Nagy pofont kaptak ma a kínai piacok, ami az ilyen heves emelkedő szakaszokban teljesen természetes. Ilyenkor óriási ingadozások jellemzik a piacot, és hogy melyik nagy visszaesés a lufi pukkadásának kezdete, és melyik csak korrekció, az mindig csak utólag derül ki, attól függően, hogy újabb csúcsok következnek, vagy már csak alacsonyabb tetőket újabb mélypontok követnek.
Ma mindenesetre a Sanghaj Kompozit index 6 és fél százalékot zuhant, ilyet azért rég láttunk. A B-részvények 5 százalékkal kerültek lejjebb, a Hang Seng 2 százalékot esett. Mindazonáltal ma bőven találtak okot az eladók. Egyrészt adatok érkeztek arról, hogy a kínai gazdaság minden stimulus ellenére lassul, pontosabban a növekedés üteme lassul. Már nem 10 százalék, mint korábban, hanem csak 7. Ha jobban belegondolunk, ez teljesen normális dolog, hisz a fák nem nőhetnek az égig, egy gazdaság, pláne egy ilyen óriási, óhatatlanul lassabban növekszik, ha már elért egy magas szintet.
Márpedig a kínai gazdaság épp átveszi az első helyet az amerikaitól, és ezáltal egy kínaira ugyan csak negyedakkora szelet jut, mint egy amerikaira (tekintve hogy bő 4-szer annyian vannak), de ilyen szinten a 7 százalék már sokkal reálisabb, mint a 10. Mindenki más boldog lenne a 7 százalékkal, csak a kínaiak, na meg a befektetők elégedetlenek.
Van még egy ok az eladásra: a felmerült vita néhány korallzátony körül a Dél-kínai tengeren. Talán nem is a zátonyok maguk érdekesek, hanem az olajban gazdag tenger, és hát valószínűleg a nagyhatalmi kakaskodás is szerepet játszik a dologban. Kína, akárcsak Oroszország, kéri a súlyának megfelelő helyet a világpolitikában, amit Amerika nehezen visel. Nehéz a jóról lemondani, legyen az őrületes gazdasági növekedés, vagy kivételezett világhatalmi státusz.
dollár/jen, 3 év |
Eközben a dollár száguld a jennel szemben. Nemrég még az volt Japán fő problémája, hogy az erős jen miatt beragadt a gazdaság. Aztán jött a nagy japán pénznyomda, végre lejtőre került a jen, és azóta sem tud megállni. A 3 éve még 80 jenes dollár most már 123-ig kapaszkodott, ez bő 50 százalék, igen komoly mozgás két ilyen gigászi devizánál.
Amerika tegnap egy szépet emelkedett, a tegnap előtti esést jórészt ledolgozták az indexek. Európában ma mérsékelt esés mutatkozik, de leginkább alszanak a piacok, a befektetők Kínában pörögnek, az európai kereskedés alatt kialusszák a fáradalmakat. A BÉT sem mozdul, viszont holnapig még a listán díszeleg a törlésre kerülő, felszámolás alatt álló BTel. A dolog érdekessége, hogy kereskedni viszont nem lehet vele, miután április 22-én az MNB felfüggesztette, és ez azóta is érvényben van. Így a kivezetési dátum pusztán technikai jellegű.
Friss árfolyamok >>> |
Az olajár csendesen tovább ereszkedik, a WTI már 58 dollár alatt van, a Brent 62 körül. Ezáltal a kettő átlaga lassan 60 dollár alá kerül, ami egy mérföldkő: ha tartósan alatta marad, a több hónapos emelkedő trend kifulladásáról beszélhetünk.