Azt is mondhatnánk, hogy hamisítatlan uborkaszezonbéli hangulat uralta a vezető részvénypiacokat, ám az igazsághoz inkább akkor állunk közelebb, ha azt állítjuk, bizonytalanságot tükrözött a főbb indexek mozgása. Az amerikaiak a stagnáló S&P 500 kivételével hétfőn csökkentek, s lefelé mozdultak az ázsiaiak és az európaiak is kedden reggel, délelőtt, ami alól a BUX sem tudta kivonni magát. Bezzeg az arany! Az iráni purparlé és a laza monetáris politikák miatt szűkülő reálkamatok hatására a sárga nemesfém hat éve nem látott magasságokban jár. Ezzel szemben az olajárak is mínuszosan mozognak. A forint az euróval szemben pedig a 324-es szint közelében várja a monetáris tanácsi kamatdöntő ülés ma délután 2-kor nyilvánosságra kerülő döntését. Ezzel már át is eveztünk arra, melyik az a hat dolog, amire érdemes figyelniük ma a befektetőknek.
1. MNB-kamatdöntő ülés
A 0,9 százalékos jegybanki alapkamat változására továbbra sem lehet számítani. Már csak azért sem, mert az elmúlt napokban emelkedtek a bankközi kamatok, a második negyedévre megcélzott, 300-500 milliárd forintnyi kiszorítandó likviditás mértékét tovább csökkenthetik a harmadik negyedévre vonatkozóan – hívják fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Ezt egyebek mellett az is lehetővé teszi, hogy a két irányadó jegybank – Európai Központi Bank, Fed – részéről is a monetáris lazítást sejtető jelzések érkeztek. Az MNB döntéshozóinak ugyanakkor az egyre erősödő hazai inflációs nyomás kockázataival is kell foglalkozniuk, ami a következő negyedéveket is uralhatja. Márpedig ha marad a galamb-lelkület, akkor a már most sem túl acélos forint a következő napokban tovább gyengülhet, fájdítva a Varga Mihály pénzügyminiszter intelmei ellenére külföldi nyaralásra készülők szívét.
2. OPEC-döntés
Az újabb közel-keleti konfliktus hatására a napokban dráguló olaj piacát a naftát exportáló országok szervezete, az OPEC ma kezdődő kétnapos ülésén várható döntése mozgathatja meg. A fő kérdés, hogy a felek meg tudnak-e állapodni a termelés korlátozásáról. A legnagyobb kitermelők között ugyanis a kartellen belül sincs egység, arról nem beszélve, hogy az oroszokat is meg kellene győzni erről.
3. Merre tovább Fed?
E kérdés megválaszolásához kerülhetünk közelebb ma délután, amikor Jerome Powell Fed-elnök a mikrofonhoz lép. Vannak, akik a múlt heti Fed-ülés alapján akár már júliusban elképzelhetőnek tartják a monetáris lazítást. Természetesen mindenekelőtt Donald Trump, aki szokásához híven a Twitteren jellemezte makacs gyermekként a Fed-et, amiért nem vágott kamatot. Ha pedig tavaly nem szigorítottak volna ilyen mértékben, akkor az amúgy sem alacsony Dow Jones index még ezer ponttal magasabban állhatna, a gazdasági növekedés pedig 4-5 százalékos lehetne – osztotta meg véleményét a széles nyilvánossággal az amerikai elnök.
4. G20-as felvezetés
A pénteken a japán Oszakában kezdődő kétnapos csúcstalálkozóra trenírozva az amerikaiak és a kínaiak főtárgyalói, Robert Lighthizer és Liu Ho egyeztettek telefonon a két ország kereskedelmi tárgyalásainak folytatásáról – már ha hinni lehet a pekingi állami hírügynökségnek. A tét, hogy az Egyesült Államok kivet-e vámot további 300 milliárd dollár értékű kínai árura.
Eközben a FedEx pert indít az amerikai kormány ellen, mondván, nem tudnak felelősséget vállalni azért, ha véletlenül olyan termékeket szállítanak, amelyek megsértik az egyes kínai árukra már érvénybe lépett tilalmat. A per apropója, hogy a FedEx nem kézbesített egy Londonból feladott Huawei-telefont az Egyesült Államokba. A cég igyekezett azon nyomban közleményben reagálni a történtekre, miszerint műveleti hiba miatt maradt el a szállítás és a FedEx átvesz és kézbesít minden olyan csomagot, amely nem az amerikai kereskedelmi minisztérium tiltólistáján szereplő Huawei-érdekeltségekhez van címezve. Mindenesetre a FedEx árfolyama tegnap 2,69 százalékot csökkent, miután felmerült, a cég felkerülhet a megbízhatatlan cégek kínai listájára.
5. Pesszimistább profitvárakozások
Az elemzők ugyanis az S&P 500 indexbe tartozó félezer amerikai vállalattól most éves alapon 0,3 százalékkal csökkenő nyereséget várnak, miközben június elején még 0,2 százalékos bővüléssel kalkuláltak. Alig néhány hetet kell várni, hogy jól lőtték-e be az eljövendőt, az árfolyamreakciókra viszont akár már ma is fény derülhet.
6. Prémium kategóriában az Autowallis
Mától a prémium kategóriában lehet kereskedni az Autowallis részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén, miután a kibocsátó június 7-én kezdeményezte az átsorolást. Már ilyen minőségükben emelkedtek a papírok több mint 2 százalékkal a keddi kereskedés első óráiban.