Jó gyorsjelentések érkeztek az USA-ban, megint megoldódott egy időre az amerikai adósságválság. Kínában a hatóságok könnyítéseket vezettek be az ingatlanhitelek felvételénél, ami pozitív, mert az Evergrande ingatlanfejlesztő körül kialakult krízist enyhítheti.
A jó hírek nagyrészt talán már a tegnapi szép, sok hónapja nem látott tőzsdei emelkedésekben benne voltak – az S&P 500 1,7, a Nasdaq indexe 1,9 százalékkal ugrott meg. Ma viszont Európában már mérsékeltebb a lelkesedés, csak szerény pluszokat látunk. A német, francia, brit indexek 0,2, 0,3 és 0,1 százalékkal mennek fel.
A jó nemzetközi hangulatban a BUX index és az OTP Bank tegnap is új csúcsot döntött, ma viszont – egy enyhén pluszos nyitás után – általános korrekció kezdődött. Az index 1,4, az OTP 2,0, a Mol 1,0, a Richter 1,2 százalékkal esik. Az AutoWallis 1,6, a 4iG 0,7 százalékot veszített. A Magyar Telekom csak 0,2 százalékkal ugyan, de javítani tud. Csak kisebb mértékben, de esik egyébként Varsó vezető indexe is (0,6 százalékkal).
A forint tegnapi szép erősödését szintén gyengülés követi, 359,70 az euró, 1,2 forinttal van a tegnap esti érték felett. Esik az arany és az ezüst, de drágulnak az ipari fémek és az energiahordozók.
85 dollár felett a Brent
Már 85 dollár is volt ma reggel a Brent olaj, a WTI pedig átlépte a 82 dolláros határt, annak ellenére, hogy az USA-ban növekedtek az olajkészletek. Az emelkedés fő okaként továbbra is azt jelölik meg, hogy hiány alakult ki földgázból és szénből, amelyek nagy dráguláson mentek keresztül sok országban. Ez pedig kisebb mértékben az olajpiacra is átgyűrűzik. Tegnap a brit szállítású földgáz tőzsdei ára újabb kilenc százalékkal ugrott meg.
Beomlott az új autók értékesítése Európában
A chipválság továbbra is erősen sújtja az európai autópiacot, az új autók regisztrációinak száma szeptemberben 23 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, 718 598 darabra – közölte az N-Tv.de szerint az európai gyártók szövetsége, az ACEA. Ez a legalacsonyabb szeptemberi adat egészen 1995 óta. A fő ok a félvezetők hiánya.
Januártól szeptemberig azonban a statisztikában így is 6,6 százalékkal, 7,5 millió járműre nőtt a regisztrációk száma előző év azonos időszakához képest – amelyet persze a koronavírus-járvány rendkívüli mértékben lerontott.
Remekelnek az amerikai nagybankok
Három amerikai nagybank eredménye is meghaladta a várakozásokat, a Citigroup, a BofA és a Morgan Stanley jelentett tegnap. A társaságok jelentős céltartalékokat szabadították fel, de a befektetési üzletágban is szép eredmény-növekedést értek el. Ma a Goldman Sachs Group következik a sorban.
További fontos hír lesz ma az amerikai kiskereskedelmi eladások értéke. Ezenkívül fogyasztói hangulatindex is érkezik a világ legnagyobb gazdaságából.
Megemelték az amerikai adóságplafont
A részvénypiac konszolidációjához hozzájárulhatott, hogy Joe Biden ratifikálta az amerikai adósságplafon emelését. Az elemzői számítások szerint ezzel december 3-ig meg van oldva a kérdés – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Ám akkor a mostaninál is hevesebb viták lehetnek, hiszen a költségvetést is el kell majd fogadni. A republikánusok szenátusi vezetője már levélben jelezte is az elnöknek, hogy többet nem fogják politikai ellenfeleiket segíteni a plafon emelésével, mert szerintük nagyon felelőtlen az elnök 3500 milliárd dolláros programja.
Féléves csúcson a Bitcoin, jön végre az ETF?
A Bloomberg értesülései szerint jövő héten engedélyezhetik az első tőzsdén kereskedett alapot (ETF-et) bitcoinra. Valószínűleg emiatt percek alatt további kétezer dollárral drágult és 59 920 dollárra is felment a bitcoin árfolyama. Ez már csak kevesebb mint nyolc százalékkal van az áprilisban beállított 64 500 dolláros csúcstól.
A bitcoin ETF-eket már hosszú évek óta szeretné bevezetni a szakma, sokan úgy vélik, hogy fontos vízválasztó lehet. Újabb hatalmas lökést adhat egyes intézményi befektetők és magánbefektetők bitcoin-vásárlásainak. A hatóságok eddig ellenálltak ennek az USA-ban.
Alternatív utak az ETF-ek előtt
Az ETF-ek engedélyezése egyrészt az ottani tőzsdefelügyelet (a SEC) egyes vezetőinek nyilatkozataiból valószínűsíthető, másrészt pedig a napokban számos korábban beadott engedélykérelem határideje jár le. (Európában sincsenek bitcoin ETF-ek, itt azonban ehelyett számos tőzsdén kereskedett, kriptodevizák árfolyamát követő hitelpapírt, ETN-t indítottak a piaci szereplők.)
Fontos azonban, hogy a most piacra várt ETF-ek nem közvetlenül bitcoinokat vásárolnak majd, mint egy klasszikus ETF esetében logikus lenne, hanem határidős pozíciókat. Még 2017-ben vezettek be amerikai árutőzsdei kontraktusokat bitcoinra, ez a piac azóta is virágzik. Szabályozott, biztonsági garanciákkal van körbebástyázva, de természetesen igen kockázatos.
Nőttek az AutoWallis eladásai
Az előrejelzésnek megfelelően jól alakult a (részvénykibocsátás előtt álló) AutoWallis értékesítése az év első három negyedévében, a lezárt tranzakciók mellett az organikus növekedés miatt is – írja a cég sajtóközleménye.
A nagykereskedelmi üzletágban több mint négyszer annyi, a kiskereskedelmi üzletágban majdnem háromszor több új gépjármű talált gazdára, mint 2020 hasonló időszakában. A szolgáltatások terén a szervízórák és a bérleti napok száma is több, mint duplázódott.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.