A nap nagy részében szerény, fél százalék körüli pluszban voltak a nyugat-európai tőzsdeindexek, végül a német DAX 0,3, a francia CAC 0,4 százalékos emelkedéssel végzett, az összeurópai Stoxx 600 0,3-al. A brit index viszont gyengélkedett, ennek oka lehet a Brexit kapcsán jelentkező tőkekivonás, fontgyengülés, ingatlanpiaci és befektetésialap-piaci gyengeség, de a nyersanyagpiac és így a nyersanyagcégek gyengesége is.
A legtöbb országban megint, már harmadik napja a bankrészvények húzták a piacot, a Stoxx 600 Banks index két százalékkal ment fel. Közülük is kiemelkedő az olasz Unicredit, amely már kedden is felment közel hét százalékot a lengyel érdekeltség eladásának hírére, most ehhez még hozzátett nyolcat. Persze az olasz bankokról tudni kell, hogy sokat estek korábban, nemrég még ezektől várták a következő pénzügyi válságot, akkora a rossz hiteleik aránya.
Szorgalmasan vásárol
Itthon is megint az OTP remekelt, 1,9 százalékkal 7290 forintra ment fel, de a Richter 1,2 százalékos emelkedése is jelentős (5669 forintra). A Mol 0,3, a Magyar Telekom 0,9 százalékkal esett (17 270, illetve 433 forintra). Hat százalékkal ment fel a Pannergy, amely szorgalmasan veszi saját részvényeit. A CIG Pannónia viszont 1,7 százalékkal esett gyorsjelentés után.
Az euró/forint, amely augusztusban már sokszor be-becsúszott a 310-es határ alá, ma majdnem egész nap ez alatt maradt. A nap végén 309,60-nál volt az árfolyam, 30 fillérrel a tegnapi alatt.
Ha erős a dollár, esnek a fémek?
Az USA-ban a kőolajkészletek és a benzinkészletek is a várakozások felett alakultak, így aztán a kezdetben szerényebben gyengülő nyersanyag mélyrepülésre váltott. Főleg az amerikai verzió, a WTI, amely este hatkor 2,8 százalékos mínuszban állt 46,76 dolláron, de a Brent is 1,8 százalékkal 49,09 dollárra esett.
Ez annak fényében azonban nem túl alacsony, hogy az év elején 27 dollár körül, július végén pedig 39-41 dolláron ért el mélypontot a nyersanyag. Estek ma a nemesfémek és a réz is, ami összefüggésben lehetett a dollár erősödésével is. A dollárt kamatspekulációk erősítik, a részvénypiacot is vélhetően azok fogják vissza. Kezdődik a nagy jegybankok találkozója, és Janet Yellen Fed-elnök pénteken beszédet fog mondani, sok befektető erre vár.
A Tesla még kedd este jelentette be, hogy új akkumulátorokkal teszi izmosabbá egyes modelljeit, szerdán is sokat foglalkoztak ezzel a lapok. A kedden még ígéretesen emelkedő részvény azonban szerdán már süllyedt kissé.