyithat ki majd a börze.
Friss árfolyamok >>> |
Az európai piacok pluszban nyitottak, jót tett a tegnapi amerikai felpattanás. A párizsi CAC-40 így fél százalék emelkedéssel ismét 5 ezer pont fölé került, a DAX is fél százalékkal van feljebb. A BUX is pluszban nyitott: az OTP fél, a Mol és a Richter negyed százalékot erősödött.