Görögországnak szűk hete, pontosabban a maival együtt 5 hétköznapja és egy hétvégéje van arra, hogy megállapodjon hitelezőivel a megállapodást mindenki jóváhagyja, utalják neki a pénzt és ő még gyorsan át is tudja utalni az IMF-nek. Sűrű menetrend, az utolsó pillanatig húzták, de végül látták, hogy Európa nem enged, mert nem engedhet, így most gyorsan kell minden részletkérdésben megállapodni, ráadásul úgy, hogy a hitelezők garanciát látnak a megvalósításra. Ezért gyorsan törvénybe is kell foglalni az új csomagot, és elfogadtatni a görög parlamenttel.
Ez biztos okoz majd még egy kis izgalmat, hiszen ha a miniszterelnök be is látja, hogy nincs más út mint a megegyezés, szélsőséges parttársai még elgáncsolhatják a dolgot a parlamentben. Ráadásul az eurózónás kormányfőknek is igent kell mondani, a németek talán a saját parlamentjüket is megkérdik jóváhagyás véget, bár valószínűleg a tárgyalásokon az európai feltételek győznek, így nemigen lesz akadálya a parlamenti jóváhagyásnak.
Friss árfolyamok >>> |
A piacok mindenesetre két nap alatt beárazták a megegyezést, a két legnagyobb eurózónás index, a DAX és a CAC-40 bő 6 százalékot emelkedtek, ma úgy tűnik, pihenőt tartanak. Amerika is békésen csúcsközelben álldogál, senki nem nyugtalankodik amiatt, hogy idén akár már két kamatemelés is lehet. Kétségkívül két negyed százalékpontos emelés után még igen alacsony lesz a kamatszint, majd ha a szokványosabbnak tekinthető 2-3 százalékra, vagy fölé emelkedik, akkor már érezni fogják a piacok a korlátlan pénz apadását.
Nálunk a kamat, alaposan lemaradva a világtól, épp most kezd szinte teljesen elfogyni. Már csak másfél százalék, ami a mi esetünkben lényegében a közgazdasági 0-nak felel meg, tekintve, hogy egy kis valutáról van szó. Ráadásul még ez sem feltétlenül az alja, az MNB nyitva hagyta a további csökkentés lehetőségét. Sokat persze már nem lehet vágni rajta, negatív kamatunk azért csak nem lesz, mint Svájcnak.
A forint jól reagált: már a kamatdöntés előtt 310 alatt járt az euró, ma pedig stabilan 309 környékén van. Ennek az is oka lehet, hogy az elmúlt két hónapban sok külföldi alap adott el magyar állampapírt, de lassan kitáraztak, fogy az eladó, megszűnik a forintra nehezedő nyomás.
A BÉT viszonylag eseménytelen, egyedül a Mol közel 1 százalékos emelkedésre említésre méltó. A két áramszolgáltató, az Elmű és az Émász stabilizálódtak 21 és 22 ezer forint között, a piac úgy tűnik majdnem biztosnak tekinti állami felvásárlásukat és kivezetésüket.
Sanghaj Kompozit Index, 3 hónap |
Megállt a kínai börzék múlt heti zuhanása, sőt egy kis korrekció is zajlott. Sanghaj fő indexe ma 2 és fél százalékot emelkedett 4690 pontig. A tető 5000 fölött volt, itt még mindig nem tudjuk, kifulladt-e az emelkedő trend, vagy csak egy kis pihenőt tartanak a vevők.