Az előző hónapban 11,8 milliárd forintra emelkedett a részvények napi átlagforgalma a júniusi kilencmilliárdról. Ez mintegy negyedével magasabb az év elejétől mért 2013-as átlagforgalomnál, ami a BÉT legfrissebb adatai szerint 9,8 milliárd forint körül van.
Ebben persze szerepe volt az OTP részvények kiemelkedő adásvételének is. A bank elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor, illetve a befolyása alatt álló Bonitás 2002 Zrt. mintegy 2,35 millió darab OTP-részvénytől vált meg, az üzletek árfolyamértéke meghaladta a 10,5 milliárd forintot. Az OTP vezér értékesítései nyomán kialakult eladói hullám pedig tovább növelte a bankpapírok forgalmát.
Az OTP forgalma július 18-án 21, 19-én, a legnagyobb zuhanás idején 36, 22-én 12 milliárd forint volt, mindegyik jóval több a szokásos, mintegy napi 6-8 milliárdnál – derül ki a tőzsde honlapjáról letölthető adatokból.
A részvényszekció teljes forgalma - beleértve a kárpótlási és befektetési jegyeket, certifikátokat, vállalati kötvényeket és jelzálogleveleket is - 279,3 milliárd forint volt júliusban a júniusi 188 milliárd forint után. A BÉT közleménye szerint a hitelpapír-piacon is jelentős növekedés volt tapasztalható, a forgalom az előző havinak a duplájára, 87,6 milliárd forintra nőtt.
Az év első hét hónapjában a részvények forgalma 1384 milliárd forint volt, ami viszont 7,5 százalékkal alacsonyabb a 2012 azonos időszakinál. A BUX júliusban 471 ponttal, 2,48 százalékkal csökkent, a hónap végén 18 552,34 ponton állt.
Júliusban a brókercégek rangsorának első két helyén helycsere történt: az első helyre a Concorde Értékpapír Zrt. lépett, amely 15,2 százalékát adta a részvénypiaci forgalomnak, a második helyet pedig az Erste Befektetési Zrt. foglalta el, 13,5 százalékos piaci részesedéssel. Az Unicredit Bank Hungary Zrt. 11 százalékos hozzájárulásával változatlanul a harmadik helyen áll. Őket követi az Equilor Befektetési Zrt., a Wood and Company, valamint a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe.
A származékos piacon júliusban 1,3 millió darab kontraktus cserélt gazdát 219 milliárd forint értékben, ez árfolyamértéken 25,5 százalékkal, kontraktus számban pedig 26,1 százalékkal alacsonyabb a júniusi forgalomnál. Az előző év júliusához képest azonban 79,4 százalékos forgalombővülés volt tapasztalható.
A származékos szekcióban az egyedi részvényalapú határidős termékek piacán júliusban az Erste Befektetési Zrt. került a forgalmi rangsor élére. A határidős index kontraktusokban továbbra is a Random Capital Broker Zrt., a származékos deviza termékekben a Raiffeisen Bank Zrt., míg a gabona kontraktusokban IKR-Bróker Tőzsdeügynöki Kft. a legnagyobb piaci szereplő.