Az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban néha már az is optimizmust okoz, ha valaki valakivel szóba áll. Most is ilyesmi történt, két illetékes állítólag telefonált egymással, Trump pedig egy pozitív hangulatút twittelt.
Később aztán jött egy hír, mely szerint egy kanadai diplomatát őrizetbe vettek Kínában – a múlt héten ugyanis egy kínai vállalatvezetőt csuktak le Kanadában. Ez kissé lelombozta a befektetőket. Trump elnök is rátett egy lapáttal, azzal fenyegetőzött, hogy bezárja az amerikai államapparátust, ha nem építhet falat a mexikói határra.
Németországban eközben egy jó ZEW-index javított a részvénypiaci kedven. Végül a német index 1,5 százalékos emelkedéssel zárt, a többi nyugat-európai társa is jellemzően egy és másfél százalék között.
Az USA-ban inkább tétova a hangulat, az S&P 500 index épp 0,1 százalékos pluszban, a Dow Jones ipari átlag 0,2 százalékos mínuszban van. A technológiai részvények indexe a Nasdaq-on viszont 0,4 százalékkal emelkedik.
Húz az OTP rendesen
Itthon a BUX index 1,6 százalékkal emelkedett, megint az OTP volt a húzóerő, 3,5 százalékkal 11 690-re emelkedett. A Mol is 1,6 százalékkal drágult 3110-re, a Telekom 0,7 százalékkal 445-re. A Richter viszont esett másfél százalékot 5450-re.
További árfolyamok itt láthatók
A Konzum 1,8 százalékkal drágult, a Plotinus 4,8 százalékkal ment fel. A tegnapi inflációs adat után ma is pár fillérrel drágult az euró, 323,80 az árfolyam. Az olajat ma az támogatja meg, hogy Líbiában leállították a termelés egy részét, az árfolyam egy százalék közüli emelkedést mutat.
Mikor jön a Mikulás?
A Nomura stratégája, Charlie McElligott a részvényárfolyamok erőteljes felpattanására, intézményi shortzárásokra számít a következő egy hónapban a Marketwatch szerint. Így erős Mikulás-rali következhet. (Ezzel kapcsolatban a magyarok néha tévednek, mert ez nem december elején vagy közepén, hanem a hónap utolsó napjaiban, Karácsony és Szilveszter között esedékes. Az USA-ban ugyanis akkor jön a Mikulás.)
A nagy hedge fundok short-állománya szerinte magas, sok intézményi befektető pedig nagy portfólió-átrendezést végezhet. Ám a medvepiaci rali kifejezést is használják a cikkben, ami arra utal, hogy az emelkedést inkább átmenetinek gondolják.
Megvolt az alja?
A Handelsblatt szokásos heti kisbefektetői hangulati felmérése extrém pesszimizmust mutatott a múlt héten, a kutatás 2014-es kezdete óta legalábbis nem fordult elő ilyen. Ez a kontrariánusok szerint emelkedést is jelenthetne, hiszen akik pesszimisták, azok eladták részvényeiket.
Ám a lap azt írja, hogy még mindig túl sok az emelkedésben bízó (bullish) magánbefektető. Így nem biztos, hogy megvolt a részvény-kiárusítás alja.
Google, Twitter, Apple
Erős nyomás alatt van a Google az adatkezelési gyakorlata miatt, a főnökét az amerikai kongresszus elé idézték. Kritizálják amiatt is, hogy “Kína-kompatibilis”, cenzúrázott kereséseket tervez. A részvény ennek ellenére szerény emelkedésben van.
A Twitter majdnem öt százalékot ugrott. Az Apple papírja viszont megint süllyed, alighanem az iPhone-eladásokkal kapcsolatos aggodalmak hatására. A vállalat kapitalizáció terén a Microsoft és az Amazon mögé, a harmadik helyre szorult vissza.
Esnek a kriptók
A bitcoin és vele az összes vezető krioptodeviza ismét esik, a narancs színű logójú digitális pénz megint éves minimumára esett, 3300 dollár közelébe. Vannak, akik szerint lassan fordulatnak kéne következnie, mert az RSI technikai indikátor a túladottságot jelző 30 alá esett. Bár más mutatók meg lehet, hogy az ellenkezőjét sugallják.