(Fotó: Eidenpenz József) |
A múlt héten újabb történelmi csúcsot állítottak be az amerikai részvényindexek és a hazai BUX, valamint az OTP részvénye is. Európa is emelkedett. Ma viszont inkább megtorpanás, bizonytalanság jellemző. Feltűnő, hogy a kínai részvényindexek 1,8, a hongkongi Hang Seng 2,5 százalékos mínuszban volt.
Európában a német mutató 0,2 százalékos mínuszban, a párizsi 0,1 százalékos pluszban mozog délelőtt. A BUX 0,3 százalékkal esik, miközben a lengyel WIG 20 is 0,7 százalékot veszít értékéből. Tovább gyengült a forint, 334,30 az euró, egy forinttal magasabb a péntek estinél. Az eddigi történelmi rekord 336,52, tehát csak alig több mint két forintra van tőle. Akár egy-két nap alatt is elérhető ez a szint.
A pénteki gyorsjelentése után az OTP nagyon jól teljesített, ma kissé, 0,2 százalékkal korrigál. A Richter is a hét végén jelentett, de ma 0,6 százalékos esést mutat. A Mol is 0,7 százalékkal süllyed.
Frissebb árfolyamok itt láthatók
1. Mi történik Ázsiában?
A nagy kínai és hongkongi részvényár-esések részben a durvuló hongkongi helyzettel, kaotikus tüntetésekkel magyarázhatók. Bejárta a világsajtót, amint egy rendőr közelről lelő egy jól láthatóan teljesen fegyvertelen demonstrálót.
Másrészt viszont Kínában év/év alapon négy százalékkal esett az autóeladások értéke. Ha ez még nem lenne elég, ma a Bloomberg oldalain azt szellőztették meg, hogy a kínai kormány vissza szeretné vágni az elektromos autókra adott támogatásokat.
2. Gyorsjelentés-dömping után és előtt
Az OTP és a Richter pénteken tette közzé gyorsjelentését. Az Erste Befektetési Zrt. szerint “a pénteki jó eredmény után a Richter jelentősen megemelte idei célszámait. A korábbi 1-3 százalékkal szemben most már 5-6 százalékos gyógyszer értékesítés növekedést vár a cég.”
Az egész szezonról pedig azt írják: “elmondhatjuk, hogy a magyar piacon jól sikerült a gyorsjelentési szezon. Ennek ellenére a korábbi árfolyam emelkedések miatt elindult egy profit realizálás, ami egy darabig kitarthat, de alapvetően inkább optimisták lennénk a középtávú folytatás tekintetében”.
A KBC Equitas szerint a héten az amerikai cégek közül jelent a Walmart, a NetApp, az Nvidia és a Viacom. Európában a németeknél figyelhetünk az Infineon, a Continental, a Deutsche Post, az RWE, a Linde vagy a Henkel jelentéseire. “De érdekes lehet például a Raiffeisen, vagy a magyar vonatkozású cégek közül a Wizz Air és a Rába is” – teszik hozzá.
3. Toronyiránt megy a forint?
Az Erste Befektetési reggeli hírlevele megmagyarázza a mai forintgyengülést. “Már 334 forinton kezdi a forint a hetet az euróval szemben, azt követően, hogy egy inkább további ultralaza monetáris politika irányába mutató kiadványt közölt ma reggel az inflációs folyamatokról az MNB. Emellett a forintra nehezedő nyomást a dollár erősödése is katalizálja az euróval szemben. Ezek alapján elképzelhető, hogy hamarosan tesztelésre kerül a 336 környéki történelmi csúcs az EUR/HUF-ban” – írták.
Hasonlóan gondolja az Equilor Befektetési Zrt. is, amely szerint “akár új csúcsra is kerülhet az euró-forint árfolyama”. Technikai elemzésük szerint “folytatódhat a forint gyengülése, bőven van még tér felfelé, akár a történelmi maximum is elérhető lehet rövid időn belül, mely 336,20-nál húzódik”.
A dollárnál is további emelkedés várható az Equilor szerint. “Hamarosan elérhető lehet a 305-ös szint, mely potenciális megállót jelenthet majd az emelkedésben. Fordulatra utaló jelzések nincsenek, az indikátorok alapján is bőven van még tere a forintgyengülésnek” – írták reggel.
4. Ezen idegeskednek majd a héten
Készüljenek fel egy újabb ideges várakozással teli hétre – inti a befektetőket a Bloomberg hírlevele. Szerintük ezen a héten is a “kereskedelmi háború” hírei rángathatják a tőzsdéket. Donald Trump a hétvégén elmondta, hogy Kína sokkal jobban akarja a megállapodást, mint ő, az amerikai elnök.
Kedden Trump tart majd egy beszédet, amelytől a befektetők további iránymutatást várnak. Ez a beszéd és az esetleges gazdasági mutatók befolyásolhatják Fed következő nyilatkozatát a kamatláb-döntést követően.
5. Választások hétvégéje
Romániában és Spanyolországban is voltak választások. Az eddigi román elnök erősen vezet, a román BET tőzsdeindex azonban ma alig mozdult. A spanyolok megint szétszavaztak, nincs erős párt. Az IBEX eddig 0,3 százalékot esett, ezzel csak picit múlja alul a stagnálásszerű európai átlagot.