Kim Dzsong Un észak-koreai vezető feltételezett műtétje is befolyásolhatja ma a tőzsdék hangulatát, legalábbis a Bloomberg szerint. Az esetleges utódlás kérdése ugyanis komoly politikai kockázatokat jelenthet. (Részletesebben: Kim Dzsog Unon műtétet hajtottak végre.) Az európai indexek egy és két százalék közötti mínuszban járnak, Ázsiában is hasonló a kép. Az amerikai határidős mutatók fél-egy százalékkal esnek.
Itthon a BUX index 2,8 százalékkal esik, az európai átlag feletti mértékben. A Mol öt, az OTP három, a Richter egy, az Opus hat százalék körüli mínuszban van. A Telekom fél százalékkal emelkedni tudott. A forint is gyengül, 355 körül jár az euró, több mint két forinttal a tegnap esti szint felett.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A kőolaj ma is esik, zuhan ,a WTI 16, a Brent 25 százalékkal (mindkettő júniusra, 17, illetve 20 dollárra). Valószínűleg sok korábbi spekulatív kisbefektető, “olajturista” megijedt a tegnapi rendkívüli események, a negatív olajár miatt, és tömegével távozik a piacról. Már a tegnapi napot is az olaj határozta meg a tőzsdéken, amelynek ára egész nap csak zuhant.
Vettek olajat, de nem kell nekik
A közeli, amerikai típusú WTI (West Texas Intermediate) mínusz 37,63 dolláron futott ki tegnap, ami elképesztő érték. Sőt volt előtte mínusz 40,30 dolláron is. (A júniusi WTI “csak” 18 százalékkal, 20,43 dollárra esett hétfőn.) A nyolcvanas évek elején bevezetett kontraktus még soha nem volt kilenc dollár alatt. A jelenséget technikai és fundamentális anomáliák együtt okozták. A túltermelés óriási, a tárolók beteltek. A májusi határidő ma jár le, és tegnap volt az utolsó nap, amikor még lehetett pozíciókat zárni, eladni a korábbi vételeket.
Aki nem zárta időben a vételét, annak leszállítják az olajat. Ezt tárolókapacitások híján úgy látszik, senki sem akarta. Így voltak spekulatív vételek, amelyeket minden áron le kellett zárni. Ez okozhatta főleg az elképesztő árat. (A negatív értékhez a CME árutőzsde szabályzatát is módosítani kellett.) A Barchart.com jelentése szerint ez főleg olajba fektető befektetési alapok, nagyrészt az USO nevű gigászi amerikai olaj-ETC (tőzsdén kereskedett árupiaci alapnak) pozíciózárásainak köszönhető.
Az olajturisták a hibásak
Ez a 3,5 milliárd dolláros eszközértékű, kizárólag közeli WTI-határidők vásárlásával foglalkozó alap ugyanis nemrég még a teljes piacon levő long pozíciók 25 százalékával rendelkezett. “Az USO kizárólag a legközelebbi hónap határidős kontraktusaiba fektet. Az USO négy nap alatt görgeti át a pozícióit” – írta az ETF.com. Ennek alapján úgy tűnik, az alap összes pozíciója nem ömölhetett ugyan tegnap a piacra, de annak a negyede igen. (Az is 870 millió dollár körül van.)
Az egyik kommentátor szerint a piacra most tömegével áramló tapasztalatlan, spekulatív befektetők, az “olajturisták” a hibásak az anomáliáért. Az USO alapnak most 900 millió darab befektetési jegye forog a szokásos 120 millió körüli értékhez képest. Sokan azt hiszik, hogy könnyű lesz kivárni, amíg az olaj ára visszaugrik 20-ról 30-50 dollárra, és semmit sem tudnak a piac működéséről, például a pénzükre leselkedő contango-ról. (Lásd: Őrült contango-t jár az olaj)
Az olajrészvények jól vannak
Hogy mennyire egyszeri eset volt tegnap az olaj elképesztő árfolyama, azt jól jelzi, hogy az amerikai olajvállalatok részvényeit tartalmazó XOP ETF árfolyama még másfél százalékkal emelkedett is. A globális olajcégeket vásároló társa, a FILL pedig az olajnál jóval kevésbé, 3,5 százalékkal esett. Ma az Európában is kapható “db x-trackers MSCI World Energy UCITS” (XDW0) olajmulti-alap négy százalékkal süllyed.
Az USA kormánya egyébként közbelép az olajpiacon, százmillió dolláros nagyságrendben vásárol olajat. Ez azonban nem oldja meg a túlkínálat problémáját, vagy a tárolók szűkösségét.