Megint csúnya világ van a tőzsdéken, a nap elején elért mínuszok csak nőttön nőnek. Az európai tőzsdeindexek záráskor, észak-amerikai társaik este hat órakor egyaránt 3-4 százalékos mínuszban vannak. A nemzetközi sajtó szerint ez elsősorban a gyorsjelentés-dömpingnek köszönhető. A cégek nagy része vagy a korábbitól nagyon elmaradó eredményeket közöl vagy jelentősen lefelé módosítja prognózisait. Jelentett például az IBM vagy az SAP, de mindkét papír hat százalék feletti mínuszban van.
Itthon a BUX index helyzete sem különb, a 4,1 százalékos esés az európai átlagot is meghaladja. Az OTP 5,7, a Mol 5,3, a Richter 2,6, az Opus 7,6 százalékkal zuhant. Egyedül a Magyar Telekom emelkedett a nagyok közül, 1,8 százalékkal. A forint is gyengül, 354 az euró, 1,5 forinttal ment feljebb.
További és frissebb árfolyamok
Ma is összeomlik az olaj
A nap egyik fő témája ma is az olaj, amely tegnap egészen példátlan módon mínusz 37 dollárig süllyedt, legalábbis a májusi határidő. Ennek számos oka van, a nyilvánvaló túltermelési válságon, tárolási problémákon túl a túl sok spekulatív határidős vételi pozíció kényszerű lezárása is. (Lásd: Megvan a bűnös – az olajturisták nyomták mínuszba az árat.) Ma sem sokkal jobb a helyzet: A májusi WTI ugyan visszamászott plusz négy dollárra, most azonban a június omlott össze. Az ára 39 százalékkal zuhant 12,50-re.
Ennek nyomán a világ legnagyobb olajalapját, az USO-t – amely egyébként ma 21 százalékot zuhan – várhatóan le is fogják zárni az új belépők elől. Az olajrészvények, olajmultik viszont eddig egészen jól megúszták, csak 1-3 százalékos mínuszban vannak az ezeket vásároló ETF-ek. Talán mert az amerikai kormányzat fogadkozik, hogy nem hagyja az ágazatot a padlóra kerülni, a munkahelyeket elveszni.
Anomália is, fundamentális is
Az alacsony áraknak nyilvánvaló fundamentális okai vannak, azonban a tegnapi eset inkább technikai anomáliának tekinthető – írta a KBC Equitas.
Emlékeztetnek rá, hogy a WTI fizikai leszállítási helye “Oklahoma államban van, a szárazföld közepén, távol a tengerektől és így a világpiactól. Az oklahomai Cushing tárolókapacitása viszont meglehetősen korlátos, 92 millió hordó olajat képes tárolni, amely bő egyheti amerikai termelés.”
Így már alig van hova tenni az olajat, a tározók és a vezetékek is heteken belül megtelhetnek, a tankerhajókban tárolni az olajat pedig nagyon drága.
Miért esik az arany?
Számos kereskedő kezében maradt vételi kontraktus egy nappal az utolsó kereskedési lehetőség előtt – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ezek a kereskedők negatív áron is hajlandóak voltak inkább lezárni a korábbi vásárlási pozíciókat, mivel fizikailag nem tudnak eleget tenni a leszállítási kötelességnek. Az Erste is arról ír, hogy gyakorlatilag telítődtek az USA nyersolaj-tárolói, még a vezetékrendszer is tele van olajjal. Jelenleg bőven meghaladja a kínálat az olaj iránti keresletet, tehát a vételi oldalon alig volt érdeklődés.
Az olaj esése “negatív az aranyra nézve, mivel kisebb lesz az infláció, másrészt a drámai olajipari események növelik a kockázatkerülő eszközök iránti keresletet” – írta az Erste. Az aranyra ható fundamentumok viszont szerintük továbbra is pozitívak. A reálkamatok negatív szinten vannak, a jegybankok hatalmas likviditást öntenek a piacokra.
Az olajár-esés átterjedni látszik más árupiaci termékekre is. Az arany csak egy százalékkal esik, az ezüst, a réz néggyel, a platina öttel. A palládium valósággal összeomlott, 12 százalékos mínuszban van.
Mi lesz veled, Mol?
Ami a Molt illeti, az Erste azt írja róla, célárfolyamát 2640 forintra csökkentette. Ám az ajánlást a több mint 30 százalékos emelkedési potenciál miatt vételre módosította. Az ok, hogy
a finomítói üzletág a csökkenő kereslet ellenére, de a magas finomítói árrésnek és a szélesebb Ural-Bernt differenciának köszönhetően továbbra is jól muzsikálhat, ugyanakkor a kitermelés jelenleg veszteséges, mivel a kitermelési költség 30 dollár körül van, amit a társaság 25 dollár alá kíván lehozni.
A KBC Equitas is hasonlóan vélekedik.
“A vállalatra az olajárzuhanás, valamint a koronajárvány gazdasági következményei miatti keresletoldali visszaesés is negatívan hat” – írták.
A jelenlegi árfolyamhoz képest hosszabb távon azonban bőven látnak potenciált a felértékelődésre.
Az év befektetése?
Az arany az utóbbi egy évben mintegy 32, az idén 11,5 százalékot emelkedett. A 2020-as év legjobb befektetése mégsem az arany volt. Az idén év elejétől 35,6 százalékos emelkedéssel az urán volt a legjobban dráguló nyersanyag – derül ki a Stooq.com adataiból. Az Investing.com szerint ennek oka, hogy a bányabezárások miatt az utóbbi időben a globális kitermelési kapacitások mintegy harmada eltűnt. (Sőt, egy másik forrás szerint talán a fele is.)
Bár az energia-felhasználás a koronavírus-járvány miatt visszaesett, az atomerőművek leállítása és újraindítása nem olyan egyszerű, mint más erőműveké. Ezért az atomerőművek nyersanyag-felhasználása viszonylag stabil maradt. Azt azonban tudni kell, hogy az urán az utóbbi évtized egyik legutáltabb, legrosszabb befektetése volt. Lényegében a fukushimai atomerőmű-katasztrófa óta lefelé szálló trendben van az uránbánya-részvények ára, amit csak rövidebb felpattanások tarkítottak eddig. (Uránt pedig az átlagos befektető nem vásárolhat, csak bányarészvényeket.)