A magas amerikai infláció taszította ismét lejtőre az amerikai tőzsdéket szerdán, bár már az előző napokban is főleg lefelé mozogtak az árfolyamok. A tegnap közzétett év/év adat 4,2 százalék lett, ami 13 éves csúcs és jelentősen meghaladta a különböző források szerint 3,6-3,8 százalékos elemzői várakozásokat. A szakemberek, így a Fed által erősebben figyelt maginfláció is elszállt, a várt 2,3 helyett 3,0 százalék lett.
Így október óta nem látott korrekció bontakozott ki a héten, igaz, valamivel kisebb esés volt az idén már többször is. (Lásd a grafikont.) Az USA-ban tegnap is 2,0-2,6 százalékkal estek a vezető indexek, ma pedig az európai tőzsdék folytatják. Frankfurt 1,6, Párizs 1,4, London 2,1 százalékkal ment le.
A BUX index ehhez képest felülteljesítő, csak fél százalékkal süllyed. A Mol 0,5 százalékos emelkedése tartja, az OTP és a Telekom 0,2, a Richter 1,3 százalékos esése húzza le. A forint ebben a viharos időben jól tartja magát, sőt még erősödött is, már csak 357,0 az euró ára. Az árupiacok is szenvednek, 2,5 százalékkal esik például az olaj, majdnem egy százalékkal a réz.
Magyarországon május végén megszűnik a korlátozások nagy része a kormány szerint. Az HSBC elemzői Mol-célárukat 3000 forintra emelték a korábbi 2600 forintról.
Jövő tavasszal lesz újra négy százalék alatt a magyar infláció?
Az Erste Befektetési Zrt. makroelemzője egy-két hónapig magas, öt százalék feletti inflációt vár Magyarországon, ami aztán “négy százalék körül oszcillálhat”, hogy aztán jövő tavaszra újra négy százalék alá csökkenjen.
Lehet aggódni, hogy a nyár folyamán bizonyos árak úgy megemelkednek, hogy igenis inflációt fognak okozni, hiszen 700-800 milliárd forint, a járvány alatt felhalmozott pénz vár elköltésre legalább részben vagy egészben. Aztán majd normalizálódhat az élet és a költekezés is. Na meg beérhetnek a beruházási programok, azaz a kínálati verseny letörheti a megemelkedő árakat.
A vezető hazai brókercég ugyanakkor nem lepődik meg a heves árfolyamreakciókon az USA-ban az ottani adat után, de “2-3 százalékos árfolyamcsökkenés nem a világ vége” – teszik hozzá.
Ismét szállít a gigavezeték az USA-ban
A Colonial Pipeline, Amerika legnagyobb benzinvezetéke újra üzembe állt a kibertámadás utáni kényszerű leállást követően – írta a Bloomberg.com.
De a benzinhiány valószínűleg még egy ideig folytatódik, mivel az ellátást nem lehet egyik napról a másikra helyreállítani. Főleg az északi töltő állomásoknál, például New Jersey területén. Az olajipar számára azonban a kiesés kezdetben nem volt rossz, az olajárak emelkedtek, az energiaipari vállalatok részvényei viszonylag jól tartották magukat a napokban.
Nagyot zuhantak a Tesla eladásai
Hatalmasat zuhant a Tesla Kínában eladott darabszáma az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Áprilisban 27 százalékkal hanyatlott az elektromos autókat gyártó vállalat értékesítése Kínában. 25 845 darab autót értékesített szemben a márciusi 35 478 darabbal. A részvény árfolyama 4,4 százalékot esett.
Musk pálfordulása nyomta le a bitcoint
A bitcoin mintegy 11 százalékos mínuszban van 50 800 dolláron, miután a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk azt mondta, hogy a járműgyártó felfüggeszti a kriptovalutáért történő értékesítést. Ez jelentős fordulatot jelent a digitális fizetőeszközök egyik legfontosabb támogatójától – írta a Bloomberg.com.
Musk aggodalmát fejezte ki az energia-felhasználás, a fosszilis üzemanyagok magas aránya miatt a bitcoin létrehozásánál (“bányászatánál”) és tranzakcióinál. Jelezte, hogy a Tesla csak zöldebb digitális pénznemben fogadhat el fizetést. A kriptodevizákhoz kapcsolt részvények is nagyot estek az Egyesült Államokban és Ázsiában is. Mások továbbra is bíznak a kriptodevizákban, mint az Ark Investment Management, amely úgy véli, hogy a bitcoin piaca hosszú távon több ezer milliárd dolláros lehet. (Most 952 milliárd dollár.)
Musk ugyanakkor azt írja, nem adnak el bitcoint, és vizsgálnak más fizetési megoldásokat a kisebb energia-felhasználású kriptodevizák körében. Mások felhívják a figyelmet, hogy számos “zöldebb” kriptodeviza létezik, nagyságrendekkel alacsonyabb energia-felhasználással. Ilyenek a “proof-of-stake” (PoS) típusúak (polkadot, cardano, eos stb.) és a centralizált jellegűek (xrp, binance token). Az Ethereum rendszerben is tervbe van véve a PoS-ra való áttérés.
A pesti ingatlanpiacra már visszatértek a befektetők
A keresletindex és tranzakciószám-becslés alapján is a 2019-es szinteket hozza jelenleg a lakáspiac a Duna House szerint, ami egy erős tavaszi hónapnak felel meg. Erősödik a jelzáloghitel-piac, a március csúcsok után áprilisban is 92-93 milliárd forint közötti jelzáloghitelre szerződtek összesen. Jelentős a forgalom a fővárosi agglomerációs területeken és a vidéki nagyvárosokban.
Budapesten a lakásvásárlók között, idén először, 40 százalék feletti arányban voltak a befektetők, ezzel megelőzték az első lakásvásárlókat és a nagyobb otthont keresőket is. Vidéken egyelőre még nem látszik a növekedés a befektetői aktivitásban, aránya 22 százalékos.
Gyökeres változás jön a hazai kötvénypiacon?
Emelkedhetnek a magyar és lengyel kötvényhozamok a JP Morgan elemzői szerint – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A cég stratégája, Saad Siddiqui szerint az emelkedő inflációs nyomás miatt a magyar és a lengyel jegybank is felfüggesztheti eszközvásárlási programját, ami a hozamok emelkedéséhez vezethet. A gazdaság helyreállásával és az infláció megjelenésével a jegybankoknak vissza kellene fogniuk magukat, hogy ne gyorsítsák az inflációt. Megegyezte, hogy a két ország kötvénypiacán a túlvettség jelei mutatkoznak, és korrekcióra számít.
Könnyítés és szigorítás is lehet a bitcoin új adóztatása
A héten jelentették be, hogy a kriptoeszközöket szja-szempontból egységesen 15 százalékkal adóztatnák a jövőben Magyarországon, szemben a jelenlegi 30,5 (más források szerint 26,5) százalékkal. Ami azonban az egyik oldalon könnyítés, az a másik oldalon szigorítást is jelenthet az Alapblog szerint.
Örülnünk kell annak, hogy a Pénzügyminisztérium látómezejébe kerültek a kriptoeszközök, hiszen csökkenhet az adó, de a másik oldalon feltételezhetjük azt is, hogy az ebből származó adókerülésre is élesebb szemmel fognak majd nézni a szabályozók a jövőben. Bár ma még nem tudjuk, hogyan derülhetne ki, ha valaki nem vallja be a bitcoinból származó nyereségét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.