A Brent spot kőolaj ára a héten 48-51 dollár között ingadozott, heti átlagban közel másfél dollárral, 3 százalékkal nőtt az ár. A spot olajár szerdáig emelkedett, majd csütörtökön és pénteken kicsit csökkent. Az áremelkedést ezen a héten makrogazdasági hír nem támogatta, a hét végén az árcsökkenéshez a dollár erősödése azonban hozzájárult.
Mi mozgatja a piacokat?
A kőolajpiacokon továbbra is az az uralkodó nézet, hogy a kereslet-kínálat közötti mennyiségi különbség megszűnik, a túltermelés az idei év végére, vagy a következő év elejére eltűnik. A kínálat legutóbbi mérséklődését azonban ideiglenes tényezők okozták, nyilvánvaló, hogy a kanadai olajtermelés rövidesen ismét a régi mennyiséget szolgáltat, de Venezuela, Líbia és Nigéria kitermelése csak lassan bővülhet. Irán olajexportja tovább bővül, a jelentések szerint az európai kereskedőkkel folyó tárgyalások 80 százalékát sikeresen lezárták, legutóbb a Shell tért vissza a vevők közé, miután kifizette az embargó előtti időszak tartozásait. A hét végére a készletező társaságok jelentései szerint az Egyesült Államokban a tárolt kőolaj és feldolgozott termékek mennyisége a várakozásokkal szemben tovább emelkedett. Európában szintén emelkedtek a készletek, egyedül a gázolaj készleteknél mutatható ki kisebb csökkenés.
Forrás: GKI Energiakutató |
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 1,6 dollárral 3,3 százalékkal nőtt ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések ezen a héten tovább növekedtek, azonban a rövid lejáratokra vonatkozóan még nagyobb volt az érdeklődés, de a hét végén erős volt a profitrealizálás is. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten egy dollárra emelkedett. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten kettővel emelkedett, a múlt héten kilenccel. Az amerikai kőolajkitermelés mennyiségét (és a várakozásokat) csak akkor befolyásolja a fúrások számának növekedése, ha annak üteme exponenciálisan növekszik.
Az európai benzinpiacokon az árak a hét elején csökkentek, majd stagnáltak. A gázolajnál a hét elején emelkedtek az árak, majd a hét második felében csökkentek. A francia sztrájkhullám a jövő héttől talán már csak kevésbé érinti a Total finomítóit, a hírek szerint már csak egy finomítóóban folytatják a sztrájkot. Az import üzemanyag mennyisége megnövekedett, s a kormány felszabadította a biztonsági készleteket is. Összességében a sztrájk nem okozott olyan mértékű áremelkedést, mint amekkorát a piaci kereskedők vártak, de a benzinexport csökkenése kedvezőtlenül érintette az amerikai benzinárakat.
Hogy alakultak az árfolyamok?
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a héten 2 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 2,5 százalékos volt a csökkenés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 1,2 százalékkal mérséklődtek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 3 százalékkal emelkedett a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 3,6-3,4 százalékos volt az áremelkedés.
A forint árfolyama a június 6 - június 10-i héten 274,4 Ft/dollár körül ingadozott, több öt forinttal kellett kevesebbet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva ezen a héten csak kicsit erősödött, a hét utolsó két napján az árfolyam gyengülésbe fordult. A forintárfolyam változása ezen a héten mérsékelte a dollárban számított átlagos árak emelkedését, illetve felerősítette az árcsökkenés ütemét.
És mit jelent mindez a magyar autósoknak?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 3,8 százalékos süllyedést mutatnak az indexek, az NWE piacon 4,2 százalékos, az ARA piacon 3 százalékos volt az árcsökkenés. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti emelkedés 0,6 százalékos volt, az észak-európai piacokon 1,1-0,9 százalékkal nőttek az árak forintban mérve. Igaz ezek a hatások már látszottak a pénteki benzinár-csökkentéskor - írja a GKI Energiakutató.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 4-5 forintnyi árcsökkenést jelentettek. A gázolaj forintban mért ára esetében a piacok az egy forintot el nem érő áremelkedést mutattak. A hét második felében a forintban számolt árak a benzinnél emelkedtek, a dízelnél csökkentek. Hétfőn, június 13-án, várhatóan a benzin árát nem változtatják figyelembe véve a múlt heti árdöntést, bár a heti változásokba még 1-2 forintnyi további csökkentés esetleg belefér. A dízel ára valószínűleg nem változik. Így a benzin ára 347 forint/liter körüli szinten, a gázolaj ára várhatóan 348 Ft/liter körüli szinten változhat.