Ahogy arról már korábban írtunk, az idei év lehet a marihuána éve – jelenleg az Egyesült Államok több mint felében fogadták el a fű orvosi felhasználását, ötben pedig a rekreációs használatot. A legtöbben az elnökválasztás kimeneteléhez kapcsolják a marihuána jövőjét, jelenleg a Kongresszus előtt van egy törvényjavaslat, ami megkönnyítené a fű gyógyszerré nyilvánítását, egyszersmind lehetőséget adna arra, hogy a nagybankok és a vállalatok beszálljanak a fűvel foglalkozó (termesztő, szállító) cégek fejlesztésébe.
A jelenlegi törvény azonban egyelőre tiltja, hogy a befektetők ilyen közvetlen módon „zöldüljenek”, így sokan inkább valamilyen közvetett módon mozdítják előre a marihuána legalizálását – például műtrágyákat, világítótesteket gyártó vállalatok, vagy épp szoftverfejlesztő cégek támogatásával. A Reuters cikke szerint ugyanakkor ezekre az „early bird” befektetőkre pedig már most is számos példát találunk.
„Tekerek, aztán szívok és fújom a füstjét”
Elsősorban a technológiai piac lehet az, amelyik nagyot szakíthat a fűből: konkrétan az ágazat egyik legnagyobbjának számító Microsoft karolta fel a 2013-ban alapított, a marihuána termesztésére és terjesztésének felügyelésére szakosodott Kind Financialt. A termesztőket és a vásárlókat összekötő weboldalakra, alkalmazásokra egyébként egyre nagyobb a kereslet, a Kind Financial mellett a Tradiv is hasonló felületet kínál a fogyasztóknak.
Tudtad, hogy Amerikában jelenleg több fiatal füvezik, mint dohányzik? Az egyes államokban bevezetett legalizálás átalakítja a fiatalok fogyasztási szokásait is, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>> |
A fű iránti érdeklődés egyébként nem új keletű, 2013-14-ben lassan, de biztosan nőtt a piac, majd tavaly megduplázódott: összesen 99 beruházás történt, 200 millió dollár értékben az Egyesült Államokban. Az elnökválasztás azonban megtörte ezt az ütemet, a CB Insights az idei évre mindössze 80 beruházást vár, 100 millió dollár értékben. A Reuters elemzői szerint egyébként a jelenleg 6 milliárd dolláros marihuánapiac egy évtizeden belül 50 milliárdosra nőhet.
Mekkora a kockázat?
A legnagyobb korlátot maga a szabályozás jelenti, sok nagyvállalat és bank egyszerűen azért nem nyit az orvosi marihuána termesztése felé, mivel ez törvénybe ütközik, és súlyos büntetést tehetnének érte zsebre. A kisebb cégeknek azonban, akik hajlandóak kockázatot vállalni, érdemes lehet egy pillantást vetni a robbanás előtt álló piacra. Erre biztat egyébként a Goldman Sachs egykori egészségügyre specializált bankára, Rick Kimball is, aki nem kevesebb, mint 1 millió dollárt fektetett be eddig marihuánával foglalkozó cégekbe – konkrétan az új fűfajtákat kereső és trendi pipákat, illetve az elszíváshoz szükséges kiegészítőket gyártó Choozeba.
Pontosabb képet valószínűleg csak november 8. után kapunk majd, miután eldőlt Amerika (és a világ) sorsa, és az új elnök végre lép valamit ebben a megöröklött problémában. Amennyiben ugyanis a törvényi gát elhárul, és föderációs szinten legalizálják a marihuánát (szigorú ellenőrzés és szabályozás alatt, persze), úgy jó eséllyel ellephetik a piacot a nagybefektetők, ami akár megháromszorozhatja a legális fűpiacot. Aki tehát most nem vállal kockázatot, az elől könnyen lelegelhetik a nagyok a piacot a nagy rohamban.