Ma ismét jelentősebb mínuszba fordultak a világ tőzsdéi, az európai indexek 3-5 százalékos, amerikai társaik 2-3 százalékos esést értek el. Ennek egyik fő oka lehet, hogy bár vannak biztató jelek is, az európai országok egy részében és az USA-ban gyorsan terjed tovább a vírus. A dél-amerikai kontinensen és Afrikában pedig még csak most kezdődik a tánc. Sok tudós az újrafertőződés lehetőségére, újabb járvány-hullámokra figyelmeztet.
Percekkel ezelőtt, magyar idő szerint fél hétkor jött a hír, hogy a Szenátus után a Képviselőház is elfogadta a 2000 milliárd dolláros gazdaságmentő tervet az USA-ban. A szavazás utáni percekben az amerikai indexek hajszállal javultak, de mínuszban maradtak.
Texasi olajkút (fotó: Pixabay) |
Budapesten a BUX index 2,8 százalékkal esett, az OTP hét százalékos zuhanása húzta le. A bankot nyilván a hiteltörlesztés-moratórium sújtja leginkább. Ennek negatív hatását 26 milliárdra becsülik. Ezen kívül törölték az osztalékra vonatkozó javaslatot is, a bank várhatóan nem fizet majd az idén.
Nyert a Telekom, de esett
A Magyar Telekom 5G tendereket nyert, és a várnál olcsóbban jutott a licenszhez. Ennek ellenére a részvény 2,5 százalékkal esett. A Mol egy százalékkal emelkedett, a Richter 0,2 százalékkal olcsóbb lett. A forint gyengült, 335,70 az euró este, ami 1,6 forintos emelkedés csütörtök estéhez képest.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Az Erste Befektetési Zrt. szerint “meglepetésre a magyar állam megtartotta az 5G tendert, amelyen a Digi nem vett részt. A kialakult árak kedvezőek voltak, így a Magyar Telekom a korábban vártnál mintegy 23 milliárd forinttal olcsóbban, 54,24 milliárd forintért” jutott a frekvenciákhoz. Ez “részvényenként mintegy 23 forint pozitív meglepetést jelent”.
Kedvező azt is a brókercég szerint, hogy a Digi “így nagy valószínűséggel nem fogja tudni elindítani az igazi mobil szolgáltatást” Magyarországon, tehát nem fokozódik a verseny.
Még bizakodóak a fogyasztók
Pozitív meglepetést okozott a fogyasztói hangulatindex Franciaországban, itt ugyanis 103-as érték alakult a várt 91 helyett, és a februári 104 után. Olaszországban a vártnak megfelelően 101 lett az érték a februári 111 után, így itt nagyobb visszaesés tapasztalható a fogyasztók bizalmában. Amerikából a Michigan hangulatindex márciusi adata érkezik – írta a KBC Equitas. Megérkezett, 101-ről 89-re zuhant, és ez még csak a februári adat. Az elemzők 90-et vártak.
A Magyar Telekom számára fundamentális oldalról az Equitas is inkább pozitívan értékeli a frekvencia-árverés eredményét. “Előzetes várakozásunk szerint ugyanis 70-80 milliárd forint körüli költséget is jelenthetett volna a frekvenciák megszerzése, ettől így valamivel kevesebbet fizet majd a cég” – írta a KBC Equitas.
Az őrült contango tánca
Ma is nagyot esik az olaj árfolyama, a WTI este mintegy öt, a Brent hét százalékos mínuszban, 21,40, illetve 24,40 dollár körül van. A szaúdi-orosz árháború és a koronavírus-krízis miatt pár hete összeomlott olajárak voltak nemrég kissé ez alatt is, de nem sokkal. A WTI első és második (májusi és júniusi) határideje között ma 14-16, a hasonló Brent-futamidőknél 12 százalékos különbség figyelhető meg. Ennyivel magasabb a távolabbi határidő ára a közelebbinél, azaz hatalmas a “contango”.
A WTI típusú olaj második és első legközelebbi határidejének hányadosa, százalékban (contango, egy hónapra). (Tradingview.com) |
Ez az olajvásárlók számára – ha nem zárják a pozícióikat nagyon gyorsan – nagy veszteséget okoz, változatlan olajárak mellett is. Ilyenkor a közelebbi, kifutó határidő helyébe a távolabbit csak egyre magasabb árakon lehet megvenni. Ha minden ezen a szinten maradna, ez éves szinten 80-90 százalékos (!) úgynevezett görgetési veszteséget jelentene. (Vagy 150-200 százalékos nyereséget egy shortosnak.)
80 százalékos zuhanás
Ezért érdemesebb lehet olajtársaságok részvényeit vásárolni, vagy valamilyen ezekre szóló befektetési jegyet, ETF-et. Ezek árfolyama is átlagosan közel a felére esett február óra, akár az olaj. Náluk pedig nincs contango-jelenség. Igaz, a cégek egy részének csődjét sem lehet kizárni, ha az olaj ára hosszú távon gödörben maradna.
A globális olajmultikra szakosodott FILL ETF (tőzsdén kereskedett részvényalap) is hat százalékot esett ma. Az olaj nyolc év alatt értékének 80 százalékát veszítette el a grafikonunk szerint, 2012 márciusától ennyit esett az ára. Ugyanis 2014-ben már volt egy nagy zuhanás. Azt akkor elsősorban az amerikai palaolaj-termelők megnőtt olajkínálatával magyarázták.
A grafikonon szerepel még a FILL jelzésű, olajmulti-részvényeket vásároló ETF (dollárban, hozamkifizető) és egy hasonló, Európában is forgó ETF (XDW0, euróban, hozamtőkésítő). Ezen a távon legalábbis ezek az alapok kevésbé estek, mint az olaj, de az utóbbi egy évben így is nagyjából felére csökkent az árfolyamuk.
A WTI olaj (C1), a “db x-trackers MSCI World Energy UCITS DR” olajrészvény-ETF (XDW0, euróban) és az iShares MSCI Global Energy Producers olajrészvény-ETF (FILL, dollárban). (Tradingview.com) |