Egyelőre megállíthatatlannak tűnik az amerikai piac, hiszen csütörtökön mindhárom vezető tőzsdeindex – a Dow Jones, a S&P 500 és a Nasdaq 100 – is 1,2 százalék körül emelkedett. A nagy techvállalatok továbbra is kiemelkednek a mezőnyből – hívja fel a figyelmet a KBC Equitas a ma reggeli hírlevelében. Hozzátéve:
ezzel az amerikai indexek lassan már a háború előtti szinteket közelítik, a tavalyi év során elszenvedett nagyobb visszaeséseket szemmel láthatóan ledolgozták már a piacok.
A jó tengerentúli hangulat a pénteken kinyitott tőzsdékre is átragadt. A már nyugovóra tért ázsiaiak közül a hongkongi 1,07, a tokiói 0,66, a sanghaji 0,63 százalékos pluszban zárt. A vezető európai indexek közül a frankfurti DAX 0,25, a londoni FTSE 0,31, a párizsi CAC-40 0,71 százalék körül emelkedett.
Nem úgy a BUX, amely ezúttal kilógott a sorból, azzal, hogy stagnált. Annak hatására, hogy az értékét csaknem teljes egészében meghatározó négy blue chip egymással pont ellentétesen mozog. Míg ketten erősödnek, a Magyar Telekom 0,99, a Mol 0,2 százalékkal, addig ketten gyengülnek, az OTP Bank 1,36, a Richter 0,06 százalékkal.
A csütörtöki nap fő eseménye, az Európai Központi Bank (EKB) várakozásoknak megfelelő, 0,25 bázispontos kamatemelése, valamint Christine Lagarde jegybankelnök szigorú hangvétele megmozgatta a devizapiacokat. Az euró erősödésnek indult, így hát folytatódott a dollár gyengülése, az árfolyampár áttörte az 1,09-es szintet is.
A forint euróval szembeni gyengülése az EKB kamatdöntését követően is folytatódott, annak ellenére, hogy az uniós pénz számottevően erősödött a dollárral szemben. A csütörtöki 371,3-ról zárásra összességében 373,3-ra emelkedett egy euró ára, de napközben 376 felett is járt a devizapár. A mai napot is kisebb gyengüléssel nyitotta a forint, a kurzus dél körül kicsivel 374 felett állt.
Lesz tehát dolga a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának, amely jövő kedden, azaz június 20-án tartja a következő kamatdöntő ülését.
A dollár gyengülésével a nemesfémek árfolyamai is emelkedésnek indultak, az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) ma 0,27 százalékkal áll feljebb csütörtökhöz képest, 1976 dolláron, míg az ezüsté 0,6 százalékkal, 24,1 dolláron.
A kriptoeszközöknek is jó napjuk van, például a Bitcoin 0,64 százalékkal drágulva, 25 500 dollár felett cserél gazdát, az Ethereum árfolyama pedig 0,22 százalékkal ment fel, megközelítve az 1670 dollárt.
Esnek a tőzsdei energiárak. Az amerikai könnyűolaj, a WTI 0,85 százalékkal csökkenve a 70 dolláros küszöbhöz ért, az északi-tengeri Brent pedig 0,69 százalékkal olcsóbbodott, 75 dollár közelébe.
Hatalmas korrekció figyelhető meg a gázáraknál. A nemzetközi ügyletek elszámolásánál irányadó TTF-fajta jegyzése már 16 százalékos mínuszban is tartózkodott délelőtt a rotterdami árutőzsdén, egy megawatt ára benézett a 35 eurós szint alá.
A befektetőket érdekelhető tőzsdei céges hírek közül az alábbiakat tartjuk érdemesnek kiemelni.
A Deutsche Bank kereskedési bevétele ötödével is visszaeshet ebben negyedévben – írta az Equilor Befektetési Zrt. a ma reggeli hírlevelében. A bank pénzügyi vezetőjének tájékoztatása szerint a kamatfüggő instrumentumok kereskedéséből származó bevétel 15-20 százalékkal alacsonyabb lehet az egy évvel korábbinál, miközben a bankot követő elemzők kisebb, 12 százalékos visszaesésre számítottak. A nagy kereskedési tevékenységgel rendelkező bankok sorra adják ki hasonlóan negatív előrejelzéseiket: a JP Morgan a befektetési banki- és kereskedési üzletágaknál is 15-15 százalékos visszaeséssel kalkulál, a Goldman Sachs pedig akár 25 százalékot is meghaladó kereskedési bevételcsökkenésre figyelmeztetett korábban. A Deutsche Bank részvényárfolyama 2,96 százalékot esett a tegnapi európai kereskedés során, s ma is több mint 2 százalékos mínuszban áll.
Tovább folytathatja emelkedő mozgását ugyanakkor az Adobe, miután az Equilor értékelése szerint a tegnap esti gyorsjelentésével sem okozott csalódást. Egyrészt sikeresen felülmúlta az előzetes várakozásokat a negyedév kapcsán a cég, másrészt a mesterséges intelligencia (AI) által felpörgött a kereslet a vállalat termékei iránt is. Ennek eredményeképp emelt az idei évre vonatkozó előrejelzésein is a társaság, 19,25-19,35 milliárd dolláros árbevétellel kalkulál a vezetőség 2023-ra. A befektetők örülhettek a látottaknak, hiszen a zárást követően 3,5 százalékos emelkedést produkált a részvény.
Már semmi jele nincs a tavalyi gyengébb időszaknak a Microsoftnál, hiszen egyrészt a kilátások is nagyobb javulást mutatnak, köszönhetően az AI térhódításának, másrészt a részvényárfolyam is új történelmi csúcsot tudott elérni a tegnapi kereskedés során – vélik a KBC Equitasnnál. A JP Morgan elemzője is célárat emelt, kiemelve a mesterséges intelligencia és a felhőszegmens körüli potenciált, így a befektetők is okkal lehetnek optimisták, idén már 45 százalékos plusznál jár a Microsoft részvénye.
A hazai vizekre evezve, az említésre méltó, hogy az Opus Global Nyrt. érdemben javuló eredményességről számolt be a tegnapi piaczárás után közzétett első negyedéves gyorsjelentésében. Az Equilor elemzése szerint a társaság konszolidált szinten 2023. első negyedévében jelentősen bővülő (az előző év azonos negyedévéhez képest 71 százalékkal magasabb, 167,1 milliárd forintos) működési bevételről, ennél kisebb mértékben (60 százalékkal, 151,9 milliárd forintra) növekvő működési költségről, több mint 12 milliárd forinttal, 15,1 milliárdra bővülő EBIT-ről (ez éves szinten 511 százalékos emelkedés), és 10 milliárd forintot meghaladó adózott eredményről számolt be. Ez a tavalyi teljes évi adózott eredmény közel felét teszi ki, egyetlen negyedévi teljesítmény alapján. A készpénzállomány a január-március közötti három hónapban közel 38 milliárd forinttal ugrott meg, azonban
a cég a negyedév során több mint 50 milliárd forint állami támogatást kapott, enélkül a készpénzállomány csökkent volna.
A szegmensek közül az ipar tudott leginkább javítani, önmagában 11 milliárd forintos adózott eredményt hozva egyetlen negyedév alatt. A mezőgazdaság és élelmiszeripar sokat szépített év/év alapon, de minimálisan veszteséges maradt. A turizmus is pluszba lendült, köszönhetően a gyenge forintnak és a Covid-hatás végleges eltűnésének, azonban az energetikában üzemi szinten romlott a teljesítmény. A jelentés közzétételét megelőzően 119 forinton zárt a papír tegnap, s ma dél körül ennél valamelyest magasabban, 123 forinton forgott a Budapesti Értéktőzsdén. Az Equilor célára a részvényre változatlanul 232 forint.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.