Juhász Gergely szerint a szomszédunkban zajló háborúnak egyre kisebb hatása van az arany árfolyamára, mivel az intézményi aranybefektetők most már inkább az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed döntéseit tartják szem előtt, az orosz-ukrán háborút pedig jellemzően egy regionális háborúnak gondolják. Noha a lakossági fizikai aranypiac továbbra is feszített, különösen Európában, az arany ETF-ekből (vagyis a sárga nemesdém tőzsdén kereskededett befektetési alapjaiból) szeptemberben kiáramló pénz lehúzta az arany/dollár keresztárfolyamot.
Szeptemberben globálisan 95 tonna (5 milliárd dollár) az arany ETF-kből. Ez a World Gold Council elemzése szerint a legnagyobb mértékű havi kiáramlás volt a 2021 márciusában látott 107 tonnás állománycsökkenés óta.
Az arany ETF-ekben tartott arany mennyisége immár ötödik hónapja folyamatosan csökken. A sárga nemesfém piaci kondíciói nehéznek bizonyultak szeptemberben is, főként az erős dollár és a héja üzemmódba váltott Fed kamatemelései köszönhetően.
Forrás: Bloomberg, Company Filings, ICE Benchmark Administration, World Gold Council.
Az arany ára szeptember 2,6 százalékkal csökkent a dollárral szemben, 1615 dollár/unciánkénti árszintre is leszúrva, jelenleg pedig az 1670-1710 dollár/uncia közötti árfolyamsávban mozog.
Szeptember végén az arany ETF-ekben 3548 tonna (191 milliárd dollár) aranyat tartottak, ami 1 százalékkal alacsonyabb az egy évvel ezelőtti szintnél, látványos zuhanást produkálva 2022 áprilisa óta.
Forrás: Bloomberg, Company Filings, ICE Benchmark Administration, World Gold Council.
Az idei év első négy hónapjában több mint 300 tonnányi (19 milliárd dollár) arany áramlott be az ETF-ekbe a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságok láttán. Április vége óta azonban közel azonos mennyiségű aranyat adtak el az USÁ-ban és az EU-ban bejegyzett ETF-ek, mint amennyivel a háború kitörésekor növelték a pozícióikat, így Juhász Gergely szerint arra lehet következtetni, hogy az arany árfolyamából a háborús kockázat mára jórészt "kiárazódott".
A szeptemberi aranykiáramlást az USA arany ETF-ei vezették (SPDR Gold: -34 tonna; iSharest Gold Trust: -17 tonna), ami nem meglepő a makacs amerikai inflációval küzdő Fed szeptemberi 75 bázispontos kamatemelésének árnyékában. A szintén kamatemelésbe kezdő Európai Központi Bank (EKB) miatt a nagyobb európai arany ETF-ek is gyengélkedtek (Invesco Physical Gold: -10 tonna; Xetra Gold: -3 tonna). A nagy aranyfelhasználó országok közül egyedül az indiai arany ETF-ek könyveltek el kismértékű állományemelkedést.
Az arany ETF-ekben tartott arany mennyiségének változása országonként 2022 szeptemberében
Forrás: World Gold Council.
A Conclude vezetője szerint az aranyárfolyam tekintetében reményre adhat okot a Comex árutőzsde pozícionáltsága, ugyanis az úgynevezett Money Manager Net Long mutató jó indikátor abban a tekintetben, hogy rövid távon mit gondolnak a legnagyobb portfoliókezelők az arany árfolyamát illetően. Márpedig az alábbi ábrán látszódik, hogy az augusztusi igen jelentős kiáramlást követően, szeptemberben enyhe aranyvétel jellemezte a világ legnagyobb árutőzsdéjének aranypiacát.
Ez azt sugallhatja, hogy hamarosan fordulhat az arany rövidtávú gyengélkedő trendje és ismét megcélozhatja a piac a 2000 dollár fölötti árfolyamrégiót.
A COMEX árutőzsde határidős aranypiacán a portfoliókezelők adott hónapban kereskedett kontraktusainak nettó eredője, tonna aranyban kifejezve (Money Manager Net Long)
Forrás: gold.org